בלעדי

אינפלציה מול תמחור המדיניות של הבנק המרכזי האירופי

אנו רואים עלייה בטון הניצי גם באזורים אחרים בעולם, אנו מאמינים כי הספינה כבר יצאה לדרכה לאור התמריצים המוניטריים העצומים שהשתמשו בהם במהלך המגפה ולא ניתן להסיר אותם בן לילה

כריסטיאן נולטינג - דויטשה בנק 31/05/2022 10:46

א+א-

מחשבותינו על השווקים:

בדומה לארצות הברית אנו רואים עלייה בטון הניצי גם באזורים אחרים בעולם. אנו מאמינים כי הספינה כבר יצאה לדרכה לאור התמריצים המוניטריים העצומים שהשתמשו בהם במהלך המגפה ולא ניתן להסיר אותם בן לילה ולכן הם צפויים להמשיך ולהשפיע עם לג בשנה הזאת והבאה. האמת הלא נוחה בהקשר לאינפלציה היא הדביקות שלה והמאפיינים הלא ליניאריים שלה. בנקים מרכזיים מודעים לכך כמובן אך עדיין מתקשים לחזות במדויק את הצמיחה העתידית ולחצי המחירים שנלווים לצד הצמיחה. רוב המודלים עובדים היטב בזמנים נורמליים אך לעיתיים קרובות טועים בחיזוי זעזועים שנשארים מחוץ לחיזוי. הזעזועים החיצוניים של שנת 2020 הם גדולים במונחים היסטוריים (מיתון קורונה, ריבאונד כלכלי בעזרת החיסון, אכיפה רגולטורית בסין, הפלישה לאוקראינה) ויש להם את הפוטנציאל ליצור אינפלציה לא לינארית גדולה. מכאן אפשר להבין את הלחץ של הבנקים המרכזיים. רוב האנליסטים כבר זמן רב נמנעים מלנקוט בתחזיות אמיצות על התוואי של הבנק המרכזי האירופי. הם נאלצו להתאים את הגישה זו על מנת להסתגל למציאות החדשה. אפילו לאחר הזעזוע מצד המלחמה באוקראינה, כריסטין לאגארד והקולגות שלה סירבו להציע תמריץ מוניטרי כלשהו. בדיוק הפוך, תוכנית רכישות החירום שהושקה בקורונה שייכת לעבר ושוק העבודה האירופי נמצא במצב מצוין ולכן הבנק עבר מלדבר על נורמליזציה זהירה לצמצום מהיר. נכון לימים אלו, השווקים מתמחרים העלאה של 112 נקודות בסיס עד סוף השנה. 50 נקודות בסיס עדיין לא מתומחרות לחודש יולי אבל לנתוני המאקרו הנומינליים והריאליים הקרובים יש את הפוטנציאל להביא לכך שיתמחרו העלאה קרובה יותר ל-50 נקודות בסיס (אנו כרגע צופים העלאה של 35 נקודות בסיס).

 

תחזית: האינפלציה תישאר גבוהה

סנטימנט העסקים האירופי מחזיק היטב (מדד מנהלי הרכש, IFO) ויחד עם קריאת אינפלציה גבוהה בשבוע הבא (עליה של 7.8% צפויה לחודש מאי), הבנק המרכזי עשוי להרגיש נוח יותר עם תוואי העלאות ריבית תלול יותר. יחד עם זאת, התנאים הפיננסיים הם גם כן חלק מן המדיניות המוניטרית המודרנית. אמנם שווקי המניות באירופה מחזיקים היטב ביחס לארצות הברית, הלחץ הנוכחי במניות הצמיחה בארצות הברית יש את הפוטנציאל להשפיע על התנאים הפיננסיים הגלובליים והאירופאיים. הצמצום הזה שמתרחש כבר כעת עשוי לעזור לבנקים המרכזיים במשימתם להשיג שליטה על האינפלציה גם אם במחיר כלכלי גבוה. בהסתכלות כוללת אנו על דרך משובשת בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים עם לחצים כלפי מטה (מיתון?) וכלפי מעלה לאור הירידה בתמחור של נכסי הסיכון שהושגה כבר.

יומן אירועים כלכליים:

שלישי:

 • סין- מדד מנהלי הרכש (מאי).
 • גוש היורו- מדד המחירים לצרכן (מאי).
 • הודו- תוצר לרבעון ה-1.
 • ארצות הברית- מדד הייצור של הפד שלוחת דאלאס (מאי).

רביעי:

 • קנדה- החלטת ריבית הבנק המרכזי.
 • גוש היורו- שיעור האבטלה (אפריל).
 • ארצות הברית- מדד מנהלי הרכש לסקטור הייצור ISM (מאי), לוח משרות פתוחות (אפריל), ספר הבז’ של הפד

חמישי:

 • שוויץ- מדד המחירים לצרכן (מאי).
 • גוש היורו- מדד המחירים ליצרן (אפריל).
 • ארצות הברית- סקר התעסוקה של ADP (מאי), תביעות אבטלה ראשוניות (לשבוע של 28 במאי), הזמנות מפעלים (אפריל).

שישי:

 • ארצות הברית- דוח התעסוקה החודשי (מאי), שיעור האבטלה (מאי), מדד מנהלי הרכש לסקטור התעסוקה של ISM (מאי).

נתוני התעסוקה בארצות הברית בפוקוס: שיעור האבטלה עשוי לרדת לעבר הנמוך של לפני משבר הקורונה.

האטה כלכלית משמעותית יותר כפי שבא לידי ביטוי בתמחור של סקטורים דפנסיביים מול המחזוריים לא צפויה לבוא לידי ביטוי בנתוני שוק העבודה. הקונצנזוס מצביע על ירידה בשיעור האבטלה בשיעור של 0.1% לרמה של 3.5% בחודש מאי ו0.1% גבוה יותר מאשר שיעור אבטלה של 3.4% לפני משבר הקורונה. מספר המשרות הפנויות עדיין גדול פי 1.9 ממספר דורשי העבודה ולכן לחצי השכר כלפי מעלה לא צפויים להתמתן בקרוב. התרחבות דינאמית של סקטור הייצור והשירותים ייתכן ותדלקה את העלייה הזו. מדדי מנהלי הרכש של ISM לסקטורים הללו בימים רביעי ושישי יספקו תובנות מפורטות. בעוד שהתאוששות נתפסת כגורם חיובי עבור השווקים בנסיבות רגילות, ישנם חששות כי שוק עבודה חם מידי עשוי להביא את הפד לנקוט בגישה ניצית יותר שתשפיע על הסנטימנט לרעה.

שורה תחתונה: התנודתיות הגבוהה צפויה להמשיך השבוע עם פרסום נתוני התעסוקה.

סין: מדדי מנהלי הרכש יספקו רמזים לגבי ריבאונד פוטנציאלי בפעילות הכלכלית

לאור הצניחה בפעילות הכלכלית כתוצאה מהסגרים בסין, מדדי מנהלי הרכש לחודש מאי עשויים לסמן נקודת שינוי בעתיד הקרוב. הפעילות הכלכלית בסקטור הייצור והשירותים צפויה להצביע על התכווצות בחודש השלישי ברציפות, על אף שקצב הירידה עשוי להתמתן ולהצביע על כך ששיא הירידה היתה באפריל. עם הירידה במספר הנדבקים בקורונה בשבועות האחרונים, הבנק המרכזי הסיני חתך את ריבית הפריים לתקופה של 5 שנים בשיעור של 15 נקודות בסיס לרמה של 4.45% והגידול הפיסקלי בתקציב עשויים להביא להתאוששות כלכלית שתצבור תאוצה בחודשים הבאים. אנו ממשיכים לצפות לביצועי יתר של שוק המניות הסיני במחצית השנייה של השנה.

שורה תחתונה: הירידה בפעילות הכלכלית הגיעה לשיאה כנראה בחודש אפריל ומכאן צפויה עלייה.

גוש היורו: נתון אינפלציה גבוה נוסף צפוי להוסיף ללחץ בנוגע למדיניות הצמצום

הפוסט האחרון בבלוג של נשיאת הבנק המרכזי האירופי, כריסטין לאגארד ביום שני האחרון, הבהיר בצורה ברורה שהמועצה המכהנת של הבנק מוכנה להמשיך עם הצמצום המוניטרי ובקצב מהיר יותר מכפי שצפוי. היא דיברה על סיום תוכנית הרכישות בחודש יולי והעלאת ריבית של הבנק מיד לאחר מכן בפגישה שלו בסוף חודש יולי. עם העובדה כי שיעור האינפלציה לא צפוי ליפול בקרוב אל יעד האינפלציה של הבנק בשיעור של 2%, ישנה אפשרות סבירה כי הבנק יעלה את הריבית בשיעור מתמשך. האנליסטים מצפים לנתון שיא נוסף של 7.8% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה (עלייה לעומת 7.5% בחודש אפריל) ועלייה של 3.6% באינפלציית הליבה לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה (לעומת 3.5% בחודש אפריל).יותר מכך, שיעור האבטלה הנמוך שנמצא בשפל מתחיל להיות מתורגם לעלייה בלחצי השכר.

שורה תחתונה: הבנק המרכזי האירופי צפוי להתחיל בסדרה של העלאות ריבית וישנה אפשרות כי הוא יפתיע כלפי מעלה במספר העלאות הריבית.

הגז הטבעי באירופה: עדיין יש לאן לרדת בשביל להרגיש הקלה.

על אף כל החששות בנוגע להיצע הגז באירופה, מחיר הגז בעיקר מדשדש לו. בנוסף הם לראשונה ירדו מרמה של 90 יורו ל-MWh מאז הפלישה לאוקראינה. זה קורה עם העלייה ברמות האחסון במחסני הגז באירופה שעלו לרמה של 43.2% מהקיבולת וקרוב לממוצע ב-10 השנים האחרונות שעומד על 45.9%. סכנה אחת אפשרית היא ברגע שהסגרים בסין יסתיימו והביקוש במדינה לגז הנוזלי יתאושש. אסיה נערכת לקיץ חם מהרגיל. הבעיות שהתמודד איתן האזור בחורף האחרון במציאת גז נוזלי יאלצו את המדינות לבנות מלאים גבוהים יותר השנה הזאת.

שורה תחתונה: זינוק בביקוש מצד יבשת אסיה עשוי להביא לזינוק מחדש במחירי הגז הנוזלי כאשר הקונים מנסים להבטיח את ההיצע המוגבל. לכן אנו לא צופים ירידה משמעותית במחירי הגז באירופה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה