טור דעה

מיקרו: שיפור ניכר במשק הישראלי

מיטב דש: שוק העבודה בישראל משתפר במהירות, גביית המיסים ממשיכה לגדול בקצב גבוה מאוד ומעידה על צמיחה מהירה במשק, השקל ממשיך ללחוץ את הדולר כלפי מטה,

מערכת ספונסר 12/12/2021 12:06

א+א- 4

מיקרו ישראל.

שוק העבודה משתפר במהירות

נתוני שוק העבודה הצביעו על האצה בהתאוששות אחרי חגי תשרי. שיעור האבטלה יורד במהירות והגיע במחצית הראשונה של חודש נובמבר ל-4.7%, לא רחוק מהרמה של כ-3.5% לפני המגפה. שיעור האבטלה הרחב ירד ל-6.7% לעומת 7.9% בספטמבר. נזכיר שלפי התחזית של בנק ישראל, שיעור האבטלה היה צפוי לרדת בסוף השנה ל-7.1%.

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה חזר לרמה שהייתה לפי תחילת המגפה, מספר המועסקים במשק נמצא קרוב לרמה שהייתה צפויה להיות אם ללא היה המשבר.

 

גביית מיסים משקפת צמיחה גבוהה במשק

שיפור במצבו של המשק בא לידי ביטוי בצורה בולטת בגביית המיסים שנהנית בין היתר מגאות בענפי ההיי טק והנדל"ן. הקצב השנתי של גביית המיסים הישירים והעקיפים גבוהה בכ-10 אחוז מהרמה שהייתה צפויה אם לא היה מתרחש המשבר.

הגירעון ירד ל-4.6% לעומת 5.5% בחודש הקודם. בחודש דצמבר הגירעון צפוי לגדול בעקבות הוצאות של כ-70 מיליארד ₪ בחודש במסגרת התקציב שאושר לעומת ההוצאה החודשית הממוצעת של כ-38 מיליארד ₪ מתחילת השנה.

 

יתרות המזומנים בקופת האוצר ירדו מ-89 מיליארד ₪ באוקטובר לכ-73 מיליארד בנובמבר, עדיין הרבה יותר מרמת היתרות של 30-40 מיליארד ₪ שהייתה נהוגה לפני המשבר. בדרך כלל בדצמבר היתרות יורדות בכ-10-12 מיליארד ₪, אך השנה הירידה צפויה להיות גדולה יותר בעקבות ההוצאות הגבוהות. כמו כן, בינואר צפוי פדיון של כ-15 מיליארד ₪. בסופו של דבר, סביר להניח שבתקופת המגפה האוצר ירצה להחזיק יתרות גבוהות יותר מהרגיל ברמה של כ-40-50 מיליארד ₪. לפיכך, הוא לא צפוי להמשיך ברכישות חוזרות של אג"ח ואמור לחזור לקצב הגיוסים ברוטו בהיקף של 143 מיליארד ₪ בשוק המקומי בשנת 2022 בהתאם לתקציב שאושר.

 

השקל ממשיך להגיב לעליות ב-S&P 500

ההתפתחויות בזירת המט"ח בשבוע שעבר שוב המחישה שהסיבה העיקרית להתחזקות השקל קשורה לפעילות המוסדיים. השקל התחזק אחרי עליות שערים חדות בבורסת ארה"ב ה-S&P 500 עלה בשבוע שעבר בשיעור הגבוה מאז פברואר. לפי הנתונים המעודכנים, הקצב השנתי של מכירות הדולרים ע"י המוסדיים במסגרת עסקאות הגנת מטבע עלה מכ-31 מיליארד דולר בספטמבר ל-33 מיליארד דולר באוקטובר.

הנתונים הרבעוניים של הפעילות בשוק המט"ח מעידים שהמשקיעים המוסדיים והזרים היו רוכשי השקלים נטו, גם אם בהיקפים קטנים יותר מאשר ברבעון השני. המגזר העסקי המשיך לקנות דולרים גם ברבעון השלישי למרות העודף בחשבון השוטף.

למרות סיום תוכנית רכישות מט"ח בסך של 30 מיליארד דולר, בנק ישראל נאלץ גם בנובמבר לרכוש כ-4 מיליארד דולר. עלייה ביתרות המט"ח של ישראל הייתה בשנה האחרונה גדולה יותר מאשר בכלכלות הרבה יותר גדולות משלנו.

כדי לבלום התחזקות השקל כדאי לבנק ישראל לרכז מאמצים בפתרון זרם הדולרים שמגיע מכיוון המשקיעים המוסדיים.

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  יבואו יכתבו לך תיכף שמכירות רכב עלו|8|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  wildstar 12/12/2021 15:11

 2. 2
  אתה לא טועה אתה צודק לגמרי

  אי אפשר לחיות פה אין לא משנה מה תעשה רק אם יהיה לך הרבה מזל תצליח לחיות חיים סבירים ואנשים חושבים שאם המחירים עולים ואנשים עובדים (יותר נכון עבדים בשביל משכורת פח אשפה כי אין להם ברירה) המצב טוב
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  orenmat 12/12/2021 15:10

 3. 3
  ספונסר זה מקרו לא מיקרו

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  nyny 12/12/2021 12:24

 4. 4
  גביית מיסים ממשיכה לגדול זה כן!

  על חשבוננו ומהכיס שלנו בכל פינה, להקשות ושלא נרים האף, נחיה בקושי בסוף החודש (לא מתכוון חס וחלילה לקוראי הפורום).. כמה ארץ אוכלת יושביה..והם ישנים (אנחנו).. בלי נחרצות יתכן וטועה
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  wildstar 12/12/2021 12:18