פרופ אמיר ירון, נגיד בנק ישראל קרדיט: יח"צ

ריבית

הנגיד הותיר את הריבית במשק על 0.1%

בנוסף, הוועדה החליטה להגדיל את תכנית רכישות האג"ח הממשלתי בשוק המשני ב-35 מיליארד ש"ח, ולהפעיל נדבך נוסף של התוכנית למתן אשראי לבנקים

חדשות ספונסר 22/10/2020 12:12

א+א- 1

הוועדה המוניטרית החליטה היום להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%. בנוסף החליטה הוועדה להגדיל את תכנית רכישות האג"ח הממשלתי בשוק המשני ב - 35 מיליארד ש"ח, ולהפעיל נדבך נוסף של התוכנית למתן אשראי לבנקים. במסגרת הנדבך הנוסף, יינתנו הלוואות בריבית קבועה של מינוס 0.1%, כנגד הלוואות שהבנקים ייתנו לעסקים קטנים, בריבית שלא תעלה על פריים + 1.3%.

בדיווח של בנק ישראל נכתב: "במהלך חודשי הקיץ, לאחר הסגר הראשון ובטרם הטלת הסגר השני, רשם המשק הישראלי התאוששות מהירה בפעילות הכלכלית, אולם הטלת הסגר השני בספטמבר, בעקבות הגידול בתחלואה, הובילה לירידה חדה בפעילות ובביקושים.

טרם הטלת הסגר השני, שיעור האבטלה הרחב התייצב בסביבות 11% - 12%, אך הוא זינק ל - 19% במחצית השנייה של ספטמבר לאחר הטלת הסגר השני. מספר המובטלים במחצית הראשונה של ספטמבר הסתכם בכ - 470 אלף, והוא עלה בכ - 300 אלף איש בעקבות הטלת הסגר.

תחזית חטיבת המחקר מתארת שני תרחישים אפשריים; בתרחיש שבו קיימת שליטה על המגיפה, התוצר צפוי להתכווץ בשיעור של 5% בשנת 2020 ולצמוח ב - 6.5% ב - 2021. בתרחיש חמור יותר, צפויה צמיחה שלילית של 6.5% ב - 2020 וצמיחה של 1% בלבד ב - 2021. יחס החוב לתוצר בשנת 2021 צפוי לעמוד על 76% בתרחיש האופטימי, ועל 83% בתרחיש הפסימי.

סביבת האינפלציה נותרה נמוכה. האינפלציה בשנים עשר החודשים האחרונים עומדת על 0.7%-. הציפיות לשנה הקרובה מכל המקורות נותרו מתחת לגבול התחתון של היעד; הציפיות פורוורד לטווחים הקצרים והבינוניים ירדו קלות מאז החלטת הריבית הקודמת בעוד שהציפיות לטווחים הארוכים נותרו מעוגנות בתוך היעד.

מאז החלטת הריבית הקודמת, התחזק השקל במונחי השער האפקטיבי בכ - 0.4%. במהלך אותה התקופה התחזק השקל מול הדולר והאירו בכ - 0.5%. ההתפתחות לאורך התקופה לא הייתה אחידה: בספטמבר השקל נחלש ובאוקטובר שב והתחזק.

בשווקים הפיננסיים נשמרת יציבות יחסית. שוק האשראי ממשיך לתפקד תוך יציבות בריביות. לאחר עלייה חדה בפרוץ המשבר, חלה מגמת ירידה בקושי של החברות להשיג מימון, אך שיעור החברות המדווחות על קושי חמור עדיין גבוה מזה שהיה לפני המשבר, ובספטמבר נרשמה עליה קלה נוספת. בסוף ספטמבר הוארך והורחב פעם נוספת המתווה לדחיית הלוואות בנקאיות וצורפו אליו חברות כרטיסי האשראי.

הכלכלה העולמית הציגה שיפור במהלך הרבעון השלישי לאור הירידה בהיקפי התחלואה והקלת מדיניות הסגרים, מה שהביא לעדכון כלפי מעלה בתחזית של קרן המטבע, שצופה כעת התכווצות של 4.4% בכלכלה העולמית בשנת 2020, וצמיחה של 5.2% ב - 2021. בשבועות האחרונים קצב התפשטות המחלה שב ועלה בעיקר במדינות שנקטו מדיניות של הקלה בסגר, מה שעלול להוביל לבלימת ההתאוששות הכלכלית. המדיניות המוניטרית במדינות השונות נותרה מרחיבה מאוד והבנקים המרכזיים המשיכו לאותת על נכונותם לנקוט בצעדים לא קונבנציונליים להקלה בתנאים הפיננסיים.

לאור עוצמת הפגיעה של המשבר בפעילות הכלכלית, הוועדה ממשיכה להפעיל מגוון כלים כדי להעמיק את מידת ההרחבה של המדיניות המוניטרית ולהבטיח את המשך פעילותם התקינה של השווקים הפיננסיים. הוועדה תרחיב את השימוש בכלים הקיימים, כולל כלי הריבית, ותפעיל כלים נוספים, ככל שתעריך שהמשבר מתארך והדבר נדרש כדי להשיג את יעדי המדיניות המוניטרית, ולמתן את הפגיעה הכלכלית שנוצרה כתוצאה מהמשבר".

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    דה מרקר טוענים "תואמת התחזית"

    "הותרת הריבית ללא שינוי תואמת את תחזיות רוב הכלכלנים בשל ההשפעה המוגבלת של הורדת שער הריבית בתקופת משבר הקורונה"
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ATUK19 22/10/2020 16:22