המשרד להגנת הסביבה הטיל קנס של 895 אלף ש”ח על בזן

את הקנס מקבלת בזן בעקבות אירוע שבו חומרים מסוכנים טופלו באופן לקוי ובניגוד להיתר הרעלים של החברה, מה שהוביל לפיצוץ ושריפה באחד ממתקני המפעל בשנת 2018

חדשות ספונסר 10/10/2021 12:11

א+א- 4

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי על חברת בז"ן-בתי זיקוק נפט בחיפה, בסכום של 895 אלף שקל בגלל הפרה של תנאי היתר הרעלים של החברה, שהובילה לפיצוץ ולשרפה מקומית במפעל.

 

האירוע החל בדליפה של נפטא, חומר מסוכן ודליק ביותר העלול לגרום לסרטן ומזיק בשאיפה, במגע עם העור ובבליעה. הדליפה החלה כתוצאה מכשל במשאבה והזרמתו לבור בשטח המפעל. כתוצאה מהאירוע, נוצר ענן אירוסול באזור המשאבה, אשר בהמשך, ובעקבות התנהלות המפעל, התפוצץ וגרם לשריפה.

 

אחת מדרישות היתר הרעלים של המפעל מחייבת את החברה לפעול בהתאם לגיליון הבטיחות. בגיליון הוראות הבטיחות של החומר מצוין מפורשות כי בעת אירוע שפך או דליפה מסוג זה, יש להרחיק מקורות הצתה אפשריים או כל גורם אחר להתלקחות ובכלל זה מקורות חום וחשמל סטטי, ולספוג את החומר על גבי חול, חומר מינרלי או שרוולי ספיגה.

 

בתחקיר האירוע עלה כי למרות זאת, עובדי המפעל פעלו בניגוד להנחיות ובמקום לספוג את החומר, החלו להפעיל זרנוקי מים, במטרה לפנות את הנוזל לעבר בור ניקוז נוזלים, פעולה אשר על פי חוות דעת של רשות הכבאות הובילה בסבירות רבה להיווצרות חשמל סטטי וכתוצאה מכך לפיצוץ ולשריפה.

 

בעקבות הפרה בוטה זו של דרישות היתר הרעלים, שהובילה להתרחשות אירוע חומרים מסוכנים, זימן מנהל מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, את החברה לשימוע. 

 

בהליך השימוע שנערך לחברה, שינתה החברה את גרסתה ומסרה כי השריפה התרחשה בעקבות חשיפת החומר למקור חום. בנוסף, טענה החברה כי מקור ההצתה היה חום שנפלט מקטע חשוף של צינור קיטור העובר בתחתית הבור, שבו ארע האירוע, שגרם לחימום אדי הדלק עד לטמפרטורת הצתה עצמית של החומר.

 

מבירור שערכו נציגי המחוז בעקבות שינוי הגרסה, עלה כי חשיפה זו למקור חום אירעה בעקבות הסרת הבידוד שנעשתה על ידי החברה, בעקבות דליפה בקו הקיטור. 

 

מצירוף כל הגרסאות עלתה הפרה חמורה של תנאי היתר הרעלים, שכן על פי כל אחד מהתרחישים בנפרד ובצירופם יחד עולה, כי החברה הפרה את תנאי היתר הרעלים: לא התבצעה ספיגה של החומר כנדרש; העובדים חשפו את החומר למקורות הצתה אפשריים של חשמל סטטי ולמקור חום. כמו-כן, התנהלותה זו של החברה היא שהובילה להסלמת האירוע ולהתרחשות הפיצוץ והשריפה.

 

לאור ההפרות הרבות של דרישות גיליון הבטיחות - שגרמו לסיכון חמור, הן מעצם התרחשות השריפה והן בשל טיב החומר המעורב - הטיל סמנכ"ל פיקוח ואכיפה במשרד עיצום כספי זה.

 

שלמה כץ, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה: "מקרה נוסף של תקלות ולטיפול לקוי בחומרים מסוכנים במפעלי התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה שהסתיים בעיצום כספי - גם הפעם פעל המשרד להגנת הסביבה בצעדי אכיפה כנגד המפירים. המשרד יוסיף לפעול כנגד כל גורם שינהג בצורה לקויה תוך סיכון הסביבה".

 

 1. מניות בכתבה
 2. בזן

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  זה כלום ושום דבר בשביל החברה

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  אופטימוס11 10/10/2021 16:15

 2. 2
  זה כסף כיס לבז"ן....

  רק לשם השוואה, שינוי של דולר אחד במרווח משפיע על האבידטא הרבעוני ב15M דולר... התקלה האחרונה פגעה ברווחים ב12M דולר. אז 0.3M דולר קנס... לא מעניין. ג"נ מחזיק והרבה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  os2519 10/10/2021 12:30

 3. 3
  אצבע צרידה בכנף

  מפעלים שמגלגלים מאות מליוני שקלים בשנה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Taser 10/10/2021 12:27

 4. 4
  זו הסיבה העיקרית לדישדוש המניה

  וזו רק ההתחלה......900Kש"ח קנס.....נחכה לשמוע את הקנס על האירוע הבא אחרי האירוע מ2018,היה אירוע זיהום גם ב2020.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  RedHead69 10/10/2021 12:17