הבורסה משנה את כללי קביעת שער הבסיס ביום המסחר הראשון

השער ייקבע לפי מחיר ההנפקה; השינוי מביא לכך ששער הבסיס ישקף את השווי ההוגן של נייר הערך

חדשות ספונסר 23/02/2021 13:45

א+א- 1

גל ההנפקות הנוכחי בבורסה בתל אביב חידד את הצורך לאמץ פתרון טכנולוגי ומתודולוגי, על מנת לשקף באופן טוב יותר את ביצועי ניירות הערך החדשים הנסחרים בבורסה ולאפשר לציבור המשקיעים לקבל החלטות השקעה, בהתאם לשינוי האמיתי של מחיר המניה מהמחיר במועד ההנפקה.

 

על פי כללי המסחר הנהוגים כיום, עבור הרוב המוחלט של ניירות הערך הנרשמים לראשונה למסחר  לא נקבע שער בסיס, אלא נעשה שימוש בפרמטר פתיחה אחיד (פפ"א) של 1 אגורה, המהווה בעצם תחליף ל"טרם נקבע שער". עבור קרנות חוץ נסחרות ומניות דואליות - השער האחרון שנקבע לנייר הערך בבורסה בחו"ל, מוכפל בשער היציג הידוע, באגורות, של מטבע המסחר בבורסה בחו"ל.

 

לאחרונה פנו לבורסה חברות ציבוריות שביצעו הנפקות ראשוניות וביקשו כי שער הבסיס יהיה על פי מחיר ההנפקה, במטרה להציג את תשואת נייר הערך ממועד ההנפקה. לאחר בחינת הסגל המקצועי של הבורסה עם פעילי שוק הכוללים בין היתר גופים מוסדיים, חברי בורסה ומנהלי קרנות סל, הוחלט לאמץ את השינוי כך ששער הבסיס ישקף את השווי ההוגן של נייר הערך.

 

השינוי יאפשר חישוב תשואה החל מיום המסחר הראשון ויהווה כלי חשוב לחוקרים ולמשקיעים המעוניינים לחשב תשואה למניה על בסיס מחיר ההנפקה. בנוסף, יתאפשרו ביצוע עסקאות ביום המסחר הראשון ללא בקרות מיותרות, בניגוד למצב הקיים כיום בו חלק מהחברים מאפשרים להזין פקודה ביום המסחר הראשון, רק לאחר אישורם מכיוון שהמערכות שלהם מציגות תנודה גבוהה לכאורה, מול שער הבסיס אשר נקבע על 1 אגורה. 

 

התיקונים האמורים כפופים לאישור רשות ניירות ערך וייכנסו לתוקף 14 יום לאחר אישור הרשות. 

חדשות ספונסר

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    סוף סוף,

    הרבה פעמים יש עיוות ביום הראשון כי לא ברור בדיוק מה השער הנכון + חלק ממערכות המסחר לא מאפשרות רכישה בלי להתקשר לבית המסחר
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    סוחר שקט 23/02/2021 13:46