שיעור המשרות הפנויות ירד ב-31% בשנת 2020

בענפי האירוח, האוכל, הבידור והפנאי ירד מספר המשרות בכ-50%; הביקוש לעבודה ירד באופן החד ביותר במחוז הצפון ושיעור המשרות הפנויות הנמוך ביותר הוא במחוז ירושלים

חדשות ספונסר 19/01/2021 13:42

א+א-

בחודש דצמבר היו בישראל כ-60.24 אלף משרות פנויות, לעומת 59.61 בחודש נובמבר. שיעור המשרות הפנויות לחודש דצמבר הוא 2.56% לעומת 2.53% בחודש נובמבר, כך עולה מנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

בסיכום של שנת 2020, הלוא היא שנת הקורונה, ניתן לראות כי בחודשים ינואר ופברואר, לפני שהנגיף הגיע לישראל, נרשמה יציבות בביקוש לעבודה במשק. בחודשיים האלו היו במשק 100 אלף משרות פנויות בקירוב.

 

בעקבות התפרצות נגיף הקורונה בחודש מרץ, בחודשים מרץ עד מאי נרשם שפל בביקוש לעבודה. לאחר מכן, החל מחודש יוני מספר המשרות הפנויות התייצב על רמה שבין 50 אלף ל-60 אלף. ובסה"כ במהלך שנת 2020 ירד מספר המשרות הפנויות ב-31%.

 

השפעת המשבר על שיעור המשרות הפנויות היא הטרוגנית ולא אחידה. לצד ענפים שנפגעו קשות קיימים סקטורים שנהנו דווקא מצמיחה בתקופה זו. בענפי האירוח והאוכל (מלונות ומסעדות) ובענפי הבידור והפנאי ירד מספר המשרות בקרוב ל-50%. בענפי הבריאות וסיעוד והבינוי הירידה הייתה מתונה יותר ועמדה על כ-16%.

 

בתחום ההנדסה (מהנדסי מחשבים, חשמל, תעשייה וניהול) נרשמה דווקא עליה של 6% במספר המשרות הפנויות. גם נציגי מכירות טלפוניים נהנו מדרישה גבוהה בתקופה זו, וכמוהם גם מפתחי התוכנה. עלייה חדה נרשמה במספר הממוצע של משרות פנויות של עובדי סוכני ונציגי מכירות.

 

את הפגיעה הקשה ביותר ספגו עסקים המעסיקים בין 50 ל-100 עובדים, שם על פי נתוני הלשכה נרשה ירידה של 40% במספר המשרות הפנויות, בעוד שבקרב עסקים גדולים המעסיקים יותר מ-250 איש, נרשמה ירידה מתונה יותר של 29%.

 

בחלוקה לאזורים ומחוזות ניתן לראות שהביקוש לעבודה ירד באופן החד ביותר במחוז הצפון - ירידה של 38% בהשוואה לשנת 2019 ושיעור המשרות הפנויות הנמוך ביותר הוא במחוז ירושלים. הירידה בביקוש לעבודה במחוז הדרום היא נמוכה יותר משאר המחוזות (ירידה של 22%).

 

בהשוואה בין-לאומית ניכר שיש הטרוגניות בפגיעה בביקוש לעבודה. הירידה בשיעור המשרות הפנויות במדינות כמו איטליה (40%-), בריטניה (37%-) וישראל הייתה חדה, ואילו בארה"ב ובלגיה הביקוש לעבודה נפגע באופן מתון יותר ונרשמה ירידה של 9% בביקוש בכל אחת מהן.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה