קרדיט: פלאש 90

ירידה של 6.5% בתוצר הלאומי ברבעון הראשון

ההתפתחות השלילית ברבעון הראשון הושפעה באופן ישיר ממשבר הקורונה והסגר השלישי שהחל בסוף דצמבר 2020; הירידה החדה ביבוא מכוניות פרטיות העצימה את הירידה בתמ"ג

פולי טל 18/05/2021 12:12

א+א-

התוצר המקומי הגולמי, במחירים קבועים ולאחר ניכוי השפעת העונתיות, ירד ברבעון הראשון של שנת 2021 ב-6.5% לעומת הרבעון הקודם לאחר עלייה של 6.3% ברבעון הרביעי של 2020, כך עולה מנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

ההתפתחות השלילית של הרבעון הראשון של שנת 2021 הושפעה באופן ישיר ממשבר הקורונה ומהסגר השלישי שהחל בסוף דצמבר 2020. בנוסף, הירידה החדה ביבוא מכוניות הנוסעים העצימה את הירידה בתמ"ג לעומת הרבעון הרביעי של 2020,שכן על אף שמכוניות הנוסעים אינן מיוצרות בארץ, המיסים על היבוא הם חלק מהתמ"ג.

 

התוצר העסקי הושפע גם הוא מהירידה ביבוא כלי הרכב, וירד בשיעור של 7.1% בחישוב שנתי, לאחר עלייה של 8.4% ברבעון הרביעי של שנת 2020. יבוא הסחורות והשירותים עלה ברבעון הראשון של השנה ב-9.6% בחישוב שנתי. עלייה זו מבטאת עלייה של 15.1% ביבוא השירותים. יצוין כי יבוא שירותי התיירות עדיין נמוך מאוד לעומת התקופה שלפני משבר הקורונה.

 

ההוצאה לצריכה פרטית ירדה ב-3.2% ברבעון הראשון של שנת 2021 בחישוב שנתי, כאשר ההוצאה לצריכה פרטית למעט מוצרים בני קיימה שאינה כוללת את רכישת מכוניות הנוסעים עלתה ב-7.2% בחישוב שנתי. הצריכה הפרטית לנפש ירדה ב-4.7% בחישוב שנתי ברבעון הראשון של שנת 2021 לעומת הרבעון הרביעי של שנת 2020 .

 

עפר קליין מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים הגיב לנתונים ואמר כי: "למרות הנהירה לקניות אחרי הסגר, התוצר בכל זאת התכווץ ברבעון הראשון. נתוני הרבעון השני צפויים להיות טובים בהרבה".

 

עוד הוסיף קליין: "יש לציין שבעינינו נתון הצמיחה של הרבעון הראשון הוא אינדיקטור פחות רלוונטי כיום עבור שוק ההון (אנחנו כבר באמצע הרבעון השני), במיוחד כשאנחנו יודעים שחל שינוי גדול מאוד בתנאים הכלכליים מאז עם יציאת המשק מהסגר. לאחר הנתון המאכזב אנו צופים התאוששות משמעותית ברבעון השני, בשל הנתונים הראשוניים שמצביעים על צריכה פרטית חזקה מאוד ,לפחות עד לעימות הצבאי בדרום.

 

יחד עם זאת, בעקבות הנתון אנחנו מעדכנים כלפי מטה את תחזית הצמיחה השנתית שלנו לשנת 2021 ל-4.2 אחוזים. בנק ישראל ושאר הגופים הכלכליים צפויים לעשות זאת בקרוב. בתחזית לשנת 2022 אין שינוי והיא עומדת על 4.8 אחוזים.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה