לפני כולם

הצלחה לקנבוטק בניסוי פטריה לסרטן הלבלב

התרופה הבוטאנית של קנבוטק לסרטן הלבלב הראתה הרג של 100% מתאי הסרטן ללא פגיעה בתאים הבריאים במודל תאי

חדשות ספונסר 11/04/2022 10:05

א+א- 3

קנבוטק, העוסקת בין היתר בפיתוח תרופה בוטאנית המבוססת על מיצוי מפטריית  Cyathus striatus ומיצוי קנבנואידים מצמח הקנאביס מדווחת כי בניסוי שערכה במודל תאי, חיסל מיצוי הפטריה 100% מתאי סרטן הלבלב באופן סלקטיבי יחסית וללא פגיעה בתאים נורמאליים.

הפטריה נמצאת במחקר לבחינת היעילות האנטי-סרטנית שלה במעבדה של פרופ’ פואד פארס באוניברסיטת חיפה מזה כ-8 שנים ונבחרה כמועמדת המועדפת לפיתוח תרופה לסרטן הלבלב וסרטן המעי הגס לאחר שהראתה תוצאות אנטי-סרטניות טובות יותר ממגוון פטריות אחרות אשר נבחנו. לפני מספר חודשים קיבלה קנבוטק זכויות שימוש גלובליות ובלעדיות על פטנטים שנוצרו במחקר של פרופ’ פארס והחלה בהובלת תהליך פיתוח מואץ של תרופה בוטאנית כהגדרתה ע"י ה-FDA.

אבן הדרך הראשונה בתהליך פיתוח התרופה הבוטאנית, הוגדרה כהתאמת שיטות גידול ומיצוי הפטריה לפרוטוקול ה-FDA עבור פיתוח תרופה בוטאנית אשר החברה צופה שיהיה זול וקצר משמעותית מתהליך הפיתוח של תרופה רגילה. בנוסף נבחנה הפעילות האנטי סרטנית של מיצוי הפטריה החדש והרכב הקנבנואידים שפותח על ידי קנבוטק על סרטן הלבלב.

החברה שמחה לפרסם שבניסוי במודל תאי, הראה המיצוי המותאם יעילות אנטי-סרטנית הגבוהה פי 5 מזו שהראה המיצוי המקורי תוך שהוא גורם לתמותה של 100% מתאי סרטן הלבלב. בריכוז הפעיל על תאי סרטן הלבלב לא נצפתה פגיעה בתאים הבריאים. מיצוי הקנבנואידים גרם לתמותה של מעל ל-80% מתאי סרטן הלבלב.

קנבוטק צופה שתסיים את שלב הוכחת ההיתכנות תוך 12 חודשים, עד אמצע 2023, ובסיומו תפעל ליצירת שיתוף פעולה פיתוחי עם חברת פארמה גדולה לאישור תרופה מול ה-FDA. במסגרת אבני הדרך הבאות בהליך הפיתוח, החברה מתכננת לבדוק גם את מנגנון הפעולה של הרג תאי הסרטן ע"י המיצויים וגם את היעילות האנטי סרטנית המשולבת של הפטריה והקנבנואידים יחדיו, בתאים ובחיות.

את החברה מלוויים בתהליך הפיתוח דר’ יצחק אנג’ל, פרמקולוג מומחה בפיתוח תרופות, בעל ניסיון של מעל ל-35 שנה בפיתוח תרופות ובעבודתו כמנהל הפרמקולוגיה בחברת התרופות SANOFI, ודר’ אלכס וייסמן, מומחה בכימיה אורגנית ובייצור API, אשר ניהל את מחלקת המחקר והפיתוח של חטיבת ה-API בחברת PERRIGO.

סרטן הלבלב ידוע כאחד הסרטנים האלימים ביותר עם אחוז שרידות נמוכים מאוד והוא מהווה את אחד מגורמי התמותה המשמעותיים בעולם המערבי. כמו כן, ה-FDA נוטה לתת לחברות הקלות משמעותיות בתהליכי פיתוח תרופות לאינדיקציה זו, כגון הגדרת התרופה כ-"תרופת יתום".

פרופ’ פואד פארס, חוקר סרטן בכיר מסר: "אני שמח ששיתוף הפעולה עם קנבוטק נושא פרי ומשיג תוצאות מרשימות ביותר אשר מחזקות את המחקר שערכנו באוניברסיטת חיפה בשנים האחרונות. העובדה שהתוצאות המרשימות הושגו בתאים המדמים תת סוג של סרטן הלבלב הידוע כאלים ביותר, מחזקות את ההערכה שהפעילות האנטי סרטנית תהיה אפקטיבית גם בתת סוגי אחרים של סרטן הלבלב."

ד"ר יצחק אנג’ל, היועץ הפרמקולוגי של קנבוטק מסר:"פיתוח תרופה בוטאנית הוא תהליך מאתגר והתוצאות שהשגנו נתנות קצה חוט אמיתי להאמין שהמיצויים הינם יעילים ובטוחים לשימוש כטיפול אנטי סרטני לסרטן הלבלב. לפנינו עדיין דרך להוכחת היתכנות קלינית זאת, אך כולנו תקווה שנוכל להביא בשורה אמיתית לחולים ולפתח פתרון של ממש לאחד הסרטנים האלימים ביותר."

מנכ"ל קנבוטק, אלחנן שקד מסר: "השלמנו אבן דרך משמעותית בדרך לפיתוח התרופה הבוטאנית לסרטן הלבלב. מדובר בצעד נוסף המקרב אותנו אל עבר החזון הגדול אותו הצבנו לעצמנו ולמשקיעים לפני כשלוש שנים. אני משוכנע שנמשיך לעמוד בלוחות הזמנים ותוך 12 חודשים נסיים את שלב הוכחת ההיתכנות ונפעל לשיתוף פעולה פיתוחי עם חברת תרופות גדולה, מול ה-FDA."

 1. מניות בכתבה
 2. קנבוטק

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  עלתה לכמה דקות ומאז צוללת חזרה

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  s_h 11/04/2022 12:11

 2. 2
  קנבוטק

  היה צפוי שהמניה תתפוצץ על 200 אחוז וכלום לא קרה ?

  נמרוד 11/04/2022 11:10

 3. 3
  בוא,אפילו לא ניסוי פרה-קליני

  "זה מעניין" לא יותר. לא "הצלחה"
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ythefish 11/04/2022 11:06