מנכ”ל איגוד הבנקים: אישרנו דחיית הלוואות בהיקף של 150 מיליארד ש”ח

הוועדה לביקורת המדינה התכנסה לדון במצב האשראי בישראל; הפיקוח על הבנקים: "גם בתרחיש קיצון, המערכת הבנקאית תשרוד"

חדשות ספונסר 04/08/2020 15:05

א+א- 3

הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח, התכנסה היום לדיון במצב האשראי בישראל נוכח דחיית ההלוואות בבנקים ומתן הלוואות בקרנות החדשות בערבות מדינה. הדיון נערך ברקע דוח מבקר המדינה המתייחס, בין היתר, לפיקוח על מתן אשראי למשקי בית ועל נותני שירותי מטבע.

 

יו"ר הועדה ח"כ עפר שלח אמר כי "חייבים להעיר את שוק ההלוואות וחייבים לעשות את זה ביוזמה ממשלתית. כתוצאה ממדיניות הבנקים עסקים רבים קורסים וערבות מדינה תעזור למנוע את קריסתם של אותם עסקים. בנוסף, יש צורך מיידי להכניס גם את העסקים בסיכון לתכנית ההלוואות של הבנקים ולהוסיף שחקנים נוספים שיתנו אשראי חוץ בנקאי.

 

ברור לכולם שהמשק צריך הזרמות כספיות שיתנו חיים, במיוחד כשאנחנו לא יודעים כמה זמן המשבר ימשך. דבר אחד ברור לנו: זו הולכת להיות יציאה איטית וצריך לוודא שעסקים יחזרו לעבוד מהר ככל הניתן״.

 

עודדה פרץ מהפיקוח על הבנקים בבנק ישראל ציינה כי התאפשר לכל לווה לדחות את הלוואתו לחצי שנה וזהו צעד משמעותי. יש סיכון שהולך ועולה שאנשים לא יוכלו להחזיר את האשראי שהם לוקחים". ריקי אליאס, מהפיקוח על הבנקים הוסיפה כי למרות הכל, "אין שום בעיה לאף בנק לצלוח את משבר הקורונה, למרות כל הקשיים שיש. גם בתרחיש הקיצון של משבר הקורונה והמשך המצב. המערכת הבנקאית חזקה ותשרוד את המשבר".

 

סיימון טנוס, בעל חברת הסעות זה 45 שנה, שברשותו 10 אוטובוס ו-6 מיניבוסים ממע׳אר שבצפון, סיפר בוועדה כיצד הודיעו לו מהבנק שהם סוגרים לו את האשראי והוא אינו זכאי לקבל הלוואות, עד שלא יעמוד בתשלומים. "תמיד שילמתי למדינה הכל הכל ובזמן. עכשיו שאני צריך את עזרתכם – אין לי מענה. בתוך היישוב שלנו יש שני חברי כנסת שרואים יום יום את האוטובוסים שלי עומדים במגרש ברחוב הראשי בעיר זה חמישה חודשים - לא זזים!

 

אני צריך עזרה. הענף שלנו אכל אותה כמו שצריך. לקחנו הלוואה של מיליון ₪ לכל אוטובוס – ואני מפסיד על כל אוטובוס 150 אלף ₪. מכרתי את חלקת האדמה שיש לי, את הרכב שלי, לקחתי הלוואות על שם הנכדים שלי. המצב הכלכלי שלי כה קשה וירדתי 10 ק"ג. כשאין לי הכנסות, לא רוצים לתת לי הלוואות ולעזור לי. אז למי כן? למי שיש?"

 

מנכ"ל איגוד הבנקים, איתן מדמון אמר כי המערכת הבנקאית היא בבואה של המשק הישראלי – אם הוא יקרוס, זו תהיה תוצאה דומה גם אצלה. אנחנו צריכים לייצר תהליכים שייתנו פתרונות לכל מיני בעיות של עסקים. אנו מנסים לאתר אותם ולמצוא את הפתרונות לבעיותיהם מול האוצר. אין ספק שבדרך קורים דברים גם לא מושלמים. אבל אף אחד לא פועל מתוך נקודת מוצא לדפוק איזה סקטור. כל עסק שיפול זה גם נזק עבורנו – אנחנו רוצים להציל כל עסק אבל כשאין איך לבטח החזרים, לא שייך לסכן עוד יותר בעוד הלוואות".

 

נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל רועי כהן הוסיף: "רק לפני חודש נכנס לתוקף מה שהבטיחו בתחילת המשבר. אבל עדיין 17 אלף עד 20 אלף עסקים סורבו לקבל אשראי . הלוואות צריכות להינתן לאנשים עם גרייס לפחות של שנה, שאז אנו מקווים שיוכלו לייצר הכנסות. היום אין שם מחזור הכנסות וזו המציאות, והבנקים לא נותנים למי שאין. המדינה חייבת ללכת עכשיו לכל ה-20 אלף בעלי עסקים שסורב להם ולעזור להם בהלוואות ובכל דבר"

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  הלקוח כמובן

  דוחים קרן לא ריבית
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דובי 04/08/2020 16:31

 2. 2
  הנדיב הידוע

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  GandalftheWhit 04/08/2020 16:23

 3. 3
  מי משלם את הריבית של הדחיה?

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Ronen22 04/08/2020 15:36