קרדיט: בזק

המלצות אנליסטים

IBI: סקטור התקשורת היציב השנה, צפוי לצאת מחוזק מהמשבר

בטווח הקצר ההתייעלות והשוק הקווי ירכזו את הפוקוס ובטווח הארוך עם חזרתו של מגזר התיירות לפעילות צפוי גם "בונוס" בדמות הכנסות משירתי נדידה.

חדשות ספונסר 16/11/2020 12:12

א+א-

לירן לובלין, מנהל מחלקת מחקר, IBI בית השקעות מנתח את סקטור התקשורת על רקע משבר הקורונה ומעריך כי הסקטור צפוי לצאת מחוזק מהמשבר. ב-IBI נותרים שוריים על כל הסקטור עם העדפה בנקודת הזמן הנוכחית לחברות בזק ופרטנר.

 

לובלין מסביר כי עד שהמגמות ארוכות הטווח יתגבשו, התקווה לטווח הקצר היא החזרה לשגרה והחזרת ההכנסות משירותי נדידה שאבדו נוכח התרסקות ענף התיירות. הכנסות שוק הסלולר בישראל משירותי נדידה מורכבות ממכירת חבילות של דקות וגלישה וגם מכרטיסי סים בינלאומיים והן מוערכות בכ-600 מיליון שקלים בשנה בשיעורי רווחיות מאוד גבוהים או במונחי תרומה ל- ARPU מדובר בכ 4-5 שקלים.

 

ההתמודדות של החברות בחודשים האחרונים עם אובדן ההכנסות בתחום זה כללה בין היתר הוצאה לחל"ת של חלק גדול מהעובדים. אמנם, לא בטוח שניתן יהיה למתן את אובדן ההכנסות באופן מלא לאחר חזרת העובדים לפעילות במתכונת כמעט מלאה אך התקווה לחזרה לפעילות של עולם התיירות לקראת פסח הקרוב מציתה מחדש את האפשרות לשיפור משמעותי בתזרים הדליל שהחברות מציגות כבר בטווח הקצר.

 

תוכניות התייעלות והקיצוץ במצבת כח האדם ליוו את כל חברות התקשורת בשנים האחרונות וזאת כפועל יוצא של התחרות שהתגבשה. התפשטות נגיף הקורונה, על אף שפגעה בשורות ההכנסות עשויה לייצר גם הזדמנות לחברות לעשות את הצעד הבא בהתייעלות מוקדם מהצפוי.

 

להערכתנו מודל העבודה מרחוק יתפוס נתח משמעותי יותר, חלק מכוח האדם שיצא לחל"ת לא יחזור, יותר אונליין פחות נקודות מכירה, ואלו רק חלק מהחסכונות שניתן יהיה לייצר. המשמעות היא, שאם אכן יצליחו לשמור על מבנה הוצאות רזה, החזרה לשגרה תלווה בשיעורי רווחיות גבוהים יותר ותשואת תזרים פוטנציאלית מתמשכת יותר ומשמעותית יותר.

 

משבר הקורונה הביא עמו מודעות הרבה יותר גדולה לחשיבות של שוק קווי איכותי ובגיבוי של שר תקשורת פעיל אנו צופים שאם או בלי קשר למציאת חיסון התהליכים שאותם התחיל משרד התקשורת יתעצמו כבר ב-2021. בזק תתניע את פרוייקט הסיבים שלה, פרטנר ן-IBC ימשיכו לפרוס באזורי השמנת (קמפיין ראשון כבר באוויר) ועם המודעות יגיעו גם הביקושים וההכנסות.

 

קשה לנבא בנקודה הזמן הנוכחית כיצד יתחלק השוק אך ברור שלבזק בניגוד לשנים קודמות תהיה אחיזה בנתח משמעותי מהשוק.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה