הראל פיננסים: ישראל בדרך לסגור את הפער מול העולם

חודש יולי מסמן תחילתה של מגמה חדשה בזכות החלטת בנק ישראל על תוכנית לרכישת אג"ח קונצרני וכן בזכות עדכון מדדי המניות בישראל הצפוי בסוף השבוע הנוכחי

מערכת ספונסר 03/08/2020 11:56

א+א-

השוק הישראלי הצטרף למגמת העליות העולמית במהלך חודש יולי והחל בסגירת פערים מול העולם. אחרי שבמחצית הראשונה נשארו שוקי המניות והאג"ח בישראל הרחק מאחור, ייתכן שחודש יולי מסמן תחילתה של מגמה חדשה של הדבקת פערים בזכות החלטת בנק ישראל על תוכנית לרכישת אג"ח קונצרני, כמו שבעולם כבר החלו ליישם לפני כמה חודשים וכן בזכות עדכון מדדי המניות בישראל הצפוי בסוף השבוע הנוכחי.

 

העדכון השבוע יוביל בין היתר לעלייה במשקל חברות הטכנולוגיה בת"א 35– החברות שמובילות את העליות במדדים המובילים בכל העולם והיו חסרות במדד המוביל של ישראל. כמה מהחברות האלה יפרסמו השבוע דו"חות.

 

עונת הדו"חות בארה"ב בשבוע החולף הגיעה לשיא עם פרסום חברות הטכנולוגיות הגדולות יום לאחר השימוע בקונגרס על צעדים שנקטו במטרה לפגוע במתחרים. אפל, פייסבוק, גוגל ואמזון המהוות כ-45% ממדד הנאסד"ק 100 ו 22% ממדד ה S&P500 היכו את התחזיות – מה שהוביל לגל עליות נוסף שלהן ביום שישי למרות פרסום נתוני הצמיחה שהצביעו על התכווצות הכלכלה ב-32% ברבעון השני.

 

השבוע יגיע תורן של החברות הישראליות. ביום שני סולאראדג’, ביום שלישי נובה וספיאנס, ביום רביעי טבע, פריגו ואורמת וביום חמישי וויקס ונייס. כל אלה יפורסמו רגע לפני עדכון המדדים החצי שנתי שיתבצע ביום חמישי בסוף המסחר. מדובר בעדכון משמעותי בהרכבים של מדדי המניות בישראל, בו נראה את עליית משקל הטכנולוגיה, אך לא רק.

 

השפעות נגיף הקורונה הגיעו לכך שחברות תוכנה והביומד יחליפו את חברות הנדל"ן, הגז והתיירות. כך למשל במדד ת"א 35 יצאו 6 מניות שבניהם קבוצת דלק, בזן ופתאל, אותן יחליפו מטריקס, נובה ומיטרוניקס. ובכך צפוי סקטור הטכנולוגיה, לתפוס מרכיב גבוה יותר בצורה משמעותית בת"א 35 ולהזיז חברות גדולות וותיקות שנפגעו ממשבר הקורונה.

 

הדגשים שמציעים בהראל לתיק ההשקעות השבוע הם פיזור והתמקדות בסקטורים צומחים. החודשים האחרונים לימדו אותנו שלמרות הדרמות הכלכליות הגדולות, ברמת הכלכלה והנגיף במדינות שונות, המסקנה הכי חשובה היא שלא משנה באיזה גיאורגרפיה השקענו אלא באיזה סקטורים. כך נרצה לשמור על פיזור רחב וחשיפה למספר חברות גדול תוך גיוון לשלל סקטורים בצמיחה וביניהם עבודה ולמידה מרחוק, מסחר מקוון, מחשוב ענן, סייבר ועוד.

 

חודש יולי הסתיים בעליות של 5.3% בנאסד"ק ו-4.5% באס.פי 500 כאשר סוף סוף בלט גם השוק המקומי. תל אביב 125 עלה ביולי ב-4.2% ותל אביב 90 ב-7.6%, בעיקר בזכות העליות בסקטור הנפט והגז (16%). בעקבות העסקה למכירת נובל אנרג’י לשברון וכן בזכות סקטור הטכנולגיה שעלה 9.5% בדומה למגמה בכל העולם. בדיוק כמו בעולם, ראינו המשך חולשה במניות הבנקים והנדל"ן.

 

בשוק האג"ח המקומי ניכרת חזרתו של האפיק הקונצרני ביולי על רקע תוכנית הרכישות של בנק ישראל. לצד החשיפה לאג"ח מדורג בישראל נמשיך לשלב חשיפה לאגח קונצרני בארה"ב בשל המעורבות הגדולה של הפד. מעורבות הבנק המרכזי תרמה משמעותית לירידת התשואות והתנודתיות בארה"ב ואין סיבה שלא תעשה זאת בישראל.

 

בשורה התחתונה, התנודתיות החדה מייצרת גם לא מעט הזדמנויות. אי אפשר להתעלם מהנתק בין הכלכלה הריאלית לשווקים הפיננסים. אחד הלקחים שיש להפנים מהגל הראשון הוא שהזדמנויות נפתחות ונסגרות מהר.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה