אופנהיימר: העלייה בשיעור האבטלה בארה”ב היא ככל הנראה זמנית

"על כל משרה פנויה ביוני היו 2.4 מובטלים, אם כי רבים מהם אינם מעוניינים לעבוד מפני שדמי האבטלה הנדיבים מובטחים להם עד ספטמבר"

מערכת ספונסר 05/07/2021 12:12

א+א-

בית ההשקעות אופנהיימר מפרסם סקירה לפיה "דו"ח התעסוקה בארה"ב לחודש יוני היה טוב מהצפוי עם חודש נוסף של נתונים מעודדים. קצב הגידול במספר המועסקים ביוני הואץ, שיעור ההשתתפות בגילי העבודה העיקריים עלה לרמה הגבוהה יותר מאז התפרצות הקורונה ושעות העבודה התקצרו. עם זאת, נתוני האבטלה מציירים תמונה מעוותת, לפיה במשק האמריקאי קיימת לכאורה תעסוקה מלאה, אף ששיעור האבטלה נותר ברמה גבוהה. הדבר בא לידי ביטוי בעובדה שמספר המשרות הפנויות במשק ומספר המתפטרים מיוזמתם ממשרותיהם ממשיכים לשבור שיאים בחודשים האחרונים. על כל משרה פנויה ביוני היו 2.4 מובטלים, אם כי רבים מהם אינם מעוניינים לעבוד מפני שדמי האבטלה הנדיבים מובטחים להם עד ספטמבר. יתכן כי מאוגוסט, כשרוב מענקי האבטלה יסתיימו והדרישה לעובדי פנאי והארחה לקראת הקיץ ובמהלכו תעלה במקביל לחזרת מערכת החינוך לפעילות מלאה, נראה האצה גבוה יותר בקצב תוספת משרות חדשות עם ירידה מחודשת בשיעור האבטלה".

באופנהיימר פירטו כי "שוק העבודה בארה"ב הוסיף 850 אלף משרות חדשות ביוני, נתון שמבטא האצה משמעותית לעומת הממוצע של 546 אלף משרות שנרשם בשלושת החודשים האחרונים. כלכלנים צפו תוספת של 720 אלף משרות. הנתונים של אפריל - מאי עודכנו כלפי מעלה ב - 15 אלף משרות, וכעת מדווח כי בחודש הקודם נוספו 583 אלף מקומות עבודה לעומת תחזית ראשונית של 559 אלף. במקביל להאצה בקצב גידול מספר המועסקים, היקף שעות העבודה השבועיות ירד ב - 0.3% ל - 34.7 שעות בממוצע".

נתון מעודד נוסף שמפורט בסקירה הוא כאמור העלייה של 642 אלף משרות במגזר השירותים, "קצב העלייה המהיר ביותר מאז פברואר, כאשר ענף הפנאי וההארחה בלט לחיוב עם עלייה חודשית של 343 אלף משרות לאחר תוספת של 292 משרות בחודש קודם. לעומת זאת, חודש חלש נוסף עבר על ענף הייצור כאשר תוספת מצרפית של 27 אלף משרות בענפי התעשייה, כרייה וחציבה פיצו חלקית על אובדן מקומות עבודה בענף הבנייה. המגזר הציבורי רשם עלייה חדה של 188 אלף משרות, בעיקר הודות לתוספת 193 אלף משרות ברשויות ושלטונות מקומיים".

מול נתונים מעודדים אלה, אופנהיימר חוזרים ומדגישים כי "במשק האמריקאי קיימת לכאורה תעסוקה מלאה, אף ששיעור האבטלה נותר ברמה גבוהה. כ - 3.95 מיליון עובדים התפטרו מיוזמתם ממשרותיהם באפריל הודות לעלייה בסנטימנט בשוק העבודה ורצון לשפר את תנאי השכר. מנגד, הנתונים מראים כי מספר המובטלים עלה ביוני מ - 9.32 מיליון ל - 9.48 מיליון, ושיעור האבטלה עלה מ - 5.8% ל - 5.9%. על כל משרה פנויה ביוני היו כאמור 2.4 מובטלים, שרבים מהם מסתמכים במכוון על דמי האבטלה עד ספטמבר, ולכן העלייה בשיעור האבטלה היא ככל הנראה זמנית".

עוד צויין כי "הביקוש הגבוה לעובדים מביא לכך שקצב הצמיחה בשכר ממשיך לעלות. השכר השעתי הממוצע עלה ב - 0.3% לעומת החודש הקודם, וב - 3.6% לעומת השנה שעברה, בהתאם לצפי. עליית השכר מאפיינת את רוב ענפי המשק, אבל מי שבולט מעל כולם הוא ענף הפנאי וההארחה, וזאת בשל זינוק של 7.1% לרמה של 18.23 דולר לשעה בממוצע".

נתונים נוספים: "מספר המפוטרים ירד מ - 4.02 מיליון ל - 3.98 מיליון ביוני, הרמה הנמוכה ביותר מאז יולי 2020. בנוסף, שיעור המובטלים מעל 27 שבועות עלה מ - 40.3% ל - 42%, לאחר חודשיים בהם ירד השיעור ברציפות. עד כה 25 מדינות הודיעו על כוונתן לסיים את תשלום תוספת דמי האבטלה הפדרלית (כ - 300 דולר בשבוע) מוקדם יותר מהמועד המקורי בספטמבר. מתוכן 11 מדינות, בהן מדינות גדולות כמו פלורידה וטקסס, כבר הפסיקו לשלם את מענקי האבטלה ביוני. ביתר המדינות, מובטלים ימשיכו לקבל דמי אבטלה מלאים עד תחילת ספטמבר, אולם ייתכן כי החל באוגוסט, כשרוב מענקי האבטלה הנדיבים יסתיימו ומערכת החינוך תחזור לפעילות מלאה, נראה האצה גבוה יותר בקצב תוספת משרות חדשות עם ירידה מחודשת בשיעור האבטלה".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה