בגלל הסגר המתמשך והעליה בתחלואה מדד אמון הצרכנים ירד בחודש ינואר

במחצית הראשונה של חודש ינואר, במקביל להרחבת מבצע החיסונים, עמד מדד אמון הצרכנים על 16%-, ירידה חדה מהמחצית השנייה של דצמבר אז עמד המדד על 11%-

חדשות ספונסר 20/01/2021 13:37

א+א-

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום את תוצאות סקר מדד אמון הצרכנים למחצית הראשונה של חודש ינואר, ממנו עולה כי על רקע הכניסה לסגר השלישי ובמקביל להרחבת מבצע החיסונים, עומד מדד אמון הצרכנים על 16%-. במחצית השנייה של דצמבר עלה ל-11%- מ-20%- במחצית הראשונה של דצמבר.

 

בשלושה מתוך ארבעת ערכי המאזנים המרכיבים את המדד, בשלושה נרשמה ירידה ורק באחד נרשם ערך חיובי - המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית בשנה הקרובה עומד על ערך חיובי של 2% ומצביע על אופטימיות זהירה לעומת המחצית השנייה של דצמבר אז עמד המאזן על 6%.

 

המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי במדינה בשנה הקרובה עומד על 13%- לעומת המחצית השנייה של דצמבר אז עלה המאזן ל-5%- מ-19%- במחצית הראשונה של דצמבר. המאזן המתייחס לכוונות של הנשאלים לבצע רכישות גדולות בשנה הקרובה בהשוואה לשנה האחרונה עומד על 29%- כאשר במחצית השנייה של דצמבר עמד על 24%-.

 

המאזן המתייחס לשינוי שחל במצב הכלכלי של משק הבית בשנה האחרונה, עומד על 25%- לאחר שבמחצית השנייה של דצמבר עלה ל-22%- מ-30%- במחצית הראשונה של דצמבר.

 

מדד אמון הצרכנים תחום בטווח שבין מינוס 100 לבין פלוס 100. ככל שערך המדד קרוב יותר לגבול העליון, כך הוא מעיד על אופטימיות גדולה יותר בקרב הנשאלים, וככל שערך המדד קרוב יותר לגבול התחתון, כך הוא מעיד על פסימיות רבה יותר. מדד קרוב לאפס מצביע על היעדר ציפיות לשינוי במצב הקיים. המתודולוגיה של הסקר תואמת את ההנחיות של ארגון ה-OECD לסקרים מסוג זה. 

 

בחודש מרץ 2020 עם פרוץ משבר הקורונה והחלת ההגבלות על האוכלוסייה ועל פעילות המשק, ירד המדד ל-22%- מ-6%- בפברואר, ובחודש אפריל עם החלת הסגר הכללי הראשון ירד המדד ל-31%-. גם לאחר השיפור שבא בעקבות ההקלות בחודשים מאי (14%-) ואוגוסט (24%-), התקבלו ערכים נמוכים משמעותית מהערכים בשנים 2019-2016.

 

ההתקדמות בתוכנית היציאה מהסגר השני, הידיעות על ההסכמים בין ישראל לחברות המפתחות חיסונים לקורונה והציפייה להגעתם לישראל, עלה מדד אמון הצרכנים ל-20%-. בדצמבר 2020, מדד אמון הצרכנים עמד על 16%- והצביע על מגמת שיפור בציפיות. הנתונים הנוכחיים מצביעים על נסיגה נוספת באמון הצרכנים.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה