בלעדי

פיזור השקעות וחשיבותם לקראת 2022

השווקים היו מדהימים בשנת 2021 וכל מטאטא כמעט פגע, לאחר דבריי פאול אמש נראה כי עידן הכסף הזול מתחיל לתת את אותותיו, ועל כן יש לתת את הדעת לשמירה על תיק ההשקעות

אלירן מדר 16/12/2021 14:41

א+א- 3

הריבית האפסית שהוציאה את החסכונות מהתוכניות בבנק בדרישה למצוא אפיקי / זרמי הכנסה והעבירה אותן למכשירים שונים נושאי תשואה, מחייבת היכרות עם עקרונות ההשקעה בשוק ההון, וגם מחוצה לו, כאשר החשוב ביותר מבין העקרונות הבסיסיים הוא פיזור ההשקעה.

 

כל סטטיסטיקאי יגיד לכם כי פיזור מקטין את הסיכון ומפחית את התנודתיות, חשוב שתיק ההשקעות יהיה מפוזר במספר השקעות אשר לא חופפות . אבל על מנת להפוך את זה מסיסמה למציאות, חשוב להבין מה המשמעות של פיזור ההשקעות בייחוד כאשר השווקים עדיין מוצפים בכסף זול, אז זה נראה שכל מטאטא פוגע.

 

בבסיס רעיון הפיזור עומד הרצון שלא כל הכסף יהיה חשוף לאותו סיכון. כך, אם שוק המניות מתרסק – כסף שנמצא בנדל"ן לא נפגע. או אם חברה מסוימת שהשקעתם באג"ח שלה עושה תספורת – כסף שנמצא במקום אחר לא נפגע. על מנת ליהנות בצורה מקסימלית מיתרונות הפיזור, צריך לתכננו היטב, ולראות איזה רובד של פיזור מתאים לכם ולא פחות חשוב מהי הרמת סיכון בכלליות ועדיף גם להתעמק ולהגדיר זאת לכל אפיק השקעה.

 

פיזור בסיסי – לא כל הביצים בסל אחד

 

יש לכם 200 אלף שקל להשקעה וזה כל הכסף שלכם, לא יהיה נכון לשים את כל הסכום במניה אחת, או באג"ח אחד. לכך יש סיבות נוספות מעבר לפיזור הסיכון עצמו, כלומר לא לשים את כל הביצים במניה אחת, ובראשן התאמת רמת הסיכון לאופק ההשקעה: אם חלק מהכסף הוא כסף לשעת חירום, וחלק הוא לחיסכון ארוך טווח, יהיה שוני ברמת הסיכון של ההשקעה של כל אחד מחלקי התיק אשר אותו הגדרתם מראש.

 

פיזור בין אפיקים – מזעור התנודתיות

 

בשוק ההון קיימים מספר אפיקי חיסכון – מסולידיים מאוד שמניבים תשואה נמוכה, כגון אפיק שקלי, ועד למסוכנים ותנודתיים, כגון מניות או אג"ח קונצרני בדירוג נמוך. פיזור של תיק החיסכון עובר דרך הקצאת חלק מהכסף למסלולים שמייצבים את התיק, וחלק מהכסף למסלולים מסוכנים יותר כדי להשיג תשואה אשר כמובן על פי הגדרה שנקבעה מראש. כמה להפנות לאיזה מסלול? תלוי בתיאבון הסיכון שלכם, ברמת האמון והידע שלכם באותו אפיק ובטווח ההשקעה שלפניכם

 

פיזור בתוך אותו אפיק – גיוון גיאוגרפי / מדדים / סקטורים ועוד

 

לאחר שהחלטתם כמה כסף יוקצה לאיזה אפיק ומהי רמת הסיכון שלכם באותו אפיק, הגיע הזמן לפזר את התיק גם בתוך האפיק עצמו. כך, את הכסף שאתם מקצים להשקעה באפיק המנייתי, יש לפזר במגוון מניות, גם במקרה זה עדיף לעשות עבודה ולקורא על התחום לבחון היכן יש לכם ידע עודף אשר יכול להעניק לכם יתרון מסוים, בנוסף עדיף לפזר במניות כאלו שלא מתנהגות אותו דבר. למשל: אם יש משבר בענף התיירות, עקב הקורונה סביר להניח שאם פיזרתם את הכסף בין 4 מניות מתחום המלונאות, הן תתנהגנה אותו דבר. אבל אם נוסף למניות התיירות קניתם גם מניות של חברות שנמצאות בקורלציה הפוכה עם מניות התיירות, למשל מניות חברות מזון שפורחות כשנמצאים בבתים, גם פיזור גיאוגרפי יכול לתת מענה הולם, כי אם במשק מסוים יש ברבור שחור לדוגמא טורקיה, אזי אם השקעתי בארה"ב ברזיל קנדה וטורקיה הסיכון יפוזר טוב יותר, והפגיעה תקטן.

 

 

פיזור בין מכשירים מחוץ לשוק ההון

 

עד כה דיברנו על פיזור השקעות בתוך שוק ההון, אך דרך נוספת לפזר סיכונים היא דרך השקעות שלא בשוק ההון. לצד התיק שמנוהל בשוק ההון, ניתן לשלב גם השקעות בנדל"ן, השקעות במטבעות קריפטו, השקעות בהלוואות בין עמיתים, והשקעות בחברות הזנק קטנות אשר נהנות מתחום הייטק הרותח בישראל (לכתבה) ככל שאלו מתנהגות אחרת משוק ההון, כלומר בעת נפילות בשווקים השקעות אלו לא נפגעות, מטרת הפיזור מושגת, ולעיתים היא אף חדה ומהירה יותר משוק ההון.

 

 

כיום קיימים מכשירי השקעה אקטיביים ופאסיביים דרכם ניתן להשקיע ולהיחשף כמעט לכל שוק שקיים. לימדו את השווקים, הבינו מה משפיע עליהם, אילו אירועים יזעזעו אותם, ולאילו יש יותר קשר להתנהגות שוק ההון הישראלי, בל נשכח כי במשברים פעם אחר פעם מגלים שכשיורד גשם, כל השווקים נרטבים, עם זאת יש לכל משק יתרונות וחסרונות שאותם עליכם ללמוד טרם ההשקעה ואולי אף להיוועץ עם מומחים בתחום ובהתאם לפזר את הסיכון, כך שהתיק השקעות שלכם יכול להיות מגוון ולהגן על עצמו מפני נפילה בסקטור מסוים.

 

 

לסיכום: בניית תיק השקעות הנה חוויה מלמדת ומעשירה אשר בה לומדים על רמות הסיכון אליה תרצו להיחשף, אפיקים שונים, לומדים על סקטורים חדשים ובסוף מדובר בעניין של פשרות חכמות שאתם תצטרכו לקחת לעיתים בשיתוף עם מומחים, דבר נוסף שרצוי לציין הוא על שמירת כרית מזומנים בצד לכל מקרה על מנת לתקן ירידות חדות באפיק מסוים ולמצע את ההשקעה, לא מדובר בכסף אשר משמש למחייה יומיומית, השקעות מצריכות זמן וגם בעו"ש חשוב לדעת להתנהל נכון.

 

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אפשר בבקשה לפרט יותר במכשירים מחוץ לשוק ההון?

  פרט ל P2P של הלמן הלדובי, איזה עוד אפיקים יש ללקוחות לא כשירים?

  עמיר 23/12/2021 11:30

 2. 2
  השווקים השנה היו מדהימים נקודה

  מי שהשקיע פסיבי או במניות הגדולות בארץ ובחול עשה יופי של תשואה. מעל 50% ממניות ת א125 עלו מעל 30%.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דובי 18/12/2021 09:14

 3. 3
  לכתוב שהשווקים היו

  מדהימים ב2021 נראה לי לא מדוייק ... השוק מפברואר חווה קריסה וכמובן שאני לא מדבר על המדדים , אתה יכל לראות עד עכשיו הרבה חברות טובות שעדיין לא התאוששו אחרי עשרות אחוזים של ירידות ...
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Ys2019 16/12/2021 18:32