ארז בלשה, מנכל קרן גנריישן קפיטל, ויוסי זינגר, יור ומייסד הקרן קרדיט: אייל טואג

ג’נריישן ורפק חתמו על הסכמי מימון מחדש לתחנות הכוח הצפוניות

כספי המימון, בהיקף של 1.3 מיליארד ש"חף יאפשרו גם את מימון עסקת רכישת תחנת הכוח שורק ואשקלון, והחזר נוסף לבעלי המניות

חדשות ספונסר 27/12/2020 12:12

א+א- 1

קרן התשתיות והאנרגיה, ג’נריישן קפיטל וחברת רפק תקשורת ותשתיות, דווחו היום כי תחנות הכח בבעלותן, המוחזקות על ידן בחלקים שווים, התקשרו עם קונסורציום של גופים מממנים בהובלת בנק מזרחי, בהסכמי מימון מחדש בסך של כ-1.3 מיליארד שקל שיחליף את החוב הבכיר הקיים בתחנות העומד על 850 מיליון שקל. הסכמי המימון הם ל-20 שנה, במתווה מימון פרויקטלי בתנאי ’לימיטד-ריקורס’.

 

סכום המימון ישמש את התחנות רמת גבריאל ואלון תבור לצורך פירעון מלוא של החוב הבכיר הקיים שלהן, פירעון מלוא של הלוואת המזנין שהועמדה לתחנות הצפוניות על ידי ג’נריישן קפיטל שעומד על כ-150 מיליון שקל, ביצוע השקעות שוטפות מסוימות, וכן החזר השקעה נוסף לבעלי המניות, שצפוי לשמש בין היתר לרכישת התחנות הכח אשקלון ושורק והיתר לחלוקה בין בעלי המניות ג’נריישן קפיטל ורפק תקשורת ותשתיות.

 

הכספים הצפויים להתקבל בג’נריישן במסגרת פירעון מלוא הלוואת המזנין שהעמידה לתחנות הצפוניות בסך של כ-151 מיליון יהוו מקור למימון השקעותיה הבאות. המימון מחדש מאפשר לרפק להמשיך לבצע השקעות מבלי להגדיל את סיכוני האשראי ברמת הסולו.

 

השלמת העסקה על פי הסכמי המימון כפופה להתקיימות תנאים מתלים כמקובל.

 

בשבוע שעבר, דווחה רפק אנרגיה כי התקשרה עם חברת אנרג’יאן במערכת הסכמים לרכישת גז טבעי עבור כל תחנות הכוח הפועלות תחת רפק אנרגיה, זאת, במטרה להוזיל את עלויות הגז הטבעי של תחנות הכוח, תוך ניצול היתרון לגודל של רפק אנרגיה והסינרגיה בין תחנות הכוח השונות.

 

בהתאם להסכמים המעודכנים וההסכמים החדשים, החל מתחילת ההזרמה של גז טבעי משדה "כריש", תמכור אנרג’יאן לרפק אנרגיה גז טבעי בכמות מצרפית של בין 1.1 ל-1.3 BCM לשנה, לתקופות של בין 6 ל-15 שנים בהיקף כספי כולל של עד כ-2.7 מיליארד דולר.

 

הסכמי הגז הטבעי צפויים להפחית מהותית את עלויות רכישת הגז הטבעי, המהווה תשומה מרכזית בהפעלת תחנות כוח, עבור כלל תחנות הכוח הפועלות תחת רפק אנרגיה בתקופות ההסכמים. לאור זאת, השפעת הסכמי הגז הטבעי על רווחי רפק אנרגיה בתקופות ההסכמים צפויה להיות מהותית, ובהתאם צפויה להן השפעה חיובית על שוויה ההוגן של רפק אנרגיה.

 

ארז בלשה, מנכ"ל וממייסדי ג’נריישן קפיטל: "הסכמי המימון מחדש בתחנות הכוח הצפוניות הם אבן דרך משמעותית נוספת ביצירת הערך עבור המשקיעים בג’נריישן קפיטל. משמעות ההסכמים עבור ג’נריישן היא רבה, שכן מדובר בהחזר של חלק ניכר מההשקעה שביצענו בתחנות הצפוניות לאחר בדיוק שנתיים של בעלות בתחנות ופעילות השבחה עניפה.

 

ההסכמים מאפשרים למעשה את השלמת עסקת הרכישה של התחנות החופיות, בהיקף של כ-100 מיליון שקל, מבלי שנדרשת הזרמת הון נוספת מצד ג’נריישן, ולצד זאת, החזר הלוואת המזנין של ג’נריישן בסכום של 150 מיליון שקל והחזר מהותי נוסף לבעלי המניות".

 

רוני אורן, מנכ"ל רפק תקשורת ותשתיות: "אנו שמחים על הסכמי המימון מחדש, שיאפשרו לרפק תקשורת ותשתיות להמשיך לקדם השקעות חדשות עליהן עובדת הנהלת החברה בחודשים האחרונים. המימון מחדש הינו פרי של הבשלת התחנות הצפוניות שהגיעו לשלב יצור של חשמל וקיטור. בעקבות תחילת היצור הוחלפו ההלוואות הישנות והלוואת המזנין ששיקפו את סיכוני הפרויקט טרום ההפעלה וטרום חתימה על הסכמי הגז החדשים.

 

החלפת ההלוואות מעידה על האמון של המממנים ביכולות של הקבוצה. שני המהלכים האחרונים שביצענו בחברה מורידים את עלות הדלקים ועלות המימון ובכך מאפשרים את הצפת הערך של התחנות הצפוניות עבור רפק אנרגיה. בנוסף, המימון מחדש מאפשר לרפק תקשורת ותשתיות להמשיך לבצע השקעות מבלי להגדיל את סיכוני האשראי ברמת הסולו."

 

את עסקאות המימון מחדש ורכישת הגז ליוותה חברת הייעוץ בטא פייננס וכן עו"ד יותם לשם ממשרד עורכי הדין תדמור לוי.

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    מה המשמעות למחזיקי גנרשין?

    מה נותן החזר ההלואה לבעלי המניות?
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    kman 27/12/2020 10:25