מסחר בשוק ההון – לשון החוק

שוק ההון כולל אינספור שווקים, שלל גופים פיננסיים המהווים את העורקים המזרימים את כל היבטי הכלכלה העולמית

תוכן מקודם 24/02/2021 16:52

א+א-

הגיוני ומתבקש שגם אנשים פרטיים רבים מבקשים לסחור בשוק הון בעצמם, בשאיפה ליצור רווחי הון דרך מגוון אפיקי השקעה זמינים.

 

בשנת הקורונה (שנה שבינתיים ממשיכה איתנו גם לשנה שנייה...) היקפי המסחר העצמאי והפרטי בשווקי ההון ברחבי העולם עלו משמעותית, עם יותר ויותר שחקנים פרטיים שנכנסו להשקעות פיננסיות, כולל מספרים גדולים של משקיעים חדשים שלא היו פעילים בשוק לפני כן. העלייה המהותית במסחר הפרטי והעצמאי בשוק ההון הציפה גם שאלות לגבי היבטים משפטיים וחוקיים של מסחר בשוק ההון – מה לשון החוק, מה מותר, מה אסור ובאילו מצבים יש לערב עורך דין מומחה בשוק ההון? נסביר כאן לגבי שאלות אלו.

 

מסחר עצמאי בשוק ההון – חוקי ונגיש

ראשית כל, לגבי מסחר בשוק ההון ולשון החוק בכל הנוגע לעצם האפשרות של משקיעים פרטיים ועצמאיים לסחור. כמובן שמסחר עצמאי-פרטי בשוק ההון הינו חוקי ובמסגרת המותר על פי כל החוקים הממשלתיים והתקנות של רשות ני"ע וגופים פיננסיים ברחבי העולם. יתרה מכך, כיום מסחר עצמאי הוא נגיש וזמין יותר מכל תקופה אחרת, עם שלל גופים פיננסיים המספקים אפשרויות ופלטפורמות השקעה ומסחר בשוק ההון הישראלי ובשווקים בינלאומיים.

 

הכוונה במסחר בשוק ההון באופן עצמאי ופרטי היא למסחר שהמשקיע מבצע לבדו, דרך פלטפורמה מתאימה, ללא שגוף פיננסי אחר מבצע את המסחר בפועל, ממליץ על אפיקי השקעה וכיוצא באלו.

 

אם זאת, כמובן שמסחר עצמאי בשוק ההון הינו חוקי רק במסגרת הפלטפורמות הרשמיות, המפוקחות והחוקיות – למשל דרך שירותי ברוקראז’ של בתי השקעות, מסחר עצמאי דרך הבנקים המסחריים וגם מסחר עצמאי דרך פלטפורמות השקעה דיגיטליות בינלאומיות אשר הלכה למעשה מספקות שירותי ברוקראז’ אמיתיים וחוקיים לשווקים גלובליים.

 

בנוסף לפלטפורמות ההשקעה הלגיטימיות וכאלו שאכן מאפשרות לשחקנים פרטיים להכניס כסף אמיתי להשקעות אמיתיות בשווקי ההון, ישנן גם פלטפורמות מסחר עצמאיות המציעות כביכול מסחר פיננסי, אך ללא יצירת פוזיציות בשווקי הון אמיתיים אלא באופן דיגיטלי ומנותק לגמרי. נציין שזו אינו מסחר פיננסי בשוק ההון במובן המלא וה"אמיתי" של המילה. פלטפורמות אלו מעלות לא אחת את הצורך להיעזר בשירותי עורך דין בשוק ההון, למשל במקרים של הפסדים כבדים שנוצרו לשחקנים, היבטי מיסוי רווחים, הונאות "משקיעים" וכיוצא באלו.

 

מתי נדרש לערב עו"ד שוק ההון לגבי מסחר עצמאי בשוק ההון?

כל עוד משקיע פרטי סוחר בשוק ההון באופן עצמאי או בעזרת גוף מייעץ-מנהל, אך בפלטפורמות החוקיות והמפוקחות, על פי רוב אין צורך לערב עורכי דין לנושאי שוק ההון. המסחר עצמו מתבצע לפי הכללים ובהתאם להוראות החוק והרגולציה, רווחים חייבים במס לפי שיעור מס רווח ההון הנדרש, משקיעים מדווחים לרשות המיסים על נכסים פיננסיים בישראל ובחו"ל וכן הלאה.

 

מקרים בהם יש לערב עורך דין שוק ההון מומחה הם כאלו החורגים מהנורמה, מקרים של סכסוכים עסקיים-פיננסיים בין הסוחר לבין הגוף הפיננסי למשל, מקרים הנוגעים לשאלות של מיסוי, נושאי רגולציה וכן הלאה.

 

כך למשל התחום החדש יחסית של מסחר במטבעות דיגיטליים לא אחת מגיע להליכים משפטיים כדי להבין כמה מס משקיע יידרש לשלם (היום, לרוב מדובר על תשלום מס רווח הון מלא כמו על נכס פיננסי רגיל). או מקרים אחרים הנוגעים לאופי ההתנהלות בין סוחר עצמאי לבין גוף פיננסי-מוסדי המספק לו שירותי ברוקראז’. וישנם עוד מקרים רבים – הנקודה היא שבכל סכסוך, בעיה, חקירה רשמית ואי ודאות עם הקשרים לשוק ההון, בהחלט רצוי להיוועץ בעורך דין שוק ההון מקצועי ומומחה לתחום.

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה