המלצות אנליסטים

פועלים: מה גרם לירידות בשוקי המניות בספטמבר?

זינוק מחירי האנרגיה מקטין את הסיכוי שהאינפלציה תפחת בקרוב; תחזית האינפלציה עומדת על 1.6% ל-12 החודשים הקרובים, אך רוב גורמי הסיכון פועלים כעת לאינפלציה גבוהה יותר

חדשות ספונסר 03/10/2021 15:25

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים היום בסקירת המאקרו השבועית לירידות בשוק ההון בעולם במהלך חודש ספטמבר ומסבירים כי הקריסה של אוורגרנד הסינית הייתה אולי הטריגר שהחריף את הירידות על רקע חשש שאולי אוורגרנד היא הסנונית הראשונה, שמעידה על בועת אשראי ומחירים מנופחים של חברות נוספות.

 

הודעת הפד שמאותתת על צמצום קרוב ברכישות האג"ח, ואולי גם העלאת ריבית ראשונה ב- 2022 גם תרמה. זינוק מחירי האנרגיה מקטין את הסיכוי שהאינפלציה תפחת בקרוב. אם כל אלו לא הספיקו אז גם חלה עלייה באי-הוודאות התקציבית בארה"ב, על רקע קשיים של הנשיא ביידן לגייס תמיכה בתוך הגוש הדמוקרטי שלו לחקיקה הנדרשת על מנת ליישם את התוכנית הכלכלית.

 

בזירה המקומית, שיעור האבטלה הרחב המשיך לרדת במחצית השנייה של חודש אוגוסט לרמה של 7.8%. מספר העובדים הנעדרים זמנית מהעבודה בשל הקורונה (חל"ת) ירד ל-25.5 אלף איש בלבד. 70.8 אלף איש הפסיקו לעבוד ואינם משתתפים בכוח העבודה בגלל סיבות הקשורות לקורונה – נתון זה נמצא בירידה והוא מעודד, כיון שעובדים בקטגוריה זו נמצאים בסיכון גבוה לא לשוב למעגל העבודה ולהוריד את שיעור ההשתתפות בכוח העבודה.

 

בד בבד אנו רואים עלייה במספר המובטלים בהגדרה הרשמית, כלומר כאלו שמחפשים עבודה ולא מוצאים, ושיעורם בכוח העבודה מגיע ל-5.6%. מספר המשרות הפנויות במשק המשיך לעלות והגיע ל-134 אלף איש בחודש אוגוסט.

 

הקורונה הביאה לשינוי בתפיסת העבודה בקרב עובדים, ונדרש עתה תמריץ כלכלי גדול יותר בכדי להשיב אותם לעסוק בעבודות מסוימות. למרות ששיעור האבטלה גבוה במידה ניכרת מזה שהורגלנו אליו טרם הקורונה, הביקוש לעובדים גבוה, וזה יוצר לחצים לעליות שכר.

 

הזינוק במחירי האנרגיה בעולם משפיע על ישראל במידה פחותה ביחס לרוב המדינות בעולם. מחירי החשמל תלויים בגז הטבעי מתמר ולוויתן והחוזים אינם תלויים במחיר העולמי. קיימת השפעה לעליית מחיר הנפט, שעלה ל-79 דולר לחבית ברנט.

 

מנגד, מחירי ההובלה בעולם ממשיכים לעלות, וכן אנו סבורים שנראה השפעה של האינפלציה הגבוהה בארה"ב ובאירופה על זו בישראל. זה יכול לבוא לידי ביטוי לדוגמה במחירי היבוא של מוצרים תעשייתיים או במחירי הנסיעות לחו"ל. הייסוף בשער השקל מקזז חלק מהשפעות אלו, אך לא את כולן. תחזית האינפלציה שלנו עומדת על 1.6% ל-12 החודשים הקרובים, אך אנו מדגישים שרוב גורמי הסיכון פועלים כעת לאינפלציה גבוהה יותר.

 

עוד מסבירים כלכלני הבנק כי ירידות השערים בשוקי המניות בעולם הצליחו רק להאט את הייסוף בשער השקל בחודש ספטמבר. שער השקל יוסף ב-1.1% מול סל המטבעות בספטמבר ומתחילת השנה ב-2.6%. פרסום נתוני מאזן התשלומים לרבעון השני של השנה נתן אולי דחיפה נוספת לשקל, העודף ברבעון זה הגיע ל-7.4 מיליארד דולר, ונתוני הרבעונים הקודמים עודכנו כלפי מעלה כך שהעודף בכל שנת 2020 עלה ל-22.2 מיליארד דולר.

 

העלייה ברבעונים האחרונים בעודף נבעה בעיקר משיפור ביצוא השירותים של ישראל. אנו מעריכים כי העודף בחשבון השוטף יצטמצם מעט בהמשך השנה בשל עליית מחירי הסחורות בעולם, אולם היקפו עדיין מספיק גדול בכדי שימשיך ללחוץ לייסוף השקל.

 

לדעת כלכלני הפועלים, בנק ישראל צפוי לשנות את ההכוונה המוניטרית ביום חמישי. ההכוונה לפיה המדיניות תיוותר מרחיבה לאורך זמן צפויה להישאר, אך אנו מעריכים שנראה שינוי בהתייחסות לאפשרות של הפחתת ריבית ושימוש בכלי מדיניות נוספים.

 

האינפלציה בפועל והציפיות לאינפלציה נמצאות מעט מעל אמצע תחום יעד האינפלציה של 2%. המסר הניצי מעט יותר בהודעת הריבית של הפד, ובעיקר הסקר שמראה שרוב החברים סבורים שריבית הפד תעלה כבר ב-2022, צפויים להערכתנו להשפיע גם על המסר שיעלה בהודעת הריבית של בנק ישראל.

 

אנו מתקרבים לסוף השנה ותכנית רכישות האג"ח לא תוארך, יתכן שבנק ישראל יודיע גם על זה בהחלטה הקרובה. שוק הנגזרים מגלם צפי לעליית ריבית במחצית השנייה של 2022. אנו מעריכים כי הריבית תעלה בסמוך לעליית ריבית הפד, לקראת סוף שנת 2022.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה