פרופ אמיר ירון, נגיד בנק ישראל קרדיט: יח"צ

דיווח שוטף

ת”א תמשיך להיות בירוק?!

נגיד בנק ישראל אתמול סיכם את שנת 2021 ונשמע מרוצה ביחס לאינפלציה והריבית במשק ואף הסביר את רציונל הרכישות, אלומה מגדילה אחזקות בתיבר תחזיק 91%

חדשות ספונסר 04/01/2022 08:00

א+א-

יום המסחר בבורסה המקומית ייפתח על רקע המגמה החיובית בשווקים, בארה"ב המדדים סיימו את  המסחר ביום הראשון של שנת 2022 בטריטוריה הירוקה , דאו ג’ונס הוסיף 0.68%, מדד אס.פי 500 עלה  בשיעור של 0.64% ונאסד"ק הוביל עם זינוק 1.2%, באירופה המדדים נסגרו בטריטוריה הירוקה, פריז 0.9%, פרנקפורט 0.86% ומילנו סיימה 1.3%. בזירה המקומית מדדי ת"א סיימו אתמול בעליות בדומה למגמה בעולם, מדד המעוף בשיא.

 

בגזרת המניות הדואליות הן יחזרו הבוקר לתל אביב בפער שלילי מינורי בפתיחה , שער הדולר התחיל את שבוע המסחר ועומד על 3.11 לאחר הודעת ריבית בנק ישראל אשר נותרה ללא שינוי, הנפט נסחר מעל 76 דולר לחבית, הזהב ועומד על 1803 דולר, הביטקוין במחיר 46 אלף דולר, כרגע המסחר באסיה נסחר במגמה חיובית למעט סין, מדד הניקיי מוביל את העליות עם זינוק של 1.8%.

 

בנק ישראל עבר אתמול על ההתפתחויות הכלכליות המרכזיות . אנו מעריכים שהתוצר בשנת 2021 שהסתיימה לפני מספר ימים התרחב ב-6.5%. זאת על-פי תחזית חטיבת המחקר שפורסמה היום. מדובר בצמיחה מרשימה שמעידה על עוצמת ההתאוששות, ומצביעה על כך שרמת התוצר מתקרבת למגמה שהייתה צפויה לולא המגיפה. כשמסתכלים על הפעילות עצמה, אנו רואים שהמאזן המצרפי של סקר המגמות בעסקים של הלמ"ס חזר כבר בתחילת 2021 לתחום ההתרחבות ומאז ממשיך להימצא בתחום זה. הרכישות בכרטיסי אשראי ששימשו אינדיקטור מוביל לבחינת הפעילות במשק בשיאו של המשבר חזרו למגמות ארוכות הטווח שלהן ואף עלו מעבר להן. כמובן, שבהתאם למחזוריות התחלואה כך גם הפעילות בכרטיסי אשראי משתנה, וכרגע ניכר הקושי בענפים מסויימים ובפרט מאז התפשטות זן האומיקרון.

 

לגבי שוק המט"ח, אחזור ואומר, תכנית ה-30 מיליארדי דולר שהפעלנו בשנת 2021 הייתה תכנית מיוחדת לזמנים מיוחדים. כפי שאמרתי לא אחת לאחריה איננו מוגבלים בהתערבות. הבנק ימשיך לפעול בשוק המט"ח על-פי הצורך ובהתחשב בפעילות הכלכלית של המשק.

 

במבט על העולם נראה כי הכלכלה העולמית ממשיכה להתאושש והיקף הסחר העולמי עולה ומצוי ברמות גבוהות של התרחבות. עם זאת, התפשטות זן האומיקרון ברחבי העולם מגדילה את אי-הוודאות והחשש מפני מגבלות משמעותיות על הפעילות הכלכלית. התממשות של חשש זה עלולה להוביל להאטה בתהליך ההתאוששות הגלובלית ובעיקר להעיב על שחרור מגבלות הייצור והאספקה העולמיים. חרף העלייה באי הוודאות, במרבית השווקים הפיננסים נרשמו עליות בתקופה הנסקרת.  

 

 

 

בגזרת המניות הדואליות הן יחזרו הבוקר לתל אביב עם פער שלילי של 0.1%, בצד החיובי חוזרות לייבפרסון 1.7%  פריגו 1% ואופקו 1.4%,  בצד השלילי  נייס 1.8% ואורמת 1.4%.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה