עסק תפעולי: יתרונותיו של הליסינג התפעולי

תקופה זו אינה פשוטה, בפרט עבור עסקים וחברות שונות ומחייבת מציאת פתרונות נוחים ומשתלמים עבורם גם בכל הנוגע לעסקאות הרכב. אחד מהם הוא הליסינג התפעולי

תוכן מקודם 02/08/2020 11:11

א+א-

עד לפני כמה שנים היה צירופן של שתי המילים "רכב חברה" חלומו של כל עובד בישראל שכן הוא חלק מתנאי העסקה חלומיים, מאפשר תדלוק ללא הגבלה, טיפולי התחזוקה והביטוח נמצאים באחריות החברה וכן לא דרושה השתתפות עצמית – מה עוד אפשר לבקש?

 

המדינה, שראתה כי מספר המועסקים הנהנים מהטבה הזו עלה משמעותית, פחות אהבה את המצב והטילה על החברות השונות תשלום של שווי שימוש שבתורו הועבר אל העובדים. כתוצאה מכך, הפכו רכבי החברה ברגע אחד לפחות אטרקטיביים ועובדים רבים העדיפו לקבל שווי זה כחלק משכרם ולוותר על ההטבה.

 

לאור זאת, החלו להתפתח פתרונות הליסינג ועסקאות המימון – ובפרט אלו של הליסינג התפעולי, שנפתחו לשוק הרחב והפרטי עם הצעות מפתות, תנאים נגישים והיצע גדול במיוחד של דגמים לכל מטרה ושימוש. הרעיון של ליסינג תפעולי, הדומה ברובו לזה המיועד לארגונים וחברות מבוססות, פונה גם לעסקים קטנים ולעצמאים בודדים. עבור אלו מכם שמכירים את המודל ועומדים בתנאים הדרושים, בהחלט מדובר בכזה ששווה בחינה, בפרט בימים הללו בהם שוררת אי ודאות רבה.

 

אז מהם יתרונותיו השונים של הליסינג התפעולי? לפניכם כמה מהבולטים שבהם.

 

חשבון פשוט

ליסינג, או "החכרה" בעברית, הוא מודל של תשלום על רכב לתקופה מוגדרת – החל מ-12 חודשים וכלה ב-60, אם כי רוב העסקאות נעות בין 24 ל-36 חודשים. בעסקה זו נמסר לרוב ללקוח רכב חדש לחלוטין תמורת תשלום חודשי קבוע עליו, הבעלות על הרכב נרשמת על שם הגוף המציע את העסקה ובתום תקופת הליסינג – מוחזר אליו הרכב והעסקה מסתיימת. במקרים רבים מוצעת ללקוח האפשרות לרכוש את הרכב בהנחה משמעותית ובתנאים מצויינים, או לחלופין להתקדם לעסקת ליסינג חדשה ברכב עדכני יותר. בעסקת ליסינג פרטי לעומת זאת, מסתכם הדבר במימון הרכב בלבד ולפעמים גם בצירוף של הטבה או שתיים.

 

הכול כלול, כמעט

בדיוק כפי שחברות גדולות מנהלות את ציי הרכב שלהן באמצעות חברות הליסינג ונהנות מתנאים עסקיים – כך גם אפשרי הדבר עבור עסקים קטנים המעוניינים בכך.

 

מעבר לרכב עצמו, כוללת עסקת הליסינג התפעולי גם כיסוי ביטוחי מלא, טיפולים ותחזוקה שוטפת, רישיונות ואגרות ועל אף שהתשלום עבור שירותים אלו גבוה יותר מזה שבעסקת ליסינג פרטי, הוא מביא איתו תנאים נלווים משתלמים. ראשית, מוגדר הליסינג התפעולי כהוצאה מוכרת ובנוסף להחזרי המס על הרכב, נהנה השוכר גם משאר התוספות שבעסקה. רובן הגורף של עסקאות הליסינג התפעולי אינו כולל הוצאות דלק, בעיקר כי קשה לדעת מהי רמת השימוש וכן הצריכה החודשית, כך שחברות הליסינג עלולות לגבות סכום גבוה יותר. עם זאת, ניתן להחריג במקרים מסוימים בהם קיימת אפשרות לכלול גם כיסוי של הוצאות הדלק בעסקה.

 

עסקים לא כרגיל

מעבר להוצאה המוכרת ולתנאי התשלום, לליסינג התפעולי יתרונות מהותיים נוספים עבור בעל העסק. כך למשל במצב בו נקלע העסק לקשיים או משנה את אופיו, התשלום המלא על הרכב אינו מוטל על הבעלים בלבד. בנוסף, בימים כמו אלו, בהם חלה אי ודאות רבה על השוק העסקי ובפרט על העסקים הקטנים והעצמאיים, מסירה עסקת הליסינג התפעולי עול נוסף מבעל העסק בכל הנוגע לירידת הערך של הרכב. בעוד שבשלוש השנים הראשונות, מאבדים רכבים חדשים מערכם לרוב מעל ל- 30% בממוצע, בדעסקת הליסינג התפעולי לעומת זאת, מוחזר הרכב בסיומה לחברה ללא כל ירידת ערך ואף במצב בו הלקוח מעוניין להתקדם לעסקה חדשה מהווה הדבר יתרון משמעותי עבורו.

 

פרמטר חשוב נוסף הנוגע לכיסם של בעלי עסקים וחברות קטנות הוא סוג הרכב ואופן השימוש בו. כך למשל, בעל עסק שעיקר העבודה בו היא פיזית וטכנית בשטח, יעדיף רכב שטח יציב, בעל מנוע דיזל חסכוני ותא מטען גדול או ארגז. מנגד, אדם שברשותו חברה יוקרתית הנפגש לרוב עם אנשי עסקים מעונבים, יעדיף רכב מנהלים נוצץ ומרשים – בדיוק כיאה למעמד. מכאן שעסקה זו מאפשרת בין היתר גם התאמה של הרכב עבור המשתמש בו באופן מוגדר ותחום בזמן ועל כן קוסמת לארגון בתחילת דרכו או לכזה המנהל את משאביו באופן מהודק יותר.

 

אם כן, עסקת הליסינג התפעולי עשויה להתאים עבור עסקים וחברות רבים – הן גדולים והן קטנים. בנוסף לתנאי התשלום הנוחים והחסכוניים, כוללת העסקה גם כאלו גמישים המותאמים לצרכיו של העסק וכן למצבו הנתון. אם ברשותכם עסק בתקופה זו ואתם מעוניינים בעסקה משתלמת ונוחה במיוחד – ליסינג תפעולי הוא הכתובת הנכונה. 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה