עפר קליין, הראל פיננסים קרדיט: יח"צ

המלצות אנליסטים

הראל: אפשרות סבירה לעלייה בדירוג האשראי של ישראל בשנה הבאה

במהלך היום יפורסמו מספר נתונים התומכים בכלכלת ישראל ובשקל; בשנה הבאה ישתפר מצבה היחסי של ישראל בהשוואה למדינות הייחוס, דבר שתומך בדירוג האשראי שלה ובחוזקו של השקל

חדשות ספונסר 14/09/2021 15:25

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירתו השבועית לשלל נתוני מאקרו שמתפרסמים היום (ג’), ותומכים בכלכלת ישראל ובמטבע המקומי.

 

נתוני מאזן התשלומים לרבעון השני יתפרסמו בהמשך היום ויצביעו להערכתנו על המשך הגידול ביצוא השירותים ושיא נוסף בסך רכישת חברות ישראליות בידי זרים (FDI). באוגוסט בנק ישראל רכש 1.5 מיליארד דולר, פי-3 בהשוואה ליולי אך עדיין נמוך בהשוואה ל-8 החודשים הקודמים.

 

קצב הרכישות המתון תרם להמשך הייסוף בשקל באוגוסט ולצמצום הלחצים האינפלציוניים המיובאים. אנו מצפים שהבנק ימשיך וירכוש מט"ח בכדי להאט את קצב התחזקות השקל, אך לא יוכל לעצור אותו על רקע המשך הגידול בעודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים.

 

עוד היום, יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט שלהערכתנו יעלה ב-0.3 אחוז בעיקר בשל עלייה עונתית במחירי השכירות, הנופש והארנונה שיקוזזו חלקית עם המבצעים ברשתות המזון לפני ראש השנה. אנו עדיין צופים בשנה הקרובה אינפלציה נמוכה משמעותית מהאינפלציה שהשוק צופה.

 

ולקינוח יתפרסמו גם נתוני התחלות וגמר הבנייה לרבעון השני שצפויים להציג גידול דו-ספרתי (אך זאת בהשוואה לסגר הראשון בשנה שעברה) ובאופן כללי ממשיכים לתמוך במחירי הדיור. ההוצאות יורדות וההכנסות עולות - אנו מאמינים שיש אפשרות סבירה שנראה עלייה בדירוג האשראי של ישראל בשנה הבאה.

 

הכנסות המדינה ממסים באוגוסט היו גבוהות יחסית ועמדו על 32.8 מיליארד ש"ח (ללא מע"מ יבוא ביטחוני). המשך הגידול בצריכה הפרטית, (ם בשל הירידה במספר הנסיעות לחו"ל, המשך הפעילות המואצת בשוק הדיור למגורים, עלייה במקדמות מס-ההכנסה, יבוא מוגבר של רכבים וכמובן ענף ההיי-טק תרמו לכך.

 

במקביל, ההוצאה הממשלתית התמתנה בעיקר כתוצאה של הקשחת התנאים לתשלומי אבטלה (סיום החל"ת המורחב), ולכן הגירעון כאחוז מהתוצר ב-12 החודשים האחרונים ירד ל-8 אחוזים. על רקע השיפור בנתונים, עצירת העלייה בתחלואה והירידה בסיכוי להחרפת ההגבלות של הממשלה, תחזית הגירעון שלנו לסוף 2021 יורדת אל מתחת ל-6 אחוזים. כך בשנה הבאה מצבה היחסי של ישראל בהשוואה למרבית מדינות הייחוס ישתפר, דבר שתומך לצד נתונים נוספים, בדירוג האשראי של ישראל ובחוזקו של השקל.

 

הנתון הטוב של הכנסות המדינה ממסים הוא איתות נוסף לכך שהצמיחה המהירה נמשכה גם בחודשיים הראשונים של הרבעון השלישי. עדות נוספת לכך מגיעה מכיוון סקר מגמות בעסקים של הלמ"ס שהראה ירידה קלה בלבד בסנטימנט החברות במשק, כאשר רק בענף השירותים (שיותר "רגיש" לתחלואה) נרשמה ירידה משמעותית יותר. עוד מתוך הסקר עולה שרוב הענפים עדיין מדווחים על מחסור בעובדים, אך נרשמה הקלה בהשוואה לחודשים הקודמים.

 

באשר לנעשה בעולם, מתייחס קליין למצב בארה"ב, כאשר דיוני התקציב נכנסים לישורת האחרונה. הסיכוי להעלאה משמעותית של מס החברות נמוך אך עדיין אפשרי. בשבועיים הקרובים הקונגרס ייכנס לישורת האחרונה לקראת אישור תקציב, תוכנית התשתיות הלאומית של הנשיא והעלאת תקרת החוב של הממשלה שעל פי הלו"ז אמורים להיות מאושרים עד לסוף אוקטובר (אבל תמיד אפשר לדחות).

 

אנו סבורים שהעלאת תקרת החוב תאושר עד לתחילת החודש הבא, ושהסיכויים להעלאה משמעותית של מס החברות בתקציב נמוכים בשל הרוב השברירי שיש כרגע לדמוקרטים בסנאט אבל זה עדיין אפשרי.

 

שוק העבודה בארה"ב מציג מגמות מעורבות בשבועיים האחרונים. מצד אחד דוח התעסוקה הראשוני לאוגוסט היה חלש מהצפי עם גידול של 235 אלף משרות חדשות בלבד, כאשר הענפים שהובילו את הגיוסים בחודשים האחרונים כגון תיירות, הארחה והקמעונאות נעצרו.

 

מנגד, מספר המשרות הפנויות (ליולי) המשיך ועלה מעל ל-10 מיליון, כמעט כפול ממספר המובטלים ומספר הדרישות השבועיות לדמי אבטלה המשיך לרדת. הדבר מדגיש את המחסור בעובדים מיומנים בחלק מהענפים, חששות מלחזור לעבודה מול קהל בגלל התחלואה ושינוי בהעדפות העובדים לאחר שתשלומי העברה הנדיבים (ושוק ההון) בשנתיים האחרונות מאפשרים להם לדחות את החזרה לעבודה. להערכתנו, תשלומי האבטלה המורחבים שהסתיימו בשבוע הראשון של ספטמבר יעזרו לצמצם את הפערים בחודשים הבאים.

 

בהחלטת הריבית של הבנק המרכזי בשבוע הבא (22 בספטמבר) אנו מאמינים שהבנק יאותת רשמית על כוונתו להתחיל בצמצום תוכנית הרכישות עוד השנה, אך הבנק ידגיש שהקצב יהיה איטי. במקביל, אנו צופים עדכון כלפי מעלה של תחזית האינפלציה ויותר משתתפים בוועדה מוניטרית (Dot Plots) יציינו שהם רואים העלאת ריבית בשנת 2023. הדבר תומך להערכתנו בהמשך עלייה בתשואות אג"ח הממשלתיות.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה