עמותת ’צלול’ למועצת הנפט ”אין לאשר את פעילותה של שברון בישראל”

"שברון היא חברה לא אמינה, לא מוסרית, שחמקה ממחויבויות משפטיות ואסור לאפשר את הכנסתה לשוק האנרגיה הישראלי עד שתוכיח אחרת"

חדשות ספונסר 27/07/2020 12:12

א+א- 6

עמותת צלול וארגון אליסטר אינטרנשיונל, המסייע לאוכלוסיות ילידים במדינות עולם שלישי, פנו היום למועצת הנפט בדרישה לקיים בדחיפות דיון ציבורי פתוח בנושא רכישת חברת הנפט שברון את נובל אנרג’י, כולל המשאבים הישראליים של החברה, בטרם יאושר סופית חוזה המכירה ותחילת פעילותם בישראל. "שברון היא חברה לא אמינה, לא מוסרית, שחמקה ממחויבויות משפטיות ואסור לאפשר את הכנסתה לשוק האנרגיה הישראלי - עד שתוכיח אחרת", נכתב בפנייה.

 

במכתבם מציינים הארגונים, כי שברון אחראית לכמה מהאסונות האקולוגיים הגדולים בהיסטוריה – דליפת הנפט בלאגו אגריו שבאקוודור, המכונה "צרנוביל של האמזונס", כמו גם דליפות נפט חמורות בניגריה ובקליפורניה. בכל האירועים, שברון התחמקה מאחריות ומטיפול בזיהום הסביבתי המאסיבי שגרמה. באקוודור היא מואשמת בסירוב לקבל עליה פסיקות בית משפט מקומי ורדיפת פעילי סביבה, ובאפריקה היא מואשמת ברדיפת הציבור המקומי.

 

במאבק להסדרת זכויות הציבור והטבע באקוודור פסק בית המשפט המקומי מעל 9 מיליארד דולר פיצויים, אולם חברת שברון חמקה מתשלום ובמקום זאת פתחה במאבק אכזרי כנגד מגן זכויות האדם של התובעים, עו"ד סטיבן דנציגר, במטרה להרתיע פעילי סביבה ממאבקים מולה. 

 

"המתקפה המשפטית של שברון נגד 30,000 ילידים עניים מאקוודור, והטרדתו של עו"ד דנציגר עם תביעת שווא בסך 35 מיליון דולר, היא תעודת עניות ליחסה הבוטה והנבזי של שברון לתושבי אקוודור ולפעילי סביבה, כמו גם לאדמה ולנפט כאוצר טבע מקומי. התנהלות זאת מעידה על יחסה הפוטנציאלי של חברת שברון גם כלפי אי-כיבוד החוק ובתי המשפט בישראל, וכן להגנת הים והמים ובריאות תושבי ישראל, בפרט במקרה של אסון דליפת נפט או גז מכל סדר גודל, ופגיעה בטבע שלנו".

 

בפנייתם למועצת הנפט הזכירו הארגונים למועצת הנפט מקרים נוספים: בחודשים מאי- אוגוסט 2019 שפכה שברון כ5 מיליון ליטר (5,000 מ"ק) של נפט גולמי ומים מזוהמים לערוץ נחל בקליפורניה, מה שהפך לשפך הנפט הגדול ביותר במדינה מזה 30 שנה. במקום לפעול במהירות לעצירת הדליפה, פעלה החברה בניסיון להסתיר ולהשתיק את הזיהום שגרמה.

 

בדלתת ניז’ר, מול חופי ניגריה, אפריקה, הייתה שברון אחראית למספר אירועי שפך נפט וקונדנסט, בשנים 2008, 2012 ו-2014, ועד היום האזור לא שוקם במלואו.

 

צלול הזכירה למועצת הנפט את מחויבותה החוקית להכיר את מלוא הפרטים אודות חברות המגיעות לאישורה בטרם תמליץ על מתן זכות קידוחי גז ונפט בישראל "אנו מפצירים בכם להקפיא כל הליך החלטה מתוכנן של מועצת הנפט עד לאחר דיון פתוח בכנסת, אליו יזומנו מנהיגי השבטים באקוודור ואנשי מקצוע מטעם Sierra Club, מארגוני הסביבה הבולטים בארה"ב, להציג בפני בית המחוקקים, חברי מועצת הנפט והציבור בישראל את מסכת ההרס הסביבתי והתעלמות של שברון מחוקי המדינות שאירחו אותם". 

 

צלול וארגון אליסטר הציבו אתגר לחברת שברון, במטרה לאפשר לה להציג מחוות רצון טוב בטרם תחילת עבודתה בישראל, וזאת בהפסקת רדיפת עו"ד סטיבן דנציגר אשר ייצג את אוכלוסיות הילידים באמזונס, ובעקבות תביעות שווא והטרדות אכזריות מצד סוללת משרדי עורכי דין שהציבה שברון כנגדו, נמצא כיום במעצר בית ונמנע ממנו לפרנס את משפחתו.

 

הדרישה היא כי כל התביעות וההצקות כלפי עו"ד דנציגר יוסרו וכי שברון תשב למו"מ מחודש עם ילידי האמזונס על מנת לפצות אותם על הנזק הכבד שנגרם להם.

 

"ללא שני מהלכים אלה, הנדרשים להמחשת רצון טוב של חברת שברון להסדרת האסון רחב ההיקף שגרמה לו באקוודור, אנו נפעל למניעת העברת הנכסים הישראליים של נובל אנרג’י לידי שברון בכל דרך העומדת לרשותנו, כולל הנגשת המידע הרב בנושא לציבור בישראל", הודיעו בצלול.

 

6 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  איזה מזל שיש עמותות כמו צלול ששומרים על כולנו

  מוני 06/12/2020 22:04

 2. 2
  עוד ניסיון לתקוע מקלות בגלגלים

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  EXCLOSIVE 28/07/2020 10:48

 3. 3
  רק לחבל..בזה הם טובים

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  giorgi 27/07/2020 17:53

 4. 4
  מה ??? יש חברות שהן לא מוסריות

  מה ? יש חברות שגונבות ועושקות ? דיי אני לא מאמין !!!! מצחיק שיש בכלל עמותה כזו, מצחיק שזה בכלל כותרת. זה בערך כמו שיבוא לברון גיימס ויגיד שהוא רוצה לשחק במכבי אבל מכבי יגידו לו לא תודה, זה ממש לא יפה מה שעשית לבלאט...
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  yoskil 27/07/2020 12:11

 5. 5
  מישהו זוכר את הפרק של פולישוק עם השגריר

  האמריקאי?|1|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  gilade 27/07/2020 12:04

 6. 6
  בסדר

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  gilade 27/07/2020 12:03