המסחר בשוק המט”ח ברבעון השלישי: השקל התחזק 0.7% מול הדולר ונחלש 3.7% מול האירו

במהלך הרבעון נחלש הדולר מול רוב המטבעות, כאשר בולטים במיוחד האירו והפאונד הבריטי

מערכת ספונסר 28/10/2020 16:45

א+א-

בנק ישראל מדווח כי במהלך הרבעון השלישי התחזק השקל מול הדולר בשיעור של כ-0.7%, זאת בהמשך למגמה ארוכת הטווח. מנגד, נחלש השקל מול האירו בשיעור של כ-3.7%.
מול מטבעות שותפות הסחר העיקריות של ישראל, כפי שמשוקלל בשער החליפין הנומינאלי האפקטיבי, נחלש השקל ב- 0.6%, זאת כתוצאה מהיחלשותו מול האירו, שמהווה שיעור ניכר מסל המטבעות, ובניגוד למגמה ארוכת הטווח. במהלך הרבעון נחלש הדולר מול רוב המטבעות, כאשר בולטים במיוחד האירו והפאונד הבריטי, מולם נחלש הדולר בשיעור של 4.25% כל אחד.

סטיית התקן של השינוי בשער החליפין שקל/דולר – המייצגת את התנודתיות בפועל בשער החליפין – ירדה במהלך הרביע השלישי של 2020 לרמה ממוצעת של 5.1%, זאת בהמשך לירידה ברבעון הקודם. במהלך הרבעון חזרה סטיית התקן לרמתה טרום משבר הקורונה.

סטיית התקן הגלומה באופציות על שער החליפין שקל/דולר הנסחרות "מעבר לדלפק" – המייצגת את התנודתיות הצפויה בשער החליפין – ירדה אף היא במהלך הרבעון, אך באופן מתון יותר, ורמתה הממוצעת עמדה על 6.11%, ירידה של 1.3 נקודות האחוז בהשוואה לרמתה במהלך הרבעון השני. יש לציין כי עיקר הירידה התרחשה בתחילת הרבעון, כאשר בסופו חלה דווקא עלייה בסטיית התקן.

אומדן לפעילות המגזרים העיקריים בשוק המט"ח מעלה כי רוב המגזרים המשיכו במדיניות שאפיינה אותם ברבעון השני – הגופים המוסדיים (קרנות פנסיה, קופ"ג וחברות ביטוח) מכרו מט"ח נטו בסך של כ - 3 מיליארד דולר; תושבי חוץ מכרו מט"ח נטו בהיקף של כ - 2.3 מיליארדי דולרים. מנגד, המגזר העסקי המשיך לרכוש מט"ח נטו בהיקף של כ - 0.8 מיליארד דולר. גם ברבעון השלישי ניכרת חזרה למגמה ארוכת הטווח בכל מגזר, לאחר שינויי מגמה ברבעון הראשון בעקבות משבר הקורונה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה