סקר העסקים של הלמ”ס: ירידה באחוז העסקים הצופים סכנת סגירה בגלל מגבלות הקורונה

אחוז התעסוקה בענפי הסקר ירד באוקטובר ל79% לעומת 87% באוגוסט ואחוז העובדים הנמצאים בחל"ת עלה בחדות לכ-14% אבל רק 33% מהעסקים העריכו שתהיה פגיעה חמורה בפדיון

חדשות ספונסר 22/10/2020 14:28

א+א-

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום תוצאות מסקר העסקים אותו מבצעת החברה מחודש מרץ. הסקר מקיף עסקים עם חמש משרות שכיר ומעלה, בחלק מהפעילות במשק - בענפי ההייטק, התעשייה המסורתית והמעורבת, הבינוי, המסחר הקמעוני, השירותים הפיננסיים ושירותי הביטוח, שירותי המזון והמשקאות (הכוללים מסעדות, דוכנים ואולמות אירועים).

 

אחוז התעסוקה בענפים הנסקרים ירד מ-87% בסקר שנערך באוגוסט ל-79% באמצע חודש אוקטובר. בין הענפים השונים נמצאה שונות גדולה בשיעור התעסוקה. בענפי ההיי טק והפיננסים שיעור התעסוקה גבוה מ-94% לעומת היקף התעסוקה לפני המשבר, בענפי המסחר הקמעוני שיעור התעסוקה הוא כ-76% ובענפי שירותי מזון ומשקאות (מסעדות ואולמות אירועים) שיעור התעסוקה הוא כ-35% בלבד.

 

אחוז העובדים הנמצאים בחל"ת עלה באופן חד מ-6.4% באמצע אוגוסט  - החודש שבו נרשמה הפעילות הכלכלית הגבוהה ביותר מתחילת המשבר) ל-14% באמצע אוקטובר. בכל הענפים חלה עלייה באחוז העובדים בחל"ת במהלך אוקטובר לעומת אחוז העובדים בחל"ת באוגוסט, כאשר בענפי המסחר הקמעוני ושירותי המזון חלה העלייה החדה ביותר. אחוז המפוטרים בניכוי העובדים החדשים שגויסו מצביע על עלייה מ-6.6% באמצע אוגוסט ל-7.6% באמצע אוקטובר.

 

בסקר שנערך בעיצומו של הסגר השני נשאלו העסקים מהו היקף העובדים הנמצאים בחל"ת והעובדים שפוטרו באופן ישיר בגלל הסגר. על פי דיווחי העסקים כ-10.8% מהעובדים בחל"ת (כ-156 אלף עובדים) נמצאים במצב זה בגלל הסגר השני. בענפי המסחר ושירותי האוכל מרבית העובדים נמצאים בחל"ת בגלל הסגר.

 

אחוז המפוטרים בגלל הסגר השני כחלק מסך המפוטרים מתחילת המשבר נמוך מאחר שכיום נוהגים בעלי העסקים בשלב הראשון להוציא את העובדים לחל"ת ורק לאחר תקופה מסוימת שבה הפעילות אינה חוזרת למסלולה לפטר את העובדים הנמצאים בחל"ת. 

 

בהשוואה בין השפעת הסגרים על מצב העסקים ועל היקף התעסוקה יש כמה השפעות מנוגדות על חומרת הנזק מהגבלות הסגר השני. במהלך חצי השנה שחלפה מאז תחילת המשבר חברות רבות פיתחו פתרונות ודרכים להתמודדות עם ההגבלות כמו מכירה מקוונת או תשתיות עבודה מהבית.

 

בנוסף על כך, ההגבלות על מקומות העבודה בסגר זה היו מרוככות יותר לעומת הסגר הראשון. עם זאת, מאחר שהעסקים נמצאים במשבר כבר תקופה ארוכה הנזק מהסגר השני עלול להיות משמעותי יותר לחלקם. שיעור התעסוקה בכלל הענפים (בהשוואה להיקף התעסוקה בענפים אלו לפני המשבר) גבוה יותר בסגר השני מהשיעור בסגר הראשון.

 

גם הפגיעה בפדיון עליה מדווחים המנהלים, חמורה פחות בסגר השני מהפגיעה בסגר הראשון. הפער הבולט ביותר היה בענפי המסחר הקמעוני - כ-32.8% מהעסקים דיווחו באוקטובר על פגיעה חמורה בפדיון לעומת כ-67% באפריל. בענפי התעשייה (ללא היי טק), הפדיון של כ-26.2% מהעסקים נפגע באופן חמור בחודש אוקטובר לעומת כ-53.5% מהעסקים בענפים אלו בחודש אפריל. 

 

שיעור העסקים שעל פי דיווחם לא יוכלו להמשיך במצב זה יותר מ-3 חודשים ירד גם הוא בכל הענפים. בדומה לפגיעה בפדיון השיפור המשמעותי נמצא בענפי המסחר הקמעוני, הבינוי והתעשייה. אחוז העסקים שדיווחו על מידת פגיעה מתונה בפדיון (עד 25%) בחודש ספטמבר ירד בכלל הענפים ועומד על כ-38% מהחברות (כלומר הפדיון של 62% מהחברות נפגע ביותר מ-25% בחודש זה) לעומת 78% מהחברות שדיווחו על פגיעה מתונה בפדיון בחודש אוגוסט.

 

הפגיעה החמורה ביותר על פי אומדן זה הייתה בענף שירותי מזון ומשקאות שבו רק כ-6.5% מהעסקים דיווחו על פגיעה מתונה בספטמבר לעומת כ-67% באוגוסט. הפגיעה הצפויה בפדיון העסקים בחודש אוקטובר דומה בהתפלגותה בין הענפים וחמורה מעט מהפגיעה בפדיון בחודש ספטמבר - 35% מהעסקים צופים פגיעה מתונה בפדיון לעומת 38% מהעסקים, בהתאמה.

 

עוד מתייחס הסקר למידת הסיוע שקיבלו העסקים מהמדינה. כ-40.5% מהעסקים באוכלוסיית ענפי הסקר לא פנו לקבלת מענק תמיכה לעסקים ממשרד האוצר. כאשר כ-41% מתוכם לא פנו מכיוון שלא עמדו בתנאי הסף, כ-30.8% מהם (כ-5,800 עסקים) לא פנו כי אין להם צורך בו וכ-16% נתקלו בקשיים בירוקרטיים.

 

 

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה