מדד מנהלי הרכש בחודש ספטמבר מצביע על עלייה בביקושים בארץ ובעולם

המדד עלה ב-4 נקודות בחודש זה, לרמה הגבוהה ביותר מאז 2018; המדד מצביע על עלייה בפעילות ועל גידול בייצור ובתעסוקה, לצד המשך עלייה של מחירי חומרי הגלם

מערכת ספונסר 19/10/2021 15:47

א+א-

מדד מנהלי הרכש של בנק הפועלים וארגון מנהלי הרכש עלה בחודש ספטמבר ב-4.0 נקודות לרמה של 58.1 נקודות. זו רמת המדד הגבוהה ביותר מאז שנת 2018. כל רכיבי המדד המרכזיים, למעט זמני אספקה, עברו להצביע על התרחבות בפעילות.

 

רכיב ההזמנות המקומיות רשם עליה חדה של 10.5 נקודות והגיע לרמה של 68.5 נקודות. רכיב הזמנות ליצוא עלה לרמה של 52.2 נקודות ועבר להצביע על התרחבות בפעילות לראשונה מזה שלושה חודשים.

 

מדד מנהלי הרכש העולמי, שמפרסם בנק JPMorgan, שמר על יציבות בחודש ספטמבר ברמה של 54.1 נקודות. רמת המדד העולמי נותרה גבוהה ביחס לממוצע ארוך הטווח. בארה"ב מדד ה-ISM עלה ב-1.2 נקודות לרמה של 61.1 נקודות. מדד מנהלי הרכש בגוש האירו ירד ב-2.8 נקודות לרמה של 58.6 נקודות. מדד מנהלי הרכש בסין (Caixin) עלה ב-0.8 נקודות לרמה של 50.0 נקודות.

 

כלכלני בנק הפועלים: מדד מנהלי הרכש מצביע על עלייה בביקושים בארץ ובעולם, גידול בייצור ובתעסוקה. לצד זאת אנו רואים המשך עלייה ברכיב מחירי חומרי הגלם. הקורונה השפיעה לחיוב על הביקושים למוצרי תעשייה בעולם, זאת במידה מסוימת על חשבון השירותים שצריכתם הוגבלה.

 

עליית מחירי האנרגיה וההובלה, כמו גם מחסור ברכיבים אלקטרוניים, פוגעים בחלק מהתעשיות כמו הרכב לדוגמה, ואפילו מביאים להשבתה של פעילויות עתירות אנרגיה כמו בסין למשל. בישראל זה פחות בולט בשל היציבות במחירי החשמל. חברות בתחום האלקטרוניקה אפילו נהנות מהמחסור ברכיבים אלקטרוניים בעולם.

 

היצוא התעשייתי עלה בחודשים יולי-ספטמבר בשיעור שנתי של 3.3%, זאת בהמשך לעלייה של 12.2% בחודשים אפריל-יוני 2021.

 

מדד מנהלי הרכש מחושב על-ידי עיבוד של תשובות המתקבלות ממספר גדול של מנהלי רכש בחברות תעשייתיות בישראל. השאלות מתייחסות לשינוי בעשרה תחומים לעומת החודש הקודם. על-סמך התשובות לכל אחת מן השאלות מחושב diffusion index , אשר מודד את שיעור הנשאלים הצופים שיפור או אי שינוי.

 

המדד הכללי משקלל 6 מן השאלות. מתודולוגית החישוב של המדד תואמת את המתודולוגיה המקובלת בחישובי מדדי מנהלי הרכש בעולם. המדד הישראלי נכלל בחישובי מדד מנהלי הרכש האירופי ובמדד הגלובלי של מנהלי הרכש.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה