נטיית הלב או נטיית הכיס - איך בוחרים תחום לימודים?

נטיית הלב אל מול החישובים של כדאיות כלכלית - חלק בלתי נפרד מהדילמה של בחירת תחום לימודים. באיזה פרמטרים כדאי להשתמש על מנת לבחור מסלול שישרת אותנו? המדריך המלא

תוכן מקודם 11/04/2021 15:44

א+א-

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2018/19 פעלו בארץ 62 מוסדות להשכלה גבוהה ובהם למדו מעל 316 אלף סטודנטים. אמנם בשנים 2013-2017 חלה ירידה של 1% במספר הסטודנטים למסלולי תואר ראשון לעומת עלייה של 5.3% בשאר מדינות ה-OECD, אבל חלה עלייה של 75% במספר הגברים והנשים שבחרו ללמוד את מקצועות טכנולוגיית המידע והתקשורת.

 

הנתונים מעלים את השאלה שתמיד חוזרת על עצמה: איך בעצם הכי כדאי לבחור תחום לימודים. מצד אחד, כל סטודנטית וסטודנט רוצים ללמוד משהו שמעניין אותם וקרוב לליבם. מצד שני, תחומי העניין האישיים שלנו לא תמיד עולים בקנה אחד עם המציאות ועם הביקוש בשוק העבודה. אבל בפועל, הפתרון הוא כמו תמיד למצוא את נקודת האמצע.

 

שלב ראשון:סינון גס לפי תחומים והמלצות

יש אנשים שברור להם שאחרי התיכון והצבא ואולי פסק זמן לטיול או עבודה זמנית, הם יתחילו ללמוד באחד המוסדות להשכלה גבוהה. עם זאת, לא כולם בטוחים באיזה תחום לימודים הם יבחרו ולכן פעמים רבות יונחו על המאזניים השיקולים של נטיית הלב לעומת כדאיות כלכלית.

 

החדשות הטובות הן שלא צריך לבחור מבין כל תחומי הלימוד ומוסדות ההשכלה הגבוהה. בשלב הראשון, אפשר לבצע סינון גס על פי דיסציפלינות ועל פי תחומים. כך למשל ניתן לבחור בין מדעי הרוח, מדעי החברה, מדעים מדויקים וכן הלאה. בהמשך, נכנסים אל עובי הקורה ומשווים בין תחומים ספציפיים של כל ענף.

 

מבולבלים מהאפשרויות, או לא ממש מבינים מה ההבדל בין תאוריה ופרקטיקה? בשביל זה המציאו את הימים הפתוחים. מספיק לבקר באחד מהימים הפתוחים הללו ולהגיע אל אחד מהמוסדות להשכלה גבוהה, בשביל לפגוש את בוגרי המסלולים ולהתייעץ איתם באופן אישי. יתרה על כך, יש כיום אפשרות לקבל את כל המידע הרלוונטי ישירות באתרי האינטרנט של המוסדות ובלי לצאת מהבית. אז תמורת הכנת שיעורי בית של כמה דקות בלבד, תוכלו להבטיח לעצמכם מסלול לימודים עם ערך מוסף.

 

שלב שני: סינון עדין לפי שכר לימוד ופרמטרים אובייקטיביים

בשלב השני אתם אמורים להגיע למצב שבו מונחות לפניכם 2-3 אופציות. בשלב הזה, עליכם לבצע סינון עדין שמבוסס על כמה פרמטרים אובייקטיביים.

 

הפרמטר העיקרי הוא כמובן שכר לימוד. כל עוד אתם בכלל לא יכולים לממן את מסלול הלימודים האולטימטיבי שחלמתם עליו בארץ או בחו"ל, אין טעם להמשיך לבזבז עליו אנרגיות. אבל עוד לפני שתוותרו לגמרי, נסו לברר על אופציות מימון כגון הלוואות לסטודנטים, מלגות, מענקים וכן הלאה.

 

מלבד שכר הלימוד, כדאי לבדוק כמה זמן נמשך כל מסלול של תואר ראשון או שני, מה תנאי הקבלה, איפה לומדים, בכמה מפגשים בשבוע מדובר, מי המרצים וכן הלאה. גם פה, אתם יכולים להגיע פיזית אל מוסד הלימודים ולהתרשם מקרוב – או להשתמש במידע שיש באינטרנט וברשתות החברתיות.

 

אין תחליף לעניין אישי

על אף האמור לעיל, כדאי לוודא שבכל מסלול שתבחרו יהיה אלמנט של עניין אישי. למרות החשיבות של כדאיות כלכלית בטווח הקצר והארוך, מסלול הלימודים צריך לרתק אתכם. כאשר הלימודים באמת מעניינים אתכם, אחוזי ההצלחה שלכם עולים – ויחד איתם גם הסיכוי לקבל הצעות עבודה אטרקטיביות.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה