לאומי: נחתמו מזכרי הבנות עם שני בנקים מובילים באמירויות

יו"ר הבנק והמנכ"ל חתמו עם בנק FAB מאבו דאבי ובנק NBD Emirates מדובאי על הסכמי שיתוף פעולה ויפעלו יחד לקידום קשרים עם תאגידים ומוסדות פיננסיים בישראל ובאיחוד האמירויות

חדשות ספונסר 15/09/2020 15:52

א+א-

יו"ר לאומי, ד"ר סאמר חאג’ יחיא, ומנכ"ל לאומי חנן פרידמן, המבקרים באיחוד האמירויות בראש משלחת של אנשי עסקים ישראלים בכירים, הודיעו היום על חתימת שני הסכמי מזכר הבנות ראשונים של לאומי עם הבנקים המובילים מאיחוד האמירויות – בנק First Abu Dhabi Bank (FAB) מאבו דאבי, ובנק Emirates NBD מדובאי.

 

שני ההסכמים מניחים את התשתיות שתאפשרנה ליישם, הלכה למעשה, יחסים כלכליים בין ישראל לבין איחוד האמירויות, וזאת בעקבות הסכם השלום ההיסטורי בין שתי המדינות, אשר צפוי להיחתם באופן רשמי השבוע בארה"ב.

 

סמוך לאחר החתימה, לאומי כבר יישם הלכה למעשה את ההסכמים שחתם עם שני הבנקים והעביר היום באופן ישיר העברה בנקאית לכל אחד משני הבנקים. לרגל האירוע ההיסטורי והחגיגי, הסכום שנבחר להעברה לכל בנק הוא 180 דולר (עשר פעמים ח״י).

 

איל בן חיים, סמנכ"ל התפעול של לאומי, מסר: "לראשונה הצלחנו ליישם את ההסכמים לשיתוף פעולה בנקאי, ובזכות הנחישות של שני הצדדים ליישם את ההסכמים ביצענו את ההעברות באופן מיידי. זוהי בשורה לעשרות לקוחות עסקיים שלנו, שפנו בשבועות האחרונים לצורך העברת וקבלת כספים מהאמירויות ועד כה נאלצו לבצע זאת באמצעות בנקים אירופאים בתהליך ארוך, יקר ומסורבל".

 

בנק FAB מנסיכות אבו דאבי נחשב לבנק הגדול ביותר באיחוד האמירויות ואחד מחמשת הגדולים במזרח התיכון, עם היקף נכסים המוערך בכ-235 מיליארד דולר. הבנק, אשר כשליש ממניותיו מוחזקות ע"י זרוע ההשקעות של ממשלת אבו דאבי, פעיל בכלל שירותי הבנקאות, לרבות בנקאות עסקית ושירותים הנוגעים לשווקים פיננסיים.

 

בנק Emirates NBD, שבבעלות ממשלת דובאי , נוסד בשנת 1963 והוא אחד מחמשת הגדולים במזרח התיכון ובאמירויות, עם היקף נכסים המוערך בכ-140 מיליארד דולר. הבנק מספק את כלל שירותי הבנקאות, לרבות בנקאות עסקית ומכלול שירותים הנוגעים לשווקים פיננסיים.

 

במסגרת הסכמי הבנות אלה, סיכמו הצדדים כי יפעלו יחד לקידום קשרים עם תאגידים ומוסדות פיננסיים בישראל ובאיחוד האמירויות ויספקו במשותף את הפלטפורמה הבנקאית הנדרשת לקיום קשרים אלה, כגון שירותי סליקה בין הבנקים, קווי אשראי בין בנקאיים, קידום מסחר והשקעות, מסחר במט"ח, ופעילות בתחום ההשקעות באמצעות לאומי פרטנרס ולאומיטק, אשר יסייעו ביצירת חיבורים בין חברות ישראליות לבין קרנות העושר ומשקיעים מאיחוד האמירויות.

 

במהלך הביקור של משלחת לאומי באיחוד האמירויות, נפגשו יו"ר ומנכ"ל לאומי עם אנשי ממשל בכירים, לרבות שר התעשייה והמסחר של דובאי, נשיא לשכת המסחר של דובאי, ועוד. כמו כן, חברי המשלחת הישראלית, הכוללים את בכירי המשק, נפגשו עם בכירי המשק בדובאי לצורך היכרות ראשונית ויצירת קשרים עסקיים. 

 

ד"ר חאג’ יחיא, יו"ר דירקטוריון לאומי: "נסיעת המשלחת מהווה בשורה חשובה למשק ולציבור בישראל עם המעבר לשלב המעשים - קטיפת פירות השלום באמצעות התנעת שיתופי פעולה עסקיים בתחומי הפיננסים, הטכנולוגיה, האנרגיה, הבריאות, התיירות, המים, החקלאות, המזון, התעשייה, התשתיות ועוד.

 

המהלך נועד בראש ובראשונה לתרום בבניית היסודות עליהם יצמחו שיתופי פעולה רחבי היקף בין המגזרים העסקיים בישראל ובאיחוד האמירויות הערביות. אנחנו מקווים כי העשייה הנוכחית תתרום לחיזוק הכלכלות, השכנת השלום, וקירוב הלבבות של עמי שתי המדינות ושל כלל עמי האזור, ותקדם אותנו שלב נוסף בהגשמת החזון של מזרח תיכון חדש ומשגשג, לנו ולדורות הבאים".

 

חנן פרידמן, מנכ"ל לאומי, אמר: "אנחנו מברכים את הדרג המדיני בישראל על פריצת הדרך בהידוק היחסים שלנו עם איחוד האמירויות, אבל כעת מגיע השלב של הביצוע – פתיחת הערוצים הכלכליים שיבטיחו את מימוש הפוטנציאל האדיר הקיים בין המדינות כבר בטווח הזמן המיידי. יצירת תשתית כלכלית משותפת בין שני הצדדים מהווה עבורנו משימה לאומית המגיעה בנקודת זמן מכריעה שבה כלכלת ישראל נתונה באחד ממבחניה הקשים.

 

אנחנו מקווים כי הקשרים שכבר התחלנו לרקום עוד לפני נסיעת המשלחת, יניבו תוצרים מעשיים אשר ייתנו תמריץ נוסף למשק בישראל במאמץ להשיבו למסלולו. אנחנו מעריכים כי היקף ההשקעות של גופים מהאמירויות עשוי להגיע בתוך כמה שנים עד כ-10% מהיקפי ההשקעות בהייטק הישראלי, באופן ישיר או באמצעות קרנות, ובכוונתנו למקד מאמצים בתחום זה, לצד נושאים חשובים אחרים שיצעידו את הכלכלה הישראלית קדימה".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה