התכווצות משמעותית בפעילות המגזר העסקי ברבעון השני של 2020

שיעור החברות שדיווחו על ירידה בפעילות עלה ומאזן הנטו ירד לרמה הנמוכה ביותר בעשרים השנים האחרונות; בענפי התעשייה והשירותים צופים כי ברבעון הבא הפעילות תמשיך להתכווץ

חדשות ספונסר 27/07/2020 12:24

א+א-

סקר החברות של בנק ישראל  לרבעון השני של 2020 מצביע על התכווצות משמעותית של פעילות המגזר העסקי ברבעון השני של 2020, בשל משבר הקורונה. מאזן הנטו בסך המגזר העסקי הוסיף לרדת באופן חד ברבעון השני לרמה שלילית מאוד, מתחת הרמה שנרשמה ברבעון הראשון של 2009 והרמה שנרשמה בשנים 2001-2002.

 

מאזן הנטו הוא נתון הבודק את מצב העסקים בארץ ותוצאתו היא ההפרש בין שיעור החברות והעסקים שדיווחו על עלייה בפעילות לבין שיעורם של אלה שדיווחו על ירידה. הסקר מבוסס על תשובותיהם של 272 עסקים וחברות מענפי המשק השונים.

 

בחלוקה לענפי המשק השונים עולה מתוך הסקר כי מאזן הנטו של התפוקה בתעשייה ירד בחדות ברבעון השני לרמה שלילית יותר מהרמה שנרשמה ברבעון הראשון. המאזן השלילי משקף הערכה לירידה בכל הפרמטרים של הפעילות, ובפרט במספר העובדים, בשיעור הניצול של המכונות והציוד ובמכירות. החברות מעריכות, על יסוד ההזמנות לרבעון הבא, שהמכירות ימשיכו לרדת ברבעון השלישי, הן לשוק המקומי והן ליצוא.

 

מאזן הנטו של הפדיון בענף השירותים ירד בחדות ברבעון השני לרמה שלילית יותר מהרמה שנרשמה ברבעון הראשון והוא משקף ירידה חדה במכירת השירותים בארץ ובחו"ל וירידה במספר העובדים, עקב משבר הקורונה והוצאתם של עובדים רבים לחל"ת. בענף צופים כי ברבעון הבא הפעילות תמשיך להתכווץ, והחברות מדווחות שההזמנות מחו"ל ירדו. 

 

מאזן הנטו של המכירות בענף המסחר ירד בחדות ברבעון השני לרמה שלילית יותר מהרמה שנרשמה ברבעון הראשון ומובהק, עקב משבר הקורונה, ההגבלות וההנחיות של התו הסגול והירידה החדה במספר העובדים עקב הוצאתם לחל"ת. בענף צופים שיפור במכירות ברבעון הבא.

 

כאשר בוחנים את מגבלות הביקוש וההיצע, מוצאים הקלה ברבעון האחרון בענף השירותים, והחמרה במגבלות הביקוש והקלה במגבלות ההיצע בענפי התעשייה והמסחר. כאשר בוחנים את המגבלה שמציבים קשיי המימון, ניתן לראות הקלה משמעותית ברבעון האחרון, וההקלה הגדולה ביותר במגבלת המימון נרשמה בקרב החברות הקטנות לאחר ההפעלה של קרן ההלוואות הממשלתית הייעודית לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים עקב משבר הקורונה.

 

נתון נוסף העולה מן הסקר מראה כי ברבעון השני של 2020 הוסיף לרדת ממוצע הציפיות של החברות לגבי האינפלציה ב-12 החודשים הבאים; כן ירד שיעור החברות הצופות שהאינפלציה תימצא בתחום היעד, ועלה שיעור החברות הצופות שהאינפלציה ב-12 החודשים הבאים תימצא מתחת לתחום היעד. הצפי לגבי שער הדולר ברבעון הבא וב-12 החודשים הבאים הוא ברמה של 3.52 ו-3.59 ש"ח לדולר, בהתאמה, כאשר בתקופת הסקר עמד שער החליפין הממוצע על 3.45 ש"ח לדולר. 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה