קריירה בשוק ההון: מה חשוב לדעת על לימודים של הרשות לניירות ערך ומשרד האוצר?

בין שלל תחומי העיסוק בשוק ההון ועולם הפיננסים, בוחרים רבים ללכת על אחד ממקצועות הפיננסיים המרכזיים תחת הרגולציה הממשלתית של משרד האוצר והרשות לניירות ערך

תוכן מקודם 12/01/2021 10:08

א+א-

קריירה בשוק ההון היא משאת נפשם של רבות ורבים, במיוחד כיום כאשר שוק העבודה מתאפיין ברמות אי וודאות חסרות תקדים בנוגע לעתיד, אפילו זה הקרוב יחסית. בין שלל תחומי העיסוק, המקצועות והמשרות הרלבנטיות בשוק ההון ועולם הפיננסים, בוחרים רבים בארץ כיום ללכת על אחד ממקצועות הפיננסיים המרכזיים הנכללים תחת הרגולציה הממשלתית של משרד האוצר והרשות לניירות ערך (הבאה לכדי ביטוי בצורך ברישיון מטעם המדינה על מנת לעסוק במקצועות אלו). מהם אותם מקצועות עיקריים ומבוקשים ביותר, מהי הדרך להגיע אליהם ומה חשוב לדעת על הלימודים המקדימים בתחום?

 

ביטוח פנסיוני, ניהול וייעוץ השקעות ועוד – מקצועות אטרקטיביים מרכזיים בשוק ההון

חשוב לציין כבר בהתחלה כי המושג "שוק ההון" הוא כללי ואמורפי במידה רבה, שכן תחת הגדרה זו ניתן לכלול את מרבית המערכת הפיננסית והכלכלית העולמית, כולל עשרות בורסות בכל רחבי העולם, שווקים עצומים שונים של סחורות, מטבעות, מניות וניירות ערך מסוגים שונים ועוד. עם זאת, כאשר מדברים על "מקצועות שוק ההון" או "לימודי שוק ההון" בארץ, מתכוונים במקרים רבים למספר מקצועות מרכזיים בעולם הפיננסיים המתאפיינים ברמות יציבות וגבוהות ביותר של ביקוש – הן מצד עובדות ועובדים עתידיים (ביקוש לקבלת רישיונות תעסוקה בתחום) והן מבחינת מקומות העבודה (דוגמת בתי השקעות, בנקים וגופים פיננסיים רבים נוספים המעסיקים אנשי מקצוע אלו, כמו גם לקוחות פרטיים כמובן...).

 

חלק מהמקצועות המרכזיים והמבוקשים ביותר בעולם זה הם המקצועות העיקריים של עולם ההשקעות (יועצי השקעות, מנהלי תיקי השקעות וכו’) ושל העולם הפנסיוני (בפרט יועצים ומשווקים פנסיוניים, כמו גם סוכני ביטוח פנסיוניים). לכך מצטרפים גם סוכני ביטוח באשר הם (לא רק בעלי התמחות בביטוח פנסיוני), הפועלים בתחום הנחשב מאז ומתמיד למבוקש ואטרקטיבי ביותר מבחינה תעסוקתית.

 

הדרך לרישיון ולימודים מקדימים

עבור כל המקצועות שהוזכרו לעיל ונחשבים למבוקשים ביותר בעולם הפיננסים ושוק ההון נדרש כאמור להחזיק ברישיון תעסוקה רשמי מטעם המדינה.בין אם מעוניינים לעסוק בביטוח פנסיוני, ייעוץ השקעות או כל מקצוע מרכזי אחר בתחומים אלו,יש קודם כל להוציא רישיון תעסוקה רשמי מטעם המדינה.

 

הדרך אל רישיונות אלו עוברת דרך סדרה של בחינות (לרוב מדובר בשש בחינות בסך הכל), המועברות בחלקן מטעם הרשות לניירות  ערך ובחלקן מטעם משרד האוצר. בנוסף למעבר הבחינות, נדרשים המועמדים לעבור תקופת התמחות בת שישה/תשעה חודשים (בהתאם למקצוע המבוקש), ורק לאחר מכן יזכו ברישיון המיוחל המאפשר לעסוק במקצוע באופן רשמי, הן כעצמאים והן כשכירים.

בתי ספר ייעודיים ומכללות מסוימות מציעים קורסי הכנה ממוקדים לקראת בחינות אלו, קורס נפרד וייעודי עבור כל בחינה ובחינה. לימודים אלו, הכוללים קורסי הכנה כמו לימודי ביטוח ומסלול לימודי ייעוץ השקעות מועברים לרוב על ידי מורים ומרצים מנוסים אשר כבר הכינו אינספור תלמידות ותלמידים בהצלחה לבחינה זו, מכירים את כל הטריקים וה"שטיקים" של כותבי הבחינות ויודעים כיצד להתמודד עימן בהצלחה. הסטטיסטיקה אינה משקרת – אחוזי המעבר וההצלחה מבין הניגשים למבחנים אלו לאחר קורס הכנה הם גבוהים יותר משמעותית מהאחוזים של הניגשים עצמאית, ללא כל הכנה מסודרת מקדימה. אם אתם מחפשים אחר הנוסחה הבטוחה והמהירה ביותר להשיג את הרישיון ולהתחיל בקריירה בתחום, כנראה שקורסי הכנה הם הצעד הראשון המתבקש והיעיל ביותר שתוכלו לעשות.

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה