אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון קרדיט: יח"צ

המלצות אנליסטים

”כפוזיציה ארוכת טווח - רוב מניות סקטור הגז מעניינות”

אלה פריד, אנליסטית האנרגיה בלאומי שוקי הון ממשיכה להמליץ על מניות דלק קידוחים וישראמקו בהמלצת "תשואת יתר"

חדשות ספונסר 15/12/2020 12:12

א+א- 2

אלה פריד, אנליסטית האנרגיה הבכירה בלאומי שוקי הון, מפרסמת היום סקירה על סקטור הגז, שחווה שנה של תהפוכות, והשלים עלייה של 60% מהשפל במרץ, אך עדיין נותר 38% מתחת לרמתו בתחילת השנה.

 

פריד מסבירה כי העלייה "הרפלקסיבית", שנבעה מתיקון חד לאחר מפולת במחירי הנפט והגז - הושלמה ברובה. כעת הביצועים התכנסו ב-12 חודשים התכנסו לגמרי עם מדד הנפט והגז בלונדון ועם XLE. ברמת מחירים זו - המיקוד עובר להשפעות המקומיות והאזוריות.

 

אנו עדיין רואים אפ-סייד בסקטור לצד פוטנציאל שבשלב זה קשה לכמת. אנו ממשיכים להמליץ על מניות דלק קידוחים וישראמקו בתשואת יתר. כמו כן אנו רואים סיכוי להזדמנויות הקשורות ל- M&A ברציו.

 

בשנת 2020 שברון נכנסה לישראל והיקף המכירות של מאגרי תמר ולוויתן הפתיעו לטובה. בשנה הראשונה של השקת לוויתן ויצוא למצריים ולירדן - שני המאגרים הישראלים צפויים לעמוד בתחזיות התזרים. לוויתן ימכור להערכתנו כ-7.1 BCM ותמר כ-7.9 BCM. ברבעון השלישי ההפקה מכל אחד מהמאגרים עמדה על כ-2.3 BCM, למרות המגיפה ורמת מחירי ברנט, שאפשרו לדולפינוס להקטין את היבוא למצריים ל-50%.

 

מחירי הגז בישראל, גלשו כצפוי מטה, אבל היו גבוהים במקצת מהתחזיות שלנו, מדגישה פריד. אין ספק שנוכחותה של שברון הביאה לאופטימיות מחודשת אבל בשלב זה קשה לכמת אותה. 

 

שנת 2021 צפויה להיות עמוסה באירועים. אנרג’יאן צפויה להשיק את ה- FPSO בכריש ב-H2 ולהקפיץ את כושר ההפקה המקומי ללמעלה מ-30 BCM. חוזה חח"י עם תמר, צפוי להתעדכן ביוני וייתכן שהמחיר יהיה נמוך מ-4.7 דולר בתמורה לגידול בכמות. מטבע הדברים, אנו צופים שחח"י תמזער רכישות חוזיות מתמר במחצית הראשונה של השנה, בהמתנה למחיר משופר.

 

מאגר תמר יתחיל לשלם את מס משאבי טבע (ששינסקי) ומס הכנסה כבר הודיעה על מקדמה ייחודית של 21%. עד לסוף שנת 2021, דלק קידוחים חייבת להיפרד מהחזקתה במאגר תמר והיא תנסה שוב להירשם בלונדון ולחלק בעין את האחזקות בלוויתן ובאפרודיטה כמניה דואלית. התוכנית מאוד מוצאת כן בעינינו (שוב) ועשויה ליצור ערך משמעותי, אבל היא נתקלת במשוכות רבות (אסיפה, רשויות, פטור ממס ועוד). כל אחת מחלופות אלה צפויה ליצור להערכתנו לחץ מסחרי על שותפויות המחזיקות המאגר תמר, למעט מכירה לגורם שלא נסחר בישראל. במהלך שנת 2021 ימשיכו שברון ושותפיה הישראלים לחפש ערוצי יצוא נוספים ללוויתן.

 

שנת 2022 והלאה תעמוד בסימן תחרות מקומית וגידול ביצוא. זו תהייה שנת הפקה מלאה ראשונה של אנרג’יאן עם חוזי TOP של 70%, ובהנחת הצלחה תפעולית ENOG צפויה להחזיק ב-2023 לפחות 40% מהשוק המקומי לפני הצמיחה הצפויה לקראת 2024.

 

את השפעתה כבר ראינו בחוזה רמת חובב, חוזה ארוך טווח הנמוך בישראל, שמגלם מחיר התחלתי של כ-3.8 ד’ (כנראה). רמת התחרות בישראל תושפע מהיצוא, שבהנחת התאוששות מחירי הנפט, אמור להוריד את הלחץ מהשוק המקומי ב-H2 כאשר היצוא למצריים אמור להגיע לקצב של 6.7 BCM (כמובן תלוי תשתיות). שברון ושותפיה ינסו לקדם עד אז גישה מהירה ל- LNG באמצעות המסוף של RDSA במצריים, ובכפוף לרמת המחירים בעולם יעסקו בפיתוח לוויתן שלב 2.

 

בשורה התחתונה אומרת פריד שלאור ההתאוששות במחירי הנפט הורדנו באופן מינורי את שיעורי ההיוון והותרנו את ההנחות הזהירות ביחס למחיר הגז בישראל. להערכתנו התמחור, שמגלם מחיר של 3.5 דולר ליחידת חום בחוזים חדשים, מבטא את מרבית סיכוני התקופה, לרבות העובדה שמאגר תמר ישלם החל מהשנה הבאה מס משאבי טבע.

 

אנו ממשיכים להמליץ על מניות דלק קידוחים וישראמקו ב"תשואת יתר" גם כאשר האפ-סייד בטווח הקצר הצטמצם. כפוזיציה ארוכת טווח - רוב מניות הסקטור מעניינות. נציין, שתמר פטרוליום שרמת החוב שלה חריגה ביחס לשאר השותפויות, מתאפיינת כמו רוב ההשקעות בשיעורי מינוף כאלה , ביחס תשואה –סיכון מוקצן ובסיכון ספקולטיבי.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  מניות הגז בארץ פועלות לפי חוזים סגורים, הרווח שלהם לפני ואחרי הקורונה הוא אותו הדבר

  כל מה שכתוב בניתוח פה זה קשקוש של אנשים לא יצאו בחיים שלהם מהמשרד ולא עבדו בחיים שלהם. (לשבת במשרד ולהכניס נתונים באקסל של חברות אחרות זה לא עבודה)

  נו באמת 18/12/2020 10:04

 2. 2
  מה נראה לכם שאנשי מקצוע יושבים ומנתחים מניות ונותנים לכם עצות השקעה בחינם??? כדי לעזור לכם?!?!

  כל ההמלצות האלו הם מושחתים שקונים כשהם אומרים לכם למכור ומוכרים שהם אומרים לכם לקנות. למה שיעזרו בחינם למישהו? הם מרמים אותכם. אל תקראו ניתוחים של אנליסטים. הם משקרים לכם ומנצלים אותכם.

  בורסה 18/12/2020 10:00