”שוק האג”ח להמשיך ולהתאפיין בלחץ לעליית תשואות לאורך העקום”

לידר בעקבות הריבית: הביצוע העודף של האפיק הצמוד על השקלי צפוי להימשך וכך גם של הריבית השקלית המשתנה על פני הקבועה

מערכת ספונסר 22/02/2011 10:37

א+א-

התייחסותו של רפי גוזלן, אסטרטג המאקרו הראשי בלידר שוקי הון, להעלאת הריבית.

 

לדעתנו, בנק ישראל החמיץ הזדמנות נוחה לשדר מסר של נחישות וממשיך להיות מובל ע"י השווקים במקום להוביל אותם. סביבת הריבית אינה תואמת את מצב המשק ולכן תוסיף לתדלק את האינפלציה ותתמוך בהמשך הכרסום ההדרגתי באמינות הבנק, כפי שהיא משתקפת בעליית הציפיות לאינפלציה לטווחים הבינוני-ארוך.

 

אנו לא שותפים להערכת הבנק כי האינפלציה תתכנס בסוף 2011 אל תוך היעד אלא מעריכים כי היא תסטה לכל אורך 2011, ולעיתים אף באופן ניכר, מהגבול העליון של היעד ותסתכם בסופה בכ-3.8%. ההשפעה המהותית בטווח הקצר מצד המדיניות המוניטארית היא על הציפיות לאינפלציה, גורם חשוב בהתפתחות האינפלציה העתידית.

 

בהתחשב בכך שלמרות העלאות הריבית האחרונות נותרת הריבית הריאלית בטריטוריה שלילית עמוקה, ובהתחשב בהתחממות המשק ובסטייה הממושכת הצפויה של האינפלציה מהגבול העליון של היעד, מתקבל תמהיל של כרסום באמינות הבנק והאצה באינפלציה.

 

ככל שהבנק משתהה בהעלאת הריבית, רמת הריבית הריאלית הנורמאלית אולי נשארת במקומה (וסביר שאף עולה בהתחשב בצמיחה הגבוהה על רקע סגירת פער התוצר) אך הריבית הנומינאלית הנדרשת להשגתה, עולה.

באופן שבו מתנהל בנק ישראל, כלומר העלאה מתונה בלבד על רקע סביבת ריבית ריאלית שלילית וסגירת פער התוצר, הוא צפוי להיות מובל ע"י שוק האג"ח להעלאות נמרצות יותר במהלך השנה ואנו מעריכים כי הריבית תגיע בסוף השנה ל4%- .

 

לפיכך, צפוי שוק האג"ח להמשיך ולהתאפיין בלחץ לעליית תשואות לאורך העקום כך שהביצוע העודף של האפיק הצמוד על השקלי צפוי להימשך וכך גם של הריבית השקלית המשתנה על פני הקבועה.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה