דירוג הוא שם המשחק

דירוג אשראי אישי או עסקי. איך שלא נסתכל על זה, מדובר במדד קריטי שעשוי להשפיע על האיתנות הפיננסית שלנו. כך זה עובד

תוכן מקודם 04/05/2021 11:42

א+א-

בימים אלו עם חזרת המשק לשגרה, ניצבים מאות אלפי עסקים מול אתגר כלכלי משמעותי. עבור השכירים מדובר בסיום תקופת החל’’ת וחוסר הוודאות בדבר החזרה לשוק העבודה, בעוד העצמאים מתמודדים עם חששות אמיתיים בדבר עתיד העסק שלהם שעודנו לוט בערפל.

 

אלא שכאן מסתבר לא נגמרות הצרות, שכן גם אלו המבקשים להישאר נזילים פיננסית ולהצליח להשאיר את ’’הראש מעל לפני המים’’, נתקלים לא אחת בנחת זרועם של הבנקים וחברות פיננסיות, אשר מסרבות בתוקף לאשר להם הלוואות נוכח דירוג אשראי נמוך הנזקף כנגדם.

 

דירוג אשראי בישראל: המהפכה כבר כאן

בנק ישראל השיק באפריל 2019, עוד בטרם משבר הקורונה פרץ לחיינו, מאגר נתוני אשראי הלוקח בחשבון את דירוג האשראי האישי כל מיליוני אזרחים. המהלך התבצע בקול ענות חלושה ומבלי לעורר הדים, אך בפועל הוביל תוך חודשים ספורים למאגר מקיף שאפשר למוסדות הבנקאיים לקבל תמונת מצב מהימנה ודינאמית על היסטוריית האשראי של כל אחד ואחת מאיתנו.

 

תכליתו של המאגר החדש נועד לתקן עיוות היסטורי בשוק האשראי שהעניק עדיפות מוחלטת לבנקים, שכבר החזיקו בגישה למידע פיננסי נרחב אודות לקוחותיהם. כעת עם פתיחת המערך החדש גם לטובת גופים חוץ-בנקאיים, חברות ביטוח, חברות ליסינג והלוואות, אלו יכולים להציע הלוואות בתנאים אטרקטיביים ולהתחרות מול הבנקים מתוך כוונה להוזיל את הריביות על ההלוואות ולתפור אותן במדויק למידות הצרכנים.

 

דירוג אשראי אישי: מה זה אומר?

רובנו לא מודעים לכך, אך בפועל כל פעילות פיננסית הקשורה אלינו, ולו המזערית ביותר, עשויה להשפיע (לחיוב או שלילה) על דירוג האשראי האישי שלנו. כך למשל, דיווחים על אי עמידה בתשלום חובות, הלוואות שנלקחו, עיכובים או פיגורים בתשלומים, בקשה לפריצת מסגרת אשראי או פתיחת תיק בהוצאה לפועל. כל אלו ועוד עלולים להיות בעלי השפעות מרחיקות לכת על דירוג האשראי האישי, ’’ולסמן’’ אותנו כלקוחות איכותיים מחד, או מאידך כפרסונה נון גרטה ברמה הפיננסית.

 

דירוג אשראי עסקי: מה זה אומר?

כשם שהדירוג האישי עלול לחרוץ גורלות לטוב או לרע עבורנו, כך יש להתייחס גם אל דירוג האשראי העסקי, שהינו פרמטר נוסף המשקף הלכה למעשה את יכולות האיתנות הפיננסיות של חברות ועסקים. דירוג זה, בניגוד לדירוג האישי, אינו כולל תחתיו מיליוני אזרחים, אלא נועד מלכתחילה להוות תשקיף לטובת בחינת יכולות עמידת החברה בסך ההתחייבויות שלה, ובאמצעות כך לשערך מה צופן לה העתיד מבחינה פיננסית.

 

דירוג האשראי העסקי מתקבל על ידי 2 חברות בינלאומיות בלבד: BDI ודן אנד ברדסטריט, אשר תפקידן לבצע את מלאכת הדירוג בעזרת טובי המומחים – כלכלנים, רואי חשבון ועורכי דין, המסוגלים לטכס עצה יחד לצורך החלטה על הדירוג הסופי של חברה, תוך בחינת סיכויי ההישרדות הפיננסיים שלה במשק.

 

אז מה אומר הדירוג הזה בפועל? ציון הדירוג עלול להוות נורת אזהרה למערכת הפיננסית, לרבות בנקים ומוסדות אחרים, ביחס להענקת אשראי או הלוואה לאותה חברה. ציון נמוך עלול להעיד כי היא עשויה להיתקל בקשיים בעמידה בתנאי ההלוואה ובמועד ההחזרים, ועד לסיכוייה להגיע למצב של חדלות פירעון או לסבול מקשיים כלכליים נוספים שיובילו אותה עד לכדי פשיטת רגל.

 

אז מה עושים? פונים למומחים

על מנת להתמודד עם השלכות דירוג אשראי נמוך (אישי או עסקי) נוסדה חברת ’’ניו קרדיט’’, המקבצת את מיטב המומחים במטרה להוביל לשיפור דירוג האשראי של קהל הלקוחות, תוך הקניית ביטחון כלכלי והתנהלות פיננסית תקינה.

 

סוללת אנשי מקצוע מובילים בתחומם, לרבות יועצים פיננסיים, עורכי דין ומשפטנים, עמלים ללא דופי במטרה להוביל לקוחות אשר נקלעו בעל כורחם למצוקה כלכלית, בחזרה אל דרך הישר הפיננסית.

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה