קרדיט: דורון מיטרני

דיווח שוטף

שבוע המסחר בעולם ייפתח ללא ארה”ב

אסיה במגמה מעורבת, הדולר עומד על 3.1 ולאור הנתונים הטובים במשק יש סיכוי גבוה שהשקל ימשיך להתחזק, הנפט עומד על 84 דולר לחבית ומסביר את התחזקות המדד בבורסה

חדשות ספונסר 17/01/2022 07:56

א+א-

מספר המאומתים הגיע לכ- 50 אלף ביום, ומספר הנדבקים בפועל כנראה גבוה בהרבה. ניכרת ירידה חדה בצריכה, ובעיקר זו של שירותים. בשבעת הימים שהסתיימו ביום שלישי בשבוע שעבר ירדו המכירות בכרטיסי אשראי ב- 6.4% לעומת השבוע הקודם. אנו מעריכים שבניגוד לשנה שעברה לא נראה זינוק חד בצריכה המקומית לאחר שהאומיקרון ידעך, זאת לאור מדיניות פיצוי שונה של הממשלה, ושחיקה בכושר הקנייה של משקי הבית. צמיחת המשק תיוותר גבוהה יחסית בהשפעת המדיניות המוניטרית המרחיבה, והריביות הריאליות השליליות. ההשקעות במשק, ובפרט בענף הבנייה צפויות להמשיך ולגדול בקצב מהיר. אנו צופים צמיחה בשיעור של 4.0% בשנת 2022, לאחר צמיחה של 6.3% ב- 2021.

הגירעון התקציבי בשנת 2021 הסתכם ב- 4.5% מהתוצר, ירידה חדה מרמה של 11.4% ב- 2020. עיקר הירידה נבעה מעלייה חדה של כ- 30% בגביית המסים לעומת 2020. גם בהשוואה ל- 2019 גביית המסים הייתה גבוהה בכ- 19%. יעד הגירעון לשנת 2022 עומד על 3.9%, יעד שנראה בר-השגה, בהנחה שלא נראה גלי תחלואה משמעותיים לאחר האומיקרון.

מדד המחירים לחודש דצמבר עלה ב-0.3%, והשלים עלייה של 2.8% בשנת 2021. עליית המדד הייתה גבוהה ביחס לקונצנזוס התחזיות. סעיף הדיור ריכז את עיקר ההפתעה לאור האצה בעליית מחירי השכירות לרמה שנתית של 3.3%. סעיף נוסף שרשם עלייה גבוהה הוא ריהוט וציוד לבית – 0.7% בדצמבר ו-8.3% ב-2021. רמת האינפלציה מתקרבת לגבול העליון של היעד, ויתכן שבחודשים הראשונים של 2022 היא תחצה אותו. אנו מעריכים שקיימות עוד התייקרויות שישפיעו על מדדי החודשים הקרובים – מחירי המזון לדוגמה צפויים לעלות באופן חד בשל מיסוי המשקאות הממותקים, מחיר החשמל צפוי לעלות בפברואר ב–4.9% ומחירי הדלק צפויים לעלות בכ–3%. גל התחלואה הנוכחי מביא אמנם לירידה חדה בפעילות הכלכלית ובצריכה הפרטית, אך אנו סבורים שבניגוד לגלים הקודמים הוא לא ימתן את עליות המחירים.

עליית מחירי שכר-דירה לרמה שנתית של 3.3% מאותתת אולי שהאינפלציה היא לא רק תוצאה של פגיעה בשרשרת האספקה. הדיור הוא הסעיף שמקשר בין אינפלציה של נכסים לאינפלציה במדד המחירים לצרכן. העלינו את תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים לשיעור של 2.2%, זאת על רקע עליית מחירי הדלק, האצה במחירי הדיור ואינפלציה גבוהה יותר בעולם.

האינפלציה השנתית צפויה לחצות אמנם את רמת ה-3% בחודשים הקרובים, אך הציפיות לאינפלציה עדיין מעוגנות ביעד, וזה יאפשר לבנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי במחצית הראשונה של השנה. הפד האמריקני צפוי לסיים את רכישות האג“ח בחודש מרץ, ומיד לאחר מכן ריבית הפד כנראה תעלה. העלאות הריבית של הפד יאפשרו לבנק ישראל להתחיל לנרמל את הריבית בקצב איטי, ועם פחות חשש להשפעות על שער החליפין של השקל. שוק הנגזרים מגלם עתה שתי העלאות ריבית השנה ועוד שתי העלאות בשנת 2023 עד לרמה של כאחוז.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה