התאמת הסיכון בתיק ההשקעות: למה זה חשוב?

ניהול תיק השקעות כרוך באיזון עדין בין פוטנציאל התשואה לסיכון. כל סטייה מהאיזון עלולה להוביל להגדלת הסיכון או לפגיעה בפוטנציאל התשואה. מדריך

תוכן מקודם 10/08/2020 09:03

א+א-

שוק ההון הוא דינמי מאוד ומושפע מגורמים רבים. כאשר אנחנו בונים תיק השקעות המטרה שלנו היא לייצר כמה שיותר תשואה בטווח הזמן שהגדרנו להשקעה בסיכון כמה שיותר נמוך. כמובן שאין מתנות חינם ואיש אינו מסוגל להבטיח לנו תשואה גבוהה על השקעה שאין בה סיכון כלל. לכן, כל השקעה שאנחנו שוקלים לבצע תציע לנו פוטנציאל לתשואה כלשהי במחיר של סיכון מסוים. בדרך כלל, ככל שהפוטנציאל לתשואה גבוה יותר גם הסיכון יהיה גבוה יותר, בהתאמה. לכן נרצה למצוא את אותן הזדמנויות השקעה שמתאימות לרמת הסיכון שאנחנו מוכנים לשאת. בדיוק בשל כך אנחנו משקיעים זמן וכסף בניהול תיק מקצועי ואחראי.

 

קרדיט: shutterstock

 

איך משפיע כלי ההשקעה שבחרנו על רמת הסיכון בתיק ההשקעות שלנו?

כפי שהזכרנו, עצם ההשקעה בשוק ההון כבר מגלמת בתוכה סיכון בשל החשיפה לשינויים באווירה ובמצב הכלכלי. אך הבחירה בכלי ההשקעה יכולה גם היא להשפיע על רמת הסיכון בתיק ההשקעות שלנו. כך למשל, השקעה במניות חושפת אותנו לסיכון כתוצאה מהשינוי במצב החברות שבמניותיהן אנחנו מחזיקים. ככל שמצב החברות משתפר, בדרך כלל ערך המניה עולה והפוך. כמשקיעים, נקבל תשואה מהשקעה במניות אם החברה שבה השקענו הצליחה להגדיל את רווחיה ולשתף את בעלי מניותיה בדיבידנד ו\או ככל שהביקוש למניותיה עולה כתוצאה מאמון של משקיעים בהתפתחויות החזויות לה כך שהמחיר שמוכנים לשלם עבור המניות גבוה יותר.

 

השקעה באגרת חוב של אותה חברה לעומת זאת, נותנת לנו קדימות על בעלי המניות למשל, בתשלום ההתחייבויות של החברה כלפינו כמחזיקי אג״ח. ולכן, החזקת אג״ח תגלם בדרך כלל רמת סיכון נמוכה יותר מזו של המניה של אותה חברה. השקעה באופציה או חוזה עתידי לרכישת מניות של חברה כלשהי מאפשרת להגדיל משמעותית את רמת הסיכון ואת הפוטנציאל לתשואה המגולם בה.

 

מהם סיכון יתר וסיכון חסר?

כאשר בונים תיק השקעות נרצה להגדיר את רמת הסיכון שאנחנו מוכנים לשאת. כלומר, את היחס בין הפוטנציאל לתשואה לבין הסיכון להפסד. התאמה לא טובה של רמת הסיכון בתיק ההשקעות להעדפות שלנו עלולה להוביל למצב של ׳סיכון יתר׳ או ׳סיכון חסר׳.

 

סיכון יתר הוא מצב שבו תיק ההשקעות שלנו מכיל השקעות ברמת סיכון גבוהה משרצינו ועלול לחשוף אותנו להפסדים גבוהים ממה שנוכל לשאת. לדוגמה, אם תיק ההשקעות שלנו מיועד למימון רכישת דירה בטווח של השנה - שנתיים הקרובות, השקעה בסיכון יתר עלולה לחשוף אותנו להפסדים משמעותיים שיפגעו ביכולת שלנו לרכוש את הדירה שרצינו. בנוסף, השקעה ברמת סיכון גבוהה עשויה להוביל לתנודתיות גבוהה יותר בערך תיק ההשקעות שלנו. אם יהיה לנו קשה מדי לשאת את החשש מהפסדים בעקבות רמת סיכון גבוהה מדי, אנחנו עלולים למשוך את הכסף דווקא בתקופה שערך ההשקעה נמוך יותר, מה שעשוי לקבע את ההפסדים שנוצרו.

 

סיכון חסר הוא בדיוק המצב ההפוך, שבו תיק ההשקעות שלנו מכיל השקעות ברמת סיכון נמוכה ממה שנוכל לשאת וכתוצאה מכך הפוטנציאל לתשואה על התיק לא יכול להתממש. אם תיק ההשקעות שלנו נועד להגדלת החיסכון לפרישה לפנסיה בעוד כ-20 שנה למשל, השקעה בסיכון חסר עלולה להניב לנו תשואה נמוכה יחסית שלא תאפשר לנו לחסוך מספיק כסף לגיל הפרישה.

 

קרדיט: shutterstock

 

איך מתאימים את רמת הסיכון בתיק ההשקעות שלנו?

אחרי שהבנו שחשוב להתאים את רמת הסיכון בתיק ההשקעות שלנו כדי למנוע הפסדים גבוהים מדי מצד אחד ולמצות את פונטציאל התשואה מצד שני, חשוב להבין איך להתאים את רמת הסיכון להעדפות שלנו. אחת הדרכים המומלצות לעשות זאת היא הקפדה על פיזור חכם של האחזקות בתיק ההשקעות שלנו בין השקעות שונות. פיזור כזה צריך להתחשב, למשל, בכלי ההשקעה שנבחר, בענף הכלכלי שבו פועלות החברות שבהן נשקיע ובאיזור הגיאוגרפי שבו פועלות אותן חברות. פיזור כזה יצמצם את הסיכון לפגיעה משמעותית כתוצאה מחשיפה גדולה מדי לאחזקה מסוימת לענף או לאזור.

 

פיזור התיק יכול להיעשות על ידי בחירת השקעות מענפים שונים, ממדינות שונות ומכלי השקעה שונים, או גם על ידי השקעה בסל השקעות, שכבר כולל מגוון השקעות בעצמו, כמו למשל באמצעות השקעה בתעודת סל או בקרן נאמנות.

 

ישנן תיאוריות ותורות רבות כיצד לבנות ולנהל את תיק ההשקעות שלכם בצורה אופטימלית כדי להגדיל את הפוטנציאל לתשואה מבלי להגדיל את הסיכון מעבר למה שאתם מוכנים לשאת. אך הכלל הבסיסי של פיזור ההשקעות יהיה תקף תמיד. אם אתם חוששים לעשות זאת בעצמכם, תוכלו לפנות תמיד למנהלי תיקים מקצועיים שיבנו עבורכם תיק השקעות מתאים.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה