דר גיל בפמן, ראש אגף הכלכלה בחטיבה הפיננסית של לאומי קרדיט: יח"צ

המלצות אנליסטים

לאומי: לא צפויה העלאת ריבית של בנק ישראל לפני עליית ריבית בארה”ב

להערכת כלכלני לאומי, בנק ישראל עוד ימתין זמן רב עד העלאת ריבית בעיקר על רקע המשך מגמת התחזקות השקל מול סל המטבעות בחזרה לרמות השיא מחודש ינואר

חדשות ספונסר 03/10/2021 15:25

א+א- 1

בסקירת המקרו השבועית ושוקי האג"ח מתייחסים ד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, ודודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון לאינפלציה בישראל ואומרים כי ציפיות האינפלציה שבו לרמת השיא שנרשמה בחודש מאי השנה, ובחלקים מסוימים לאורך העקום רמת הציפיות נמצאת בשיא.

 

ציפיות האינפלציה עומדות ברמה של כ–2.50% בממוצע לשנה עד לטווח של 6 שנים ומעט מתחת בטווחים ארוכים יותר של העקום. להערכתנו ציפיות האינפלציה הבינוניות – ארוכות מעט גבוהות ביחס להערכתנו להתפתחות בסביבת האינפלציה המקומית. עוד מציינים השניים כי אנו עדין סבורים שבתנאים הנוכחיים לא צפויה העלאת ריבית על ידי בנק ישראל לפני עליית ריבית בארה"ב.

 

כמו כן, בפמן ורזניק מתייחסים בסקירתם באופן נרחב להחלטת ה-FED האחרונה, בה רמזו חברי ה-FOMC רמז כבד לכך שהשינויים ב- QE יוכרזו רשמית בנובמבר. חברי ה- FOMC חושבים שכבר הושגה התקדמות ניכרת, עד כדי עמידה ביעד יציבות המחירים, ועתה רק מחכים לעוד קצת התקדמות לעמידה ביעד התעסוקה המלא.

 

תחילת המהלך צפוי להיות עם הפחתה של 10 מיליארד דולר לחודש ברכישות אג"ח ממשלת ארה"ב (מ -80 מיליארד דולר לחודש) וכן הפחתה של 5 מיליארד דולר לחודש ברכישות MBS (מ -40 מיליארד דולר). אין התחייבות מראש לקצב הביצוע, אך התהליך צפוי להסתיים באמצע 2022 ואז הפד יעצור את רכישותיו בשוק, אך ישמר את גודל המאזן, תוך שהוא ממחזר אחזקות המגיעות לפדיון.

 

התחזיות הכלכליות החדשות של חברי ה- FOMC השתנו. החציון לצמיחת התוצר בשנת 2021 תוקן לרמה של 5.9%, לעומת 7.0% קודם לכן (יוני), אך התחזית לשנת 2022 תוקנה ל- 3.8%, מ -3.3%. חברי ה- FOMC סבורים כי הגורמים שמכבידים על הצמיחה - מחסור באספקה, צווארי בקבוק, והשפעות וריאנט הדלתא על אמון/ביטחון הציבור- יחלפו עם הזמן.

 

פגישת ה-FOMC סיפקה מעט מידע חדש לשווקים, זאת מעבר למה שכבר היה ידוע או שהוערך כסביר. במסגרת זו יש להודעת הפד משהו לניצים וליונים כאחד והתמונה עדיין מעומעמת. מה שחשוב יותר לטווח הקרוב הוא הנושא של אישור התקציב ותקרת החוב ארה"ב, זאת בכדי להימנע מהשבתת ממשלת ארה"ב ופגיעה בתשלומי החוב של המדינה.

 

בשנת 2022, מעריכים בפמן ורזניק, הסיכון עלול לבוא מכיוון של אישור תקציב "רזה מדי" ויצירת מצב של נפילה חדה של התמיכה הפיסקלית, שלמשק יהיה קשה להתמודד עימו.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    מעתיקים הכל מארצות הברית

    במקום להתאים את הריבית לכלכלה שלנו ולעלות אותה
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    orenmat 03/10/2021 14:34