קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

בהמשך להעלאות הריבית מצד בנק ישראל נוטלי המשכנתאות צפויים לספוג עלייה בהחזרי המשכנתא. בנק ישראל העלה היום את הריבית ב-0.75% לרמה של 2.75%.

בהתאם לכך, ההחזרים החודשיים בגין משכנתא ממוצעת של 1 מיליון שקל ל-30 שנה יעלו בכ-469 שקל לחודש בהשוואה למשכנתאות שניטלו בתחילת השנה לפני העלאות הריבית, כך לפי בדיקה של רשת ארצית לייעוץ משכנתאות דרכנו.

העלות הכוללת של ההלוואה תעלה בכ-182 אלף שקל, כך שעל פי הנתונים היום מי שלוקח הלוואה של מיליון שקל ישלם עלות כוללת של יותר מ-2 מיליון שקל. בהשוואה לחודש קודם החזרי המשכנתא יעלו בממוצע בכ- 142 שקל לחודש. הנתונים מתייחסים למשכנתא ממוצעת המורכבת משליש ריבית פריים, שליש ריבית קבועה לא צמודה ושליש ריבית משתנה צמודה.

מאור אוחנה, מנכ"ל דרכנו רשת ארצית לייעוץ משכנתאות מציין כי הפגיעה בנוטלי המשכנתאות היא קשה, העלאת הריבית היא מהירה מדי ובשיעורים גבוהים והשוק לא מספיק להסתגל לשינויים, בחודש שעבר כבר ראינו שמדד המחירים לצרכן ירד וייתכן שהמגמה הייתה ממשיכה מבלי לפגוע פגיעה קשה כל כך בנוטלי ובעלי המשכנתאות. "יש לזכור כי הליך רכישת הדירה הוא לא מיידי ויש היום זוגות שהתחייבו לרכישת דירה או שזכו בדירות במסגרת תוכניות הדיור הממשלתיות והתחייבו ליזמים והפגיעה בהם היא קשה בעיקר לנוכח העובדה שרובם נטלו משכנתאות בשיעורי מימון גבוהים", אמר אוחנה.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

  • 1
    מחיר למשתכן חחח, שיגידו תודה לביבי וכחלון

    • אילן
    • 03/10/2022 19:20