”הקושי בגישה לאשראי מצוי בעיקר בקרב עסקים בסיכון גבוה”

סקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר: "התמונה העולה מהאינדיקטורים מעידה על תפקוד יציב של המערכת הפיננסית בישראל במתן אשראי לעסקים"

מערכת ספונסר 28/12/2020 16:43

א+א-

אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, מפרסם היום סקירה המתארת את תמונת מצב האשראי לסקטור העסקי בישראל על רקע משבר הקורונה, תוך התמקדות ברבעון השלישי של 2020.

על פי הסקירה, נכון לאוגוסט 2020, נרשמה יציבות בהיקפי החוב הכולל של המגזר העסקי בהשוואה לסוף 2019. יציבות זו משקפת מחד גידול בהיקפי האשראי שהתקבל מהמערכת הבנקאית, מהמשקיעים המוסדיים ומהציבור, ומאידך ירידה משמעותית באשראי שהתקבל מתושבי חוץ.

במהלך התקופה עצמה חלו תנודות משמעותיות בהיקפי האשראי שהועמדו מהמקורות השונים, פרט לאשראי מהמשקיעים המוסדיים ששמר על יציבות יחסית לאורך כל התקופה.

באשראי הבנקאי ניכר פער בין עסקים גדולים לעסקים בינוניים וקטנים. העסקים הגדולים משכו היקפי אשראי חריגים בעיקר בתחילת המשבר, ואילו האשראי לעסקים קטנים ובינוניים גדל בהיקפים נמוכים יותר, ועל בסיס האשראי שניתן בקרנות בערבות מדינה.

גיוס חוב באמצעות אג"ח קונצרניות של חברות בדירוג השקעה ממשיך להתבצע בשיעורים הדומים למצב טרום המשבר. לעומתן, חברות שאינן בדירוג השקעה הפחיתו את כמות הגיוסים.

הריבית הבנקאית הממוצעת לעסקים פחתה על רקע תנאי האשראי שניתנים בקרנות בערבות מדינה, ואילו התשואות לפדיון על אג"ח קונצרניות חזרו ברובן לרמות הדומות לערב המשבר.

ירידה משמעותית נרשמה בפעילות האשראי החוץ בנקאי, בשיעורים של כ - 20% בהשוואה לטרום המשבר. ירידה זו קשורה לצניחה במקורות המימון שאותן חברות אשראי מקבלות בעצמן מגופים פיננסיים אחרים.

התמונה העולה משלל האינדיקטורים מעידה על תפקוד יציב של המערכת הפיננסית בישראל במתן אשראי. עם זאת, הסתמן קושי בקרב עסקים בסיכון גבוה יחסית שיכולתם להשיג אשראי במערכת הבנקאית ובשוק ההון פחתה, ואשר גישתם לאשראי חוץ בנקאי נפגעה.

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה