קרדיט: דורון מיטרני

דיווח שוטף

המסחר ייפתח לאחר תחילת שנה חיובית עם מבט לאירופה והעולם

הנפט ממשיך להתחזק ומחירו 76 דולר, הזהב עומד על 1830 לאונקיה, הביטקויין ירד ל 47 אלף דולר, הדולר ייפתח את השבוע ב - 3.11. שבוע המסחר ייפתח בעולם בחשש לאחר החגים

חדשות ספונסר 03/01/2022 08:01

א+א-

בישראל מספר הנדבקים בקורונה רשם עלייה חדה לרמה של יותר מחמשת אלפים ביום. ההערכות הן שהמספרים יהיו גבוהים בהרבה כבר בימים הקרובים. לא נוספו הגבלות על פעילויות, אך החשש מהתקהלות עושה את שלו, ויותר עובדים בוחרים לעבוד מרחוק. אנו מעריכים שנראה האטה משמעותית בצריכה של שירותים בחודשים הקרובים, בעיקר בגלל החשש מהתקהלויות. מדד הפדיון ברשתות השיווק ירד בחודש נובמבר ב- 0.7% בניכוי עונתיות, נתון שמראה אולי על חולשה יחסית במכירות בעונת ה"סיילים".

יצוא שירותי היי-טק ממשיך לשבור שיאים – החודשים ספטמבר-אוקטובר היו גבוהים במיוחד עם יצוא בהיקף של 3.8 מיליארד דולר לחודש – עליה של כ- 20% לעומת החודשים המקבילים ב- 2020. העלייה החדה ביצוא השירותים שומרת על עודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, ויותר ממקזזת את השפעות עליות המחירים של הסחורות בעולם. השקל שב להתחזק בשבוע החולף גם על רקע עליות המחירים בשוקי המניות בעולם שהשפיעו על מכירות המט"ח של המוסדיים.

לקראת מדדי מחירים גבוהים מאוד ביחס לעונתיות – מדדי המחירים לצרכן בחודשים הראשונים של השנה הם בדרך כלל נמוכים מאוד, או שליליים במקרה של חודש ינואר, אך השנה זה צפוי להיות שונה: מספר יצרניות מזון הודיעו על כוונה להעלות מחירים, המס על משקאות ממותקים נכנס לתוקפו, מחירי החשמל צפויים לעלות בפברואר ב- 4.9%, ואנו צופים עליות מחירים נוספות במחירי שירותים שונים, בהם רכיב שכר העבודה הוא גבוה. יש גם גורמים שממתנים את האינפלציה כמו הייסוף, הפחתה צפויה במחירי התקשורת של בזק, והפחתה במס רכישה לדירות יחידות. אנו מותירים את תחזית האינפלציה על 2% לשנה הקרובה.

הדיווחים הרבים בתקשורת אודות עליות מחירים, השפיעו גם על הציפיות לאינפלציה שעלו בשבוע האחרון – הציפיות לטווחים השונים עומדות עתה על רמה של כ- 2.6%.

ריבית בנק ישראל תיוותר היום ללא שינוי, אך ההודעה הנלווית תהיה להערכתנו ניצית ביחס לקודמותיה.נתוני שוק העבודה הפכו להיות הדוקים, שיעור המועסקים בפועל קרוב לרמה של טרם הקורונה. אנו מעריכים שההערכות המעודכנות של הבנק המרכזי יכללו הפחתה של תחזית הצמיחה לשנת 2022 וכן העלאת ריבית אחת לפחות.

 

בעולם פותחים שבוע מסחר חדש ושנה חדשה, החורף באירופה וארה"ב קשה יותר ולכן החשש מהתפרצות הנגיף לאחר החגים וחגיגות השנה החדשה בהחלט יהיו במוקד, כרגע המסחר באסיה במגמה מעורבת, יפן והונג קונג יורדות עד חצי אחוז, מנגד סין והודו עולות מעל חצי אחוז.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה