ג'רום פאוול קרדיט: Federalreserve

ה-FED מכין את השווקים לתרחיש של צמצום הרכישות

הבנק המרכזי הותיר אמש את הריבית ברמה של 0.25%-0%; תחת הנחה סבירה שמגמת השיפור בפעילות הכלכלית תימשך, ניראה שתהליך צמצום הרכישות יחל קרוב לסוף השנה הנוכחית

רפי גוזלן, IBI 17/06/2021 12:12

א+א-

הבנק המרכזי האמריקאי הותיר אמש את המדיניות ללא שינוי כולל הותרת הריבית ברמה של 0.25%-0%, המשך תוכנית הרכישות בהיקף חודשי של לפחות 120 מיליארד דולר והותרת ההכוונה העתידית ללא שינוי. 

 

בהתאם לזאת, השינוי במלל שנילווה להחלטה היה מתון יחסית והתמקד בעיקר בשיפור הניכר במצב הבריאותי בעקבות התקדמות החיסונים וההשפעות החיובית לכך על המצב הכלכלי. בתוך כך, ה-FED ציין שהמצב הבריאותי הוא גם הסיכון העיקרי לתרחיש ההתאוששות.

 

מבחינת האינפלציה, ה-FED ממשיך לראות באינפלציה הנוכחית כזמנית, והערכה זו קיבלה ביטוי גם בעדכון התחזיות. אמנם תחזית האינפלציה ל-2021 עודכנה כלפי מעלה - המדד הכללי עודכן מ-2.4% ל-3.4%, והאינפלציה הבסיסית מ-2.2% ל-3%, בין היתר על רקע עלייה חדה מהצפוי במדדי החודשים האחרונים, אך תחזית האינפלציה (מדד כללי וליבה) ל-2021 עודכנה באופן מינורי בלבד מ-2% ל-2.1%. 

 

למרות שהתרחיש המרכזי של ה-FED ממשיך להיות אינפלציה זמנית (פאוול השתמש בירידה החדה שנרשמה במחירי העץ לאחרונה כדוגמה להתפוגגות לחצים המאפיינת את התקופה הנוכחית), פאוול ציין כי האינפלציה עלולה להיות גבוהה וממושכת יותר מההערכות המוקדמות, בין היתר, בגלל צוואר בקבוק והשפעות צד ההיצע.

 

לפיכך, גישה זו מחדדת את החשיבות של התפתחות הציפיות לאינפלציה, שכן אם הן יעלו באופן משמעותי וממושך מעל יעד האינפלציה, הפד ייאלץ לרסן את המדיניות המרחיבה מוקדם יותר. חשוב לציין כי עד כה, למרות האינפלציה הגבוהה מהצפי בחודשים האחרונים, שוק האג"ח מאמץ את הערכת ה-FED עם עקום ציפיות לאינפלציה שיורד משמאל לימין ועם ציפיות לטווח ארוך שנעות סביב 2.5%-2.25%. 

 

הסיפור העיקרי בהחלטת הריבית הנוכחית לא היה במלל אלא בהערכות הנלוות להחלטה ובפרט אלו הנוגעות לתוואי הריבית המוערך (Dots) על ידי חברי ה-FED. כמו כן חל שינוי משמעותי בהערכות החברים, בפרט בכל הנוגע לל-2023, שבה 11 מחברי ה-FED מצפים ל-2 העלאות ריבית לפחות והחציון עלה מ-0.125% במרץ ל-0.625%.

 

ההערכות בנוגע ל-2022 התעדכנו אף הם, אך במידה פחותה, כאשר החציון נותר אמנם ללא שינוי, אך יותר חברים (7) רואים העלאת ריבית לעומת 4 בלבד במרץ. המשמעות של הערכות אלו בדבר העלאת ריבית מוקדמת יותר מקרינות כמובן על הקדמת צמצום הרכישות ולכן הובילו לעליית תשואות בשוק האג"ח תוך ירידה בציפיות לאינפלציה, ל-risk off בשווקים ולהתחזקות של הדולר בעולם. עם זאת תגובת השוק אינה חריפה במיוחד.

 

כמו כן, על רקע הטון הניצי שעלה מהערכות חברי ה-FED לתוואי הריבית ומההתייחסות של פאוול בנוגע לאינפלציה, פאוול ניסה להרגיע את השווקים כאשר המעיט בחשיבות ה-DOTS וציין כי אמנם ה-FED החל לדון בתוכנית הרכישות וימשיך לבחון זאת גם בהחלטות הבאות, אך המצב הנוכחי עדיין רחוק מראותו "שיפור משמעותי" שמוביל לצמצום הרכישות. מדיניות זו מציבה את השווקים עם רגישות גבוהה לנתוני המאקרו בתקופה הקרובה, בניסיון להעריך מתי מגיע אותו "שיפור משמעותי".

 

בשורה התחתונה, ההתפתחויות האחרונות במצב הבריאותי, בפעילות המשק האמריקאי כולל העלייה באינפלציה מובילים את ה-FED להערכה כי ההסתברות לצמצום רכישות בהמשך השנה עלתה, ולכן הם החלו להכין את השווקים לתרחיש זה.

 

עיתוי צמצום הרכישות יוכתב על ידי ההתפתחויות בנתוני המאקרו ומכאן הרגישות הגבוהה הצפויה לנתוני התעסוקה והאינפלציה בחודשים הקרובים. תחת הנחה סבירה כי מגמת השיפור בפעילות תימשך, ניראה כי תהליך צמצום הרכישות יחל קרוב לסוף השנה הנוכחית.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה