המסחר בבורסת ת”א ננעל במגמה מעורבת

מדד ת"א 35 ירד 0.20% ומדד ת"א 125 ירד בשיעור דומה. מקרב הסקטוריאליים: מדד הנפט והגז הוביל את הירידות כשצלל יותר מ - 2%

מערכת ספונסר 28/12/2020 17:49

א+א-

הבורסה בת"א נסגרה היום במגמה מעורבת ובנטייה לירידות. מדד ת"א 35 ירד בשיעור של 0.20%, מדד ת"א 125 ירד בשיעור של 0.21% ומדד ת"א 90 ירד 0.25%. באשר למדדים הסקטוריאליים, מדד הנפט והגז בלט כשצנח 2.21%. מדד התקשורת ירד 1.22%, הנדל"ן עלה 0.33%, הביומד עלה 1.05% ומדד הבנקים עלה 0.09%.

מניות לאומי, כלל עסקי ביטוח, מליסרון, דיסקונט ופועלים, ריכזו מחזורי מסחר גדולים בעלייה. מניות ישראמקו יהש, קבוצת עזריאלי ונייס, ריכזו מחזורי מסחר גדולים בירידה.

עלייה בולטת נמדדה היום במניית אנרג’יקס שעלתה 4%. אחריה עם שיעורי עליות בולטים היום: פתאל החזקות, דוראל אנרגיה, מבנה, אנלייט אנרגיה, פמס, חברה לישראל ודנאל.

את שיעורי הירידות הגדולים הובילה היום מניית ישראמקו יהש שירדה 5.23%, ואחריה ירדו מניות דלק קידוחים יהש, אלקטריאון, אקויטל, לייבפרסון, אבגול, קבוצת דלק ונפטא.

היקף המסחר היום עמד על כ – 1.84 מיליארד ₪.

בניו יורק נפתח שבוע המסחר בעליות שערים וגם באירופה מסכים ירוקים.

אקסיליון (לשעבר אפיו אפריקה) דיווחה כי דירקטוריון החברה אישר גיוס הון של עד 61 מיליון ₪. בכוונת החברה לקדם את תוכניתה העסקית, לרבות פיתוח טכנולוגיית הבינה המלאכותית של מוצריה, ולשפר את מערך המכירות.

מסקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג: "התמונה העולה מהאינדיקטורים, מעידה על תפקוד יציב של המערכת הפיננסית בישראל במתן אשראי לעסקים. הקושי בגישה לאשראי מצוי בעיקר בקרב עסקים בסיכון גבוה".

רשות החשמל בחרה את הזוכים במכרז להקמת מתקנים סולארים בשילוב אגירה. הזוכה הגדולה היא דוראל שזכתה ב - 200 מגה וואט. מחיר החשמל שישולם לזוכים הוא 17.45 אג’ לקוט"ש, מחיר נמוך ביותר מ - 12% מהמחיר שנקבע במכרז הקודם.

SAP תסייע בהפצת החיסון של חברת התרופות והביוטכנולוגיה מודרנה, שקיבלה את אישור ה - FDA לחיסון הקורונה שפיתחה. ענקית התוכנה SAP תפעל להפצת החיסון בעולם.

גב-ים חתמה על הסכם שכירות עם חברת לייטירקס בפארק גב ים באוניברסיטה העברית. במסגרת ההסכם שכרה לייטריקס שטח של כ - 16 אלף מ"ר, לתקופה של 10 שנים, בתמורה כוללת של כ - 190 מיליון ₪, מתוכם חלקה של גב ים עומד על 125 מיליון ₪.

אינפימר: פיוצ’ר קרופס תגדל קנאביס רפואי עבור חברת קנאביס מפורטוגל. חברת האגרו - טק הישראלית הולנדית, המתמזגת לאינפימר, תקים מיזם לגידול קנאביס באמצעות ורטיקל פארמינג.

מסקירת IBI: "הסגר עלול להביא להפרשות נוספות של הבנקים להפסדי אשראי ברבעון הרביעי. נראה כי אמנם צפויה הפרשה נוספת להפסדי אשראי מעל הממוצע, אך ככל הנראה נמוכה מהותית מההפרשות בשלושת הרבעונים האחרונים".

מסקירת לאומי: "מעריכים כי מחיר הנפט צפוי לעלות בשנת 2021 לכ - 55 דולר לחבית. ההתפתחויות במחיר הנפט בטווח הבינוני תלויות במידה רבה בהחלטות של קבוצת OPEC+ לגבי הקלה נוספת במכסות הייצור ובמידת הפצת החיסון, יחד עם שיתוף הפעולה מצד האוכלוסייה".

שיעור האבטלה הרחב ירד מעט בנובמבר והגיע ל - 14.7%. שיעור של כ - 43% מהאקדמאים עבדו מהבית. מחצית מהעובדים בתחומי האירוח, האוכל והבידור לא עבדו.

הבורסה מסירה חסמי מסחר: הוחלט כי מנכ”ל הבורסה יוכל לשנות גודל מזערי של פקודה. ההחלטה התקבלה לאור ניסיון העבר המלמד כי ייתכנו מקרים בהם גודל מזערי של פקודה בנייר ערך, אף שנקבע בהתאם כללים, עלול לפגוע בתקינות המסחר באותו נייר ערך.

אר.אס.אל קיבלה הזמנה מלקוח באסיה בהיקף של 350 אלף דולר. החברה תספק מדי מהירות לוע לתותחים במהלך החציון הראשון של 2021. בכוונת הלקוח לבצע הזמנות בהיקף דומה גם במהלך השנים 2022 ו – 2023.

משק אנרגיה רוכשת 10 פרויקטים פוטו - וולטאיים מאיש העסקים יצחק מירילשווילי. העסקה כוללת רכישת 3 מתקנים קרקעיים והיתרה מתקנים על גגות המחוברים כבר לרשת החשמל. תמורת העסקה עומדת על כ - 45 מיליון ₪.

הבורסה לניירות ערך משיקה את מדד ת”א קנאביס. המדד החדש צפוי לכלול 9 מניות בשווי שוק של 1.7 מיליארד שקלים. רוב המניות שבתת הענף קנאביס, נכללות במדד ת"א צמיחה, ורק אחת מהן נכללת במדד ת"א SME60.

חברת P2P ראשונה בבורסה: טריא מתמזגת לשלד של לוזון נדל”ן. העסקה תתבצע בדרך של החלפת מניות; פעילות ההתחדשות העירונית של לוזון נדל"ן תימכר כך שטריא מתמזגת לשלד עם 70 מיליון שקל בקופה.

הייקון מכרה מערכת ראשונה בבריטניה. חברת Linney מימשה את האופציה לרכישת מערכת חיתוך וקיפול דיגיטלית, לאחר שהותקנה אצלה בחודש ספטמבר במסגרת עסקת שכירות. מערכות BEAM2 נמכרות במחיר של 1.4 – 2.2 מיליון דולר.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה