קרדיט: דורון מיטרני

דיווח שוטף

סקירת שווקים : האטה מורגשת עקב האומיקרון

הצריכה הפרטית בחודש ינואר תפחת באופן ניכר, נקסטקום במו"מ לעסקה, בעולם שבוע המסחר באסיה נפתח במגמה חיובית, הנפט חוזר ל-79 דולר לחבית, הביטקויין ב -42 אלף דולר

חדשות ספונסר 10/01/2022 07:56

א+א-

אתמול מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.7%, מדד ת"א 90 ירד ב-0.4% ומדד הבנקים איבד מערכו 1.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.05 מיליארד שקל.

 

המדינה נערכת לשבוע עם עשרות אלפי נדבקים ביום, ובינתיים ללא מגבלות על פעילויות כלכליות. אם נשפוט על-פי התנועה בכבישים, אז החשש מהידבקויות, והבידודים עושים את שלהם, והצריכה הפרטית בחודש ינואר תפחת באופן ניכר. אמון הצרכנים לחודש דצמבר נותר ברמה גבוהה בהשפעת השיפור בשוק העבודה, ואולי גם איזו ההערכה שהגל הנוכחי פחות מסוכן ואחריו תהיה רגיעה ממושכת. חטיבת המחקר של בנק ישראל עדכנה את תחזיות הצמיחה לשיעורים של 5.5% ב- 2022 ו- 5.0% ב- 2023, שיעורים אלו גבוהים ביחס לקונצנזוס הערכות בשוק. להערכתנו בכדי שתחזיות אלו יתממשו אנו צריכים לראות את גל הקורונה הנוכחי דועך מהר מאוד, וכן שהמומנטום החיובי בתעשיות הטכנולוגיה בעולם ימשך. אנו צופים שיעורי צמיחה מתונים יותר של כ- 4% לשנה. שוק העבודה להערכתנו הוא הדוק וקשה לראות עלייה חדה נוספת במספר המועסקים השנה. כמו כן אנו מעריכים שעליות המחירים במשק שוחקות את כוח הקנייה של הציבור, וזה יצמצם גם כן את הצריכה הפרטית.

השכר הממוצע במשק ירד בחודש אוקטובר ב- 2.3% לעומת ספטמבר (בניכוי עונתיות). ירידת השכר נבעה כנראה מכך שהמצטרפים החדשים לשוק העבודה היו כנראה ברמות שכר נמוכות ביחס לממוצע, וזאת ברוב ענפי המשק. 

 

הסתיימה תכנית רכישות האג"ח של בנק ישראל. בחודש דצמבר בנק ישראל רכש אג"ח בהיקף של 1.5 מיליארד שקל והשלים את המכסה של 85 מיליארד שקל. רכישות האג"ח מנעו התללה של העקום בתקופה בה האוצר נדרש להגדיל הנפקות בכדי לממן את הגירעון התקציבי. אנו מעריכים שסיום הרכישות יביא להגדלת התנודתיות של התשואות, ובייחוד לאור זאת שגם הפד צפוי לסיים את רכישות האג"ח בחודש מרץ. בחודש האחרון תשואת איגרת החוב לעשר שנים עלתה בכ- 20 נקודות בסיס לרמה של 1.26%. בארה"ב התשואה עלתה בתקופה זו ב- 35 נקודות בסיס, ובאירופה ב- 30 נקודות בסיס. על אף שתמונת האינפלציה בישראל שונה מאוד מזו שבארה"ב, השווקים מעריכים שעליות ריבית בחו"ל ימצאו את דרכן גם לישראל.

 

החשש של המשקיעים מהקדמת מועד תחילת העלאות הריבית ע"י הפד, ושיאים חדשים בהדבקות מזן אומיקרון, הובילו לירידות במדדי המניות בארה"ב בשבוע המסחר הראשון של 2022.בסיכום שבועי, בלטה הירידה של 4.5% במדד הנאסד"ק. מדד ה- S&P500 ירד ב- 1.9%, והדאו ג’ונס רשם ירידה של 0.3%. מדדי המניות באירופה עלו בשבוע החולף, ומדד יורוסטוקס 50 עלה ב- 0.2%. באסיה מרבית מדדי המניות סיימו את השבוע בטריטוריה שלילית, ובמיוחד מדדי המניות בסין וביפן שירדו ב-2.3% וב- 1.1% בהתאמה. לעומתם, מדד המניות בהודו עלה ב- 2.6%. מדד הסחורות רשם עלייה שבועית של 2.2%.

המסחר בעולם נפתח כאשר באסיה המגמה חיובית - הונג קונג עולה ב-0.8%; שנחאי עולה ב-0.3%; הודו עולה ב-0.9%

  1. מניות בכתבה
  2. נקסטקום

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה