הולכים ללמוד - ללכת עם הלב או הראש?

סיימתם צבא, טיילתם ונהניתם, והגיע הרגע להחליט מה תרצו להיות כשתהיו גדולים. פתאום הבנתם שאין לכם קצה של מושג. איך בוחרים מה ללמוד, אלו שיקולים יש להביא בחשבון?

תוכן מקודם 01/10/2020 10:01

א+א-

מי מאיתנו לא מכיר את הסיטואציה הזו: סופה של תקופה אחת, תקופת הילדות והנערות, ותחילתה של תקופה אחרת, בוגרת, בה אתם עומדים בצומת דרכים ונדרשים לקבל החלטה משמעותית על עתידכם המקצועי.

 

אם נרשמתם ללימודים במוסד להשכלה גבוהה, אתם ודאי יודעים על מה מדובר. תואר ראשון באנגלית, תואר בספרות, או אולי בכלל במדעים? מגוון רחב של אפשרויות לימודים וגם לא מעט שיקולים. כיצד מאזנים בין שיקולי "הלב", הנטייה האישית שלכם, לבין שיקולי "הראש", הפרקטי והריאלי? באנו לעשות סדר.

 

מקשיבים ללב ובוחרים בהתאם לתקופה

לפני הכל, בין ההתלבטויות והשיקולים הרבים, חשוב לזכור כי כיום תואר ראשון מהווה רק צוהר להמשך הלימודים וההתמקצעות. ומדוע זה חשוב? אף על פי שתחום הלימודים ומוסד ההשכלה הגבוהה הינן בחירות חשובות, אין מדובר בהחלטה גורלית.

 

הכיצד? בימינו, שינוי בקריירה ובכיוון המקצועי הינם צעדים נפוצים ומקובלים, לעיתים אפילו מצופים. זאת מכיוון שרובנו, מה לעשות, מתלבטים ומתחבטים בייעודנו. שלא תטעו, אנשים רבים עוברים תחנות שונות בחייהם במסע למימוש עצמי וסיפוק מקצועי. חלקנו מכירים, אפילו מקרוב, חבר אשר עמד בפני צומת דרכים ובחר בשינוי קריירה בגיל 40 או 50, כך שכל האפשרויות פתוחות בפניכם, עכשיו וגם בעתיד. חשוב להבין כי אתם לא לבד בהתלבטות ובחששות, ושכדאי ואף רצוי, להשקיע זמן ומשאבים בהקשבה ללב ולרצונות, בהבנת האפשרויות ובבחירת התחום המתאים עבורכם מתוך מחשבה על השנים הקרובות. בשורה התחתונה, אם אתם מתלבטים בנוגע ללימודי תואר ראשון באנגלית לדוגמה והלב אומר שזו הבחירה הנכונה עבורכם, הקשיבו לו!

 

מה מניע אתכם?

כמו בכל החלטה אחרת, חשוב שתהיו כנים עם עצמכם, שאלו את עצמכם מה חשוב לכם באמת, מה הכישורים המיוחדים והטבעיים שניחנתם בהם ולא פחות חשוב, מה יעשה לכם טוב. כיצד תדעו להתאים את תחומי העניין והכישורים שלכם לתחומי הלימודים? חשבו על היכולות והנטיות שלכם, האם אתם הומאניים או ריאליים? מעדיפים סביבת עבודה נינוחה או דינמית ואינטנסיבית? פועלים טוב יותר לבד או בחברת אנשים? מכלול התשובות הללו ועוד מאפיינים נוספים, יאפשרו לכם לגבש פרופיל אישי, אשר יסייע לכם בבחירת תחום הלימודים המתאים לכם והקרוב ביותר לליבכם.

 

מגוון תוכניות - מגוון של אפשרויות

בבואכם לבחור במסלול לימודים, נסו לאפשר לעצמכם בחירה רחבה יותר, אשר תעניק לכם בהמשך הזדמנויות רבות. בחירה בתחום אחד עלולה להגביל אתכם ואף לייצר תסכול באם לא תתקבלו אליו, אפשרות שחשוב לקחת בחשבון. אם תחליטו לבחור ללמוד מקצוע הקשור לתחום מסוים ולא מקצוע ספציפי, תשאירו בידכם אפשרויות רבות ודלתות פתוחות לתחומים קרובים.

לדוגמה, תוכלו להחליט כי אתם מעוניינים במקצוע בתחום הפסיכולוגיה – מה שיאפשר לכם להתלבט בין מדעי ההתנהגות, סוציולוגיה, עבודה סוציאלית ועוד אפשרויות רבות.

 

הולכים עם הלב ולא שוכחים את הראש

לסיכום, הבחירה בלימודי התואר הראשון אינה בחירה פשוטה והיא מושפעת משיקולים שונים. בעת בחירת מסלול לימודים ומקצוע, חשוב להקשיב ללב ולעשות בחירה כנה ואמתית שאינה מושפעת משיקולים חיצוניים. אנו ממליצים להכיר לעומק את תחומי הלימוד השונים והאופק התעסוקתי שלהם, לבחון אפשרויות התפתחות וקידום מקצועי הגלומים בהם ולהבין את רמת הביקוש בשוק למקצועות הללו. בחירה הוליסטית מתוך מגוון רחב של שיקולים, הן של הלב והן של הראש, תבטיח לכם סיכוי טוב למימוש עצמי, סיפוק והצלחה מקצועית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה