חנן פרידמן, מנכל בנק לאומי קרדיט: אורן דאי

טור דעה

IBI: מנתח את רווחי הבנקים לאחר עליית הריבית - לאומי נותר בחוץ

העלאת הריבית תתמוך ברווחי הבנקים בנושא הריביות אך הירידות בשווקי האג"ח והמניות יגרמו להתגעגע לרווחי העבר עם ריבית אפסית, אילו בנקים יציגו תשואה עודפת וכיצד מחשבים זאת?

ליאור שילה - אנליסט בנקים 25/04/2022 12:42

א+א-

ירידת הריבית לאורך השנים שחקה את המרווח הפיננסי של הבנקים כך שנוצר אילוץ להנהלות לבצע התאמות בתמהיל תיק האשראי, התייעלות (בכח האדם ובנדל"ן) לצד הקמת מערכות דיגיטליות וביצוע השקעות לצד מכירת פעילויות שהכבידו על נכסי הסיכון או שהערך המוסף שלהם היטשטש.

כעת כשאנו עוברים לסביבת ריבית עולה ושקיימות הערכות למיתון בעתיד הנראה לעין, נשאלת השאלה כיצד הבנקים יגיבו ומה צפוי להיות בהמשך?

ישנן 2 דרכים עיקריות לבדיקת השפעת הריבית על ההכנסות המימוניות של הבנקים:

  1. טבלת רגישות שהבנקים מספקים בדוחות הכספיים במסגרת הדוח דירקטוריון.
  2. בחינה של הפקדונות שאינם נושאים ריבית (עו"ש) לצד היקף הנכסים שאינם נושאים ריבית.

היתרון בדרך הראשונה הוא ההנגשה והקלות בשליפתה כך שרק צריך לבצע התאמה מסויימת לרמת הריבית המשוערת קדימה. מנגד, ההנחות שמניחים הבנקים בטבלת הרגישות משתנות מבנק לבנק, אין הנחיה אחידה מבנק ישראל ולכן התוצאות שמתקבלות עשויות להיות מוטות.

היתרון בדרך השנייה הוא שניתן להעריך באופן די פשוט את התרומה המיידית להכנסות ריבית נטו. זאת בשל העובדה שהחישוב נעשה על הפקדונות שאינם נושא ריבית (עו"ש) כאשר אלו משפיעים על המרווח בין הכנסות והוצאות הריבית. החיסרון בדרך השנייה הוא שאין התייחסות להשפעות נוספות כמו תיק המסחר וההשפעה על הכנסות הריבית דה-פקטו.

להערכתנו, נכון יהיה לבצע ממוצע של 2 הדרכים.

כמו כן חשוב לציין שאנו מניחים שבמידה והריבית תעלה ב-1% חלק מהעו"ש יעבור לפקדונות, לכן הערכנו מעבר של כ-35% לטובת הפקדונות מה שמשאיר מהעו"ש 65% שהבנקים יהנו מהמימון האפסי שלהם. בטבלה הבאה ניתן לראות את ההשפעה כפי שמשתקפת בדוחות הבנקים לעומת ההערכה שלנו.

 

 

 

השפעת הריבית בהיבט התמחור

בנק ישראל החליט להעלות את הריבית הבסיסית ב-0.25% לרמה של 0.35%, מעט מעל הקונצנזוס, אך האירוע המרכזי הוא התחזית של מחלקת המחקר של בנק ישראל שמניחה שהריבית תעמוד על רמה של 1.5% בעוד שנה.

בהקשר זה נציין שהערכת המאקרו שלנו באי.בי.אי היא שהריבית תעמוד על רמה של 1%-1.25% בסוף השנה, בעוד שבשוק מגולמת העלאת ריבית לרמה של 1.75%-2%.

כמובן שגובה הריבית ותוואי העלאות הריבית בעלי השפעה מהותית על תמחור מניות הבנקים, בשל ההשפעה על המרווח בין הריביות על האשראי והפקדונות, או במילים אחרות על המרווח הפיננסי (וגם באופן עקיף על מחירי אגרות החוב המהוות כ-170% מההון המצרפי).

בשביל לסבר את האוזן (או את העין) המרווח של הבנקים ביחס להכנסות הריבית נטו מול האשראי הממוצע בשנת 2021 עמד על כ-3%, כאשר עלייה של 1% בריבית עשויה להביא לפתיחת המרווח בכ-0.2%. בשל העובדה שהעלאות הריבית נעשות באופן הדרגתי, המרווח במודלים שלנו עולה לרמה של 3.08%.

ברמת התשואה להון עליית ריבית של 1% תחת ממוצע של 2 הגישות תוסיף כ-3.5% ברמה ענפית. נציין שבמודל הערכת השווי הערכנו שהריבית עד סוף 2022 תעמוד על רמה של 1% ובשנה הבאה תעמוד על רמה של 1.25%.

 

דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון הוא עליית התשואות בשוק האג"ח. כפי שציינו, תיק ניירות הערך של הבנקים מהווה כ-170% מההון, כאשר עיקר התיק מורכב מאגרות חוב ממשלתיות (כ- 85%).

כך, בשנה כזו אנו נצפה שהבנקים ירשמו פחות רווחים בסעיף ההכנסות מימון שאינן מריבית ועל כן חתכנו את ההכנסות בסעיף זה בין חצי לשליש ביחס לשנת 2022.

נציין בהערת שוליים שבנק לאומי נהנה מעליית התשואות בשל ריבית ההיוון על ההתחייבויות האקטואריות מה שמגדיל את ההון מצד אחד, אך הרווחים בגין כך נפרסים על פני 8 רבעונים.

 

לבסוף, חשוב מאוד להתייחס לתשואה הנדרשת ממניות הבנקים. לאורך השנים האחרונות טענו מספר פעמים שהתשואה הנדרשת על מניות הבנקים צריכה להיות נמוכה מהמקובל בשוק (כ-10%) ולהיות ברמה של 8.5%-9%. הסיבות לכך הן רבות, אך בעיקר בשל העובדה שעולם עם ריביות נמוכות מורידות את שיעור ההיוון הממוצע ואת התשואה שהמשקיעים דורשים. כעת שאנו עוברים לעולם עם ריביות עולות, התשואה הנדרשת צריכה להתעדכן בהתאם.

 

בשורה התחתונה

העלאת הריבית צפויה לתרום לרווחי הבנקים ולתשואה להון במהלך השנה הקרובה וכן בעתיד הנראה לעין (כל עוד הסביבה הכלכלית ממשיכה לצמוח). מנגד, הרווחים שהתרגלנו לראות מהבנקים מתיק ניירות הערך צפויים להתכווץ, בייחוד בשנה בה העלאת הריבית היא חדה ובנק ישראל עובר למדיניות מצמצמת.

כמו כן, התשואה הנדרשת צריכה לעלות ועל כן התמחור מעט נפגע כך שסה"כ הוקטורים יחסית מאזנים את התמחור הכללי והמודל שלנו מראה כי מחירי היעד שלנו נותרו כמעט ללא שינוי וגם ההמלצות.

נזכיר כי אנו חיוביים יותר על בנק מזרחי, דיסקונט ופועלים בנקודה הנוכחית

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה