קרדיט: depositphotos

נגיף הקורונה

מאקרו ישראל והעולם: גל תחלואת האומיקרון פגע במידה מועטה

לפי מדד הניידות של גוגל, ניכרת ירידה בתנועה אל מקומות המסחר והבילוי אך בינתיים באופן מתון יחסית לגל הקודם של התחלואה אין כמעט שינוי בתנועה למקומות עבודה

מערכת ספונסר 26/12/2021 11:38

א+א-

 

ישראל.

השפעת גל התחלואה על פעילות המשק בינתיים לא משמעותית

האינדיקאטורים הכלכליים המידיים הושפעו בינתיים רק בצורה קלה מהגל החדש של התחלואה.

מבין התחומים הרגישים לתחלואה רק משקל ההוצאות בכרטיסי אשראי לנסיעות לחו"ל מסך ההוצאות רשם ירידה. משקל ההוצאות לתחום הפנאי, המסעדות ולבתי מלון נותר לעת עתה יחסית יציב.

לפי מדד הניידות של גוגל, ניכרת ירידה בתנועה אל מקומות המסחר והבילוי אך בינתיים באופן מתון יחסית לגל הקודם של התחלואה אין כמעט שינוי בתנועה למקומות עבודה.

 

 

שוק העבודה ממשיך להתהדק

שוק העבודה המשיך להשתפר בחודש נובמבר. שיעור התעסוקה עלה ל-60.2% לעומת 60.8% בנובמבר 2019 ושיעור האבטלה הכולל ירד מ-7.0% ל-6.5%, במקביל לירידה במספר המובטלים, גם בחודש נובמבר נמשכה עלייה במספר משרות פנויות שהגיע ל-143.5 אלף לעומת כ-95 אלף לפני פרוץ המגפה. היחס בין מספר המובטלים לבין מספר משרות פנויות ירד ל-1.37, הנמוך אי פעם. עובדה זו ממחישה ששוק העבודה בישראל די הדוק בדומה למתרחש במדינות האחרות וצפוי להגביר לחצים לעליית שכר.

 

 

 

עולם.

השפעת הגל הנוכחי של התחלואה על הפעילות הכלכלית בעולם בינתיים לא נראית דרמטית

 

 

בשבוע האחרון התברר שלפי הערכות המדענים ולפי הנתונים בשטח, השלכות האומיקרון על הפעילות הכלכלית לא צפויה להיות חמורה יותר מאשר של הזנים הקודמים של המגפה.אם בוחנים את ההשפעה על הפעילות הכלכלית של ההתפרצות האחרונה על פי מדד הניידות של גוגל, הנזק צפוי להיות קטן יותר מהגלים הקודמים:

המצאות האנשים במקומות מסחר ובילוי באנגליה כמעט לא ירדה והיא קרובה לרמות שהיו לפני המגפה. גם הגעה למקומות העבודה די יציבה, בגרמניה מזהים ירידה בתנועת האנשים למקומות מסחר ובילוי, אך מדד הניידות עדיין משמעותית יותר גבוה מאשר בגלים הקודמים שהיו השנה, גם בארה"ב לא ניכרת בינתיים השפעה ואף נרשמה לאחרונה עלייה במדד הניידות של גוגל במקומות מסחר ובילוי, מספר הטסים בארה"ב נמוך אומנם מאשר בתקופה המקבילה ב-2019, אך בימים האחרונים הפער דווקא התחיל להצטמצם, תביעות דמי אבטלה שבועיים בארה"ב המשיכו לרדת.

הנזקים לשווקים היו גם יחסית מתונים. ההתרחקות המקסימלית של S&P 500 מהשיא  בגל הנוכחי הייתה עד עתה כ-4%, פחות מאשר בגלים הקודמים של התחלואה בארה"ב בהתחשב בעובדה שלא רק הווירוס השפיע על השווקים אלא גם התפנית במדיניות ה-FED, שוק המניות עדיין מחזיק מעמד די טוב. הסיכון הגדול ביותר לפגיעה בפעילות מגל התחלואה הנוכחי נמצא להערכתנו בסין. השילוב בין הדבקות מהירה של האומיקרון, חוסר יעילות של החיסון הסיני נגדו ומדיניות אפס תחלואה שבה נוקטות השלטונות עלול להביא במהירות לשיתוק בפעילות בחלקים נרחבים של המדינה ולהחמיר עוד יותר תפקודה של שרשרת ההספקה. 

כרגע, החדשות בזירת האינפלציה בארה"ב ממשיכות להפתיע לרעה. מדד המחירים PCE Core, המדד העיקרי שאחריו עוקב ה-FED, עלה לקצב שנתי של 4.7% לעומת התחזית לעלייה ל-4.5%. נזכיר שרק לפני פחות משבועיים נגידי ה-FED ציפו שהמדד יעלה בסוף השנה ל-4.4% .

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה