מיתוסים פיננסיים תוצרת קורונה - איפה האמת?

משבר הקורונה הותיר חותם בעיקר בתחום הרפואי, אך השפעתו ניכרת גם בעולם הפיננסי. עם הסחרור הפיננסי, נולדו מיתוסים רבים. מה נכון ומה נשאר בגדר מיתוס?

תוכן מקודם 11/04/2021 13:20

א+א-

משברים פיננסיים

משבר הקורונה הנוכחי שפקד אותנו, הביא לתנודתיות גבוהה בשוק ההון בפרט ובכלכלה העולמית בכלל וגרם לרבים מאיתנו למשוך השקעות של שנים רבות ולהרגשה כללית כאילו סוף העולם הגיע. אך למעשה, ההיסטוריה מלאה בנפילות של הבורסות העולמיות ובמשברים כלכליים חמורים.

 

בין המשברים הכלכליים החמורים ניתן למנות את משבר הסאב פריים שפקד את ארה’’ב. משבר פיננסי-נדל’’ני זה פרץ ב-2007 עקב הלוואות משכנתא ללא פיקוח מתאים והביא לקריסתם של בנקים רבים וגופי השקעות שונים. גם בישראל התרחש משבר כלכלי, בדמות תקופת מיתון חריפה בשנת 1966,שמקורו בסיום פרויקטים מקיפים במשק והפסקת שילומי כספי פיצויים מגרמניה.

 

מיתוסים בתקופת משבר כלכלי

בתקופת משבר בכלל, וכלכלי בפרט, רבים הכותבים, המומחים והפרשנים העוסקים בנושא, ואך טבעי הוא שבד בבד עם הדעות המלומדות יצוצו גם תיאוריות קונספירציה ומיתוסים שונים.  לכן, לפני שתעשו פעולות פזיזות בחסכונות והשקעות שלכם, ריכזנו עבורכם כמה מיתוסים המאפיינים משברים כלכליים.

 

לשבת על הגדר עד יעבור זעם

מיתוס ראשון נוגע בנקודה רגישה מאוד אצל כולנו. כאשר אנחנו רואים את החסכונות שלנו מתחילים לאבד מערכם, אנחנו נוטים להילחץ והדחף הראשוני הוא למשוך את הכספים ולנסות ’לתזמן את השוק’. זכרו, את השוק קשה מאוד לצפות, ולא פשוט לזהות בדיוק את הנקודה בה מתחילה העלייה. לכן, אל תמהרו לקבע את ההפסד באמצעות משיכת כלל החסכונות.

 

החיסכון הפנסיוני נפגע

בהמשך למיתוס הקודם, בתקופות משבר אמנם נרשמות ירידות במוצרי החיסכון השונים, כולל הפנסיה, אך ההסתכלות צריכה להיות בטווח הרחוק. ניסיון העבר מלמד כי אחרי כל משבר מגיע תיקון או עלייה, ולכן מדובר רק בירידה זמנית.

 

הימנעות מביצוע עסקאות נדל’’ן

בין תחומי ההשקעות האהובים עלינו כישראלים הוא תחום הנדל’’ן. השקעה בתחום הנדל’’ן כרוכה בהיבטים כלכליים רבים ולכן הקביעה שרצוי להימנע מביצוע עסקאות נדל’’ן בתקופת משבר היא נכונה חלקית. אם כבר ביצעתם סקר שוק לפני המשבר ומצאתם את הדירה המתאימה עבורכם, סביר להניח שתקופת המשבר יכולה אף להועיל לכם למיקסום תוצאות העסקה. יחד עם זאת, במידה ונפגעתם כלכלית בתקופת המשבר ו/או רק עכשיו אתם מעוניינים להיכנס לתחום השקעות הנדל’’ן, ייתכן ועדיף שתחכו עד שהתמונה תתבהר.

 

פיזור השקעות

על פי המיתוס הטוען כי עדיף לפזר ההשקעות, הרי שמוצרי החיסכון שלנו צריכים להיות מגוונים. הן באופני ההשקעה השונים (שוק ההון, נדל’’ן, בנקים ועוד) והן בחשיפה למכשירי ההשקעה השונים (מניות, אג’’חים, קרנות סל ועוד). מיתוס זה, לא רק שהוא נכון, הוא אף מומלץ. ככל שתפזרו את ההשקעות באופן שהכי מותאם לכם אישית, כך תימנעו מהפסדים מקסימליים במקרי קיצון.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה