אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

המלצות אנליסטים

מיטב: בנק ישראל הקטין את רכישות המט”ח והשקל הפך להיות המטבע החזק בעולם

נראה, שמניעת התחזקות השקל חשובה היום הרבה יותר למשק מאשר רכישות אג"ח; התעשיינים פנו לממשלה בשבוע שעבר בבקשה לסייע במאמצי בנק ישראל להחליש את השקל

חדשות ספונסר 12/09/2021 15:25

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירתו השבועית למצב הכלכלי במשק ואומר כי בחודש אוגוסט חל גידול ברכישות בכרטיסי אשראי וכי בשלושת החודשים האחרונים נרשמה עליה מתמשכת במספר משרות השכיר במשק.

 

הרכישות בכרטיסי אשראי בחודש אוגוסט היו גבוהות בכ-14% לעומת אוגוסט 2020, על סמך הנתונים היומיים שמפרסם בנק ישראל. העלייה המשמעותית ביותר הייתה בהוצאות על פנאי ונופש. דווקא בקטגוריות שבלטו בתקופת המגפה, ריהוט וציוד חשמלי, ההוצאות לא גדלו וכנראה ירדו במונחים ריאליים.

 

מספר משרות השכיר במשק המשיך לגדול בחודש יוני בעוד כ-70 אלף. לפי הנתונים של סקר כוח אדם, גידול במספר המועסקים נמשך גם ביולי ובמחצית הראשונה של אוגוסט. סך המשרות ביוני היה עדיין נמוך בכ-200 אלף מהרמה שהייתה בפברואר 2020 ובכ-320 אלף (כ-8.2%) מהרמה שהייתה צפויה להיות אלמלא המגפה, בהתאם למגמה.

 

השכר הממוצע אומנם ירד בחודשים האחרונים בגלל הצטרפות העובדים בעלי שכר נמוך, אך סך השכר המשולם במשק המשיך לעלות וכבר עבר את הרמה שהייתה בפברואר 2020. גידול מהיר יחסית בסך השכר המשולם במשק היה עדיין איטי הרבה יותר מאשר הגידול בסך הפדיון של כלל הענפים במשק.

 

לפיכך, היחס בין סך תשלומי השכר לסך הפדיון של כלל הענפים (במחירים שוטפים) ירד בחדות בשנה האחרונה, אחרי עלייה מתמדת בעשור הקודם. מצב זה משקף התייעלות משמעותית וגידול ברווחיות של המגזר העסקי שתסייע לספוג עלייה במחירי התשומות.

 

עוד מציין זבז’ינסקי כי המאזן הכולל בסקר הערכת המגמות בעסקים ירד מעט בחודש אוגוסט, אך לא בצורה חריגה. הירידה נרשמה בעיקר במגזר השירותים שסובל יותר מהענפים האחרים מעלייה בתחלואה. לפי הסקר, המגבלה שקשורה למחסור בחומרי גלם, מכונות וציוד המשיכה להחמיר בענף התעשייה והבינוי. לעומת זאת, ברוב הענפים חלה הקלה קטנה בחומרת המחסור בעובדים, אך מגבלה זו עדיין נותרה משמעותית.

 

באשר למצב בשוק המט"ח, מסביר זבז’ינסקי כי בנק ישראל המשיך בחודש אוגוסט לקנות אג"ח ממשלתיות בקצב חודשי יחסית יציב, אך קנה רק כ-2.1 מיליארד דולר ביולי ובאוגוסט יחד, הרבה פחות מאשר בחודשים הקודמים. הירידה ברכישות המט"ח באה לידי ביטוי בהפיכתו של השקל למטבע החזק ביותר בקרב המטבעות העיקריים בשלושת החודשים האחרונים.

 

די מפתיע שבנק ישראל מקטין רכישות מט"ח. נראה, שמניעת התחזקות השקל חשובה היום הרבה יותר למשק מאשר רכישות אג"ח. כפי שעולה מסקר הערכת המגמות בעסקים, המגבלה של שחיקת רווחיות היצוא היא החמורה ביותר בין כלל המגבלות במגזר התעשייה ושנייה בחומרתה אחרי המחסור בעובדים בענף שירותי מידע ותקשורת שכולל חברות הטכנולוגיה.

 

לא רק בתעשיות טכנולוגיה עילית, אלא גם בתעשייה המסורתית המגבלה של שחיקת רווחיות היצוא תמיד הייתה ובמיוחד היום חמורה יותר מאשר המגבלה של יכולת להשיג אשראי. התעשיינים כבר פנו לממשלה בשבוע שעבר בבקשה לסיוע במאמצי בנק ישראל להחליש את השקל.

 

בשוק האג"ח המקומי האיצה לאחרונה עלייה בציפיות האינפלציה. בטווחים הקצרים והבינוניים הציפיות התקרבו לרמות של כ-2.4%. עלייה בציפיות האינפלציה קרתה לאחרונה בעוד מספר מדינות, אך ישראל הצטיינה בעוצמתה.

 

הציפיות הגלומות כעת גבוהות אומנם מהתחזית הנוכחית שלנו לאינפלציה של 2% ב-12 החודשים הבאים, אך להערכתנו, במדדים הקרובים קיים סיכוי גבוה להפתעות כלפי מעלה. כך עולה מסקר הערכות המגמות בעסקים שבו החברות, במיוחד בענף המסחר הקמעונאי, צופות עלייה משמעותית במחירים בחודש ספטמבר. כמו כן, המשך עלייה חדה במדדי המחירים ליצרן בארה"ב, אירופה וסין, בעלי קורלציה גבוהה לאינפלציה בישראל, מרמזת שהסיכון האינפלציוני בישראל מוטה משמעותית כלפי מעלה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה