הכנסות המדינה מהיטל הגז עתידות להגיע ל- 200 מיליארד ₪

ראש רשות המיסים סקר בפני הוועדה לפיקוח על קרן העושר את הצפי להכנסות המדינה מגז, נפט ומשאבי טבע ואת תחזית הרשות לתקבולים העתידיים

חדשות ספונסר 28/07/2020 16:08

א+א-

הוועדה המיוחדת בראשות ח"כ אבי דיכטר שמעה סקירה של ראש רשות המיסים על הכנסות המדינה מגז נפט ומשאבי טבע ותחזית הרשות לתקבולים לקרן העושר.

 

מנהל רשות המיסים מר ערן יעקב אמר בדיון: "כמי שעסק שנים רבות בתחזיות, אני אומר לכם שקיים קושי אמיתי בחיזוי. יש מי שלא יודעים לבצע תחזיות, ויש שלא יודעים שהם לא יודעים לתת תחזית. ההיצע והביקוש ולאחרונה הקורונה, משפיעים מאוד על מחירי הגז והנפט, ועל ההכנסות המדינה והקרן. אנחנו צופים שבין אמצע שנת 2021 עד אמצע 2022 נגיע למיליארד ₪ בקרן".

 

עוד אמר מנהל הרשות, כי הרשות עדיין מתלבטת בשאלה האם ניתן להתייחס למקדמות ששולמו, כעל כספים שיועברו לקרן או שיש צורך להמתין עד אשר השומה תהיה סופית. 

 

המשנה למנהל רשות המיסים הגב’ מירי סביון אמרה, כי חובת הסודיות הקבועה בחוק, מונעת מהרשות למסור לוועדה מידע מפורט על תשלמי ההיטלים והמס של החברות. בעניין העברת תשלומי המקדמות לקרן אמרה סביון, כי לפקיד השומה יש לעיתים עד 4 שנים לבחון את השומה שהחברה הגישה.

 

מנהל תחום עלויות חקיקה ברשות המיסים מר שלומי פיליפ אמר בדיון שמחירי הגז נעו בין דולר אחד בשנת 1990 עד 14 דולר בשנת 2007. המחירים משתנים בין ארה"ב, אירופה והמזרח. גם במחיר האשלג קיימת תופעה דומה של תנודה גבוה במחיר. מ-100 דולר לטון אשלג עד קרוב ל-1,000 דולר.

 

בעניין כספי קרן העושר אמר פיליפ, כי עד סוף 2019 נגבו 474 מיליון ₪. 55 מיליון מתוכם הגיעו ממשאבי טבע אחרים. הערכה שלנו היא שסך ההכנסות עתידות להגיע לכ- 200 מיליארד ₪. התחזית מבוססת על תחזיות חברות הגז והנפט ועל בסיס נתוני השווקים הבינלאומיים והרגולציה בארץ ובעולם. תרחיש המינימום הוא שנגיע למיליארד ₪ עד אמצע שנת 2022 ולכל המוקדם באמצע שנת 2021.

 

גב’ מרב דוד מלובי 99 שאלה, תחזית האוצר של התגמולים-הכנסות המדינה היו כמעט מדויקות ביחס לכסף שנכנס בסופו של דבר. איך יתכן שתחזית ההכנסות מהיטל ששינסקי, רחוקה מהמציאות. שלומי פיליפ מרשות המיסים השיב ואמר שיותר קל לחזות הכנסות, מלחזות רווחים. לדבריו, בסוף דוח ועדת ששינסקי כתוב שתחילת תשלומי ההיטל צפויים להגיע כ-10 שנים מיום תחילת הפקת הגז, ובסופו של דבר, הקדמנו את המועד בשנתיים.

 

יו"ר הוועדה ח"כ אבי דיכטר סיכם את הדיון ואמר כי הנתונים שרשות המיסים מסרה לוועדה מאכזבים, אולם לפחות מדויקים ועדכניים. אנחנו צריכים להתכונן לסיום הקמת הקרן לרבות כל הוועדות עד סוף שנת 2021. נצטרך להקים מנגנון שיאפשר השבת כספים, במידה ויהיה צורך בכך. אם תחזית רשות המיסים לא תתממש נצטרך לחשוב אם המנגנון שקבוע בחוק רלוונטי או שנדרש לשנותו.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה