המלצות אנליסטים

פועלים: סיכויים גבוהים לעליית ריבית אחת לפחות במחצית השנייה של 2022

מדד המחירים לצרכן עלה מתחילת השנה בשיעור של 2.5%; בדומה למרבית הבנקים המרכזיים בעולם, בנק ישראל רואה בעליית האינפלציה כתופעה זמנית, אולם החל בהדרגה בשינוי המדיניות

חדשות ספונסר 17/10/2021 15:25

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים בסקירה השבועית שלהם למדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר, שעלה בשיעור של 0.2% לרמה של 102.3 נקודות, בדומה לקונצנזוס בשוק. בשנים-עשר החודשים האחרונים המדד עלה בשיעור של 2.5% והמדד ללא אנרגיה עלה ב-2.3%.

 

החודש נרשמו עליות מחירים בסעיפי המזון (0.6%), פירות וירקות (4.1%), ריהוט וציוד לבית (0.8%) ובמחירי המכוניות (1.1%). מנגד, נרשמו ירידות מחירים במחירי הדלק והשמנים שירדו ב-8% ובמחירי הארחה, נופש טיולים שירדו ב-15.4%. סעיף שירותי דיור בבעלות עלה בשיעור של 0.4% ובשנה האחרונה הוא עלה ב-1.9%.

 

מחירי הדירות, שאינם משתקללים במדד המחירים לצרכן, עלו בסקר האחרון בשיעור של 1.2% (נתונים ארעיים), ובשנה האחרונה הם עלו ב– 9.2%.

 

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן בשיעור של 2.5% בעיקר בשל גורמים גלובליים, כמו התייקרות הדלק, עלייה במחירי ההובלה שהשפיעה על מחירי הריהוט וציוד לבית, המחסור העולמי בשבבים שמשפיע על מחירי הרכבים ושכירת הרכבים. להערכתנו, מסבירים כלכלני הבנק, תהליך זה טרם הגיע לכדי מיצוי, והוא צפוי להימשך עוד מספר חודשים.

 

אנו מעריכים כי בחודשים הקרובים נמשיך לראות התייקרויות שמקורן מהעולם, ובעיקר במחירי האנרגיה. מחיר חבית נפט מסוג ברנט הגיע בסוף השבוע ל-85 דולר, נתון שצפוי להשפיע על מדד המחירים לחודש נובמבר.

 

האינפלציה בשנת 2021 צפויה להגיע ל-2.8%, אך בפועלים צופים שקצב זה יתמתן לאורך זמן. התחזית ל-12 החודשים הקרובים עומדת על 1.9%. כלכלני הבנק ממשיכים להעריך שעיקר הסיכון הוא לאינפלציה גבוהה יותר לשנה הקרובה.

 

האינפלציה לטווחים הארוכים יותר תלויה במידה רבה בשוק העבודה - אם נראה את השכר מגיב לעלייה באינפלציה, זה עשוי להותיר את האינפלציה ברמה גבוהה. הסיכון לאינפלציה גבוהה יותר בעולם עולה עם הזמן והוא משליך גם על ישראל.

 

לגבי ההשפעה על המדיניות המוניטרית אומרים בבנק הפועלים כי בדומה למרבית הבנקים המרכזיים בעולם, בנק ישראל רואה בעליית האינפלציה כתופעה זמנית, אולם בפועל הוא החל בהדרגה בשינוי המדיניות: אי-הארכה של תכנית רכישת האג"ח, שינוי בהכוונה המוניטרית ואף עדכון תחזית הריבית של חטיבת המחקר שמראה על אפשרות לעליית ריבית בשנה הקרובה. הסיכויים לעליית ריבית אחת לפחות במחצית השנייה של 2022 נראים עתה גבוהים.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה