בהנחה שהממשלה תצליח לממש את תוכנית הסיוע, הגירעון צפוי להגיע לכ-12%

הכנסות ממיסים ביוני עמדו על 23.8 מיליארד ש"ח והפתיעו לחיוב, אך עד כה רק מחצית מתוכנית הסיוע של הממשלה התממשה

חדשות ספונסר 07/07/2020 11:45

א+א- 2

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מפרסם התייחסות להכנסות המדינה ממיסים ולהודעת בנק ישראל אמש על הצעדים המתוכננים להתמודדות עם מצבו הקשה של המשק.

 

הכנסות המדינה ממסים ביוני (ללא מע"מ יבוא ביטחוני) עמדו על 23.8 מיליארד ₪, זוהי ירידה מתונה באופן יחסי של כ-5 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. הוצאות הממשלה המשיכו לעלות בגין תוספת ההוצאה להתמודדות עם משבר הקורונה, אך בקצב מתון כך שנכון לסוף יוני רק כ 49 אחוזים מתוך ה-99.7 מיליארד ₪ של התוכנית הכלכלית שגדלה, כבר בוצעו.

 

הגירעון המצטבר ממשיך לשבור שיאים ומתחילת השנה זינק ל-58.2 מיליארד ₪, וכאחוז מהתוצר עלה ל-6.4 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים. להערכתנו, הגירעון צפוי להגיע לסביבת ה-12 אחוזים בסוף השנה, בהנחה שהממשלה תממש את כל תוכנית הסיוע.

 

בעקבות העלייה בגירעון ראינו שיא בגיוס החודשי המתוכנן של הממשלה במהלך יוני וכך גם צפוי בחודשים הבאים. אך המשך הרכישות העקביות של אג"ח הממשלתיות ע"י בנק ישראל בשוק המשני ממשיכות למנוע עלייה מהירה בתשואות בעקבות הגידול בהיצע.

 

בנק ישראל הותיר כצפוי את הריבית ללא שינוי על 0.1 אחוז, יחד עם זאת לאור העלייה בנתוני התחלואה, ההגבלות הנוספות, ההרעה בתחזיות הצמיחה והעלייה במרווחי האשראי הבנק השיק צעדים משמעותיים נוספים.

 

הבולט ביניהם הוא השקת תוכנית רכישות של אג"ח קונצרניות (בנוסף לרכישת אג"ח ממשלתיות). הרכישות יהיו כרגע עד לתקרה של 15 מיליארד ₪, חברות ישראליות בלבד, אג"ח שקלי בלבד בריבית קבועה, ובדירוג A מינוס ומעלה. התוכנית תתרום להערכתנו לצמצום המרווחים בשוק אג"ח החברות בדירוגים הגבוהים שעלו משמעותית במהלך חודש יוני.

 

תחזית הצמיחה השנה עודכנה כצפוי כלפי מטה למינוס 6 אחוזים (מינוס 4.5% בתחזית הקודמת) ושיעור האבטלה צפוי לעלות ל-9 אחוזים בסוף השנה (8.5% בתחזית הקודמת). הבנק אמנם צופה צמיחה חזקה של 7.5 אחוזים בשנה הבאה אך אי-הוודאות הגבוהה מעמידה זאת בסימן שאלה גדול.

 

לגבי האינפלציה: להערכת הבנק האינפלציה בסוף השנה הבאה עדיין תהיה נמוכה מהגבול התחתון ולכן ובכפוף יש סיכוי שהריבית תרד קלות לכיוון האפס עד סוף השנה, אך להערכתנו לא לטריטוריה שלילית.

 

ההודעה מחזקת את הערכתנו, מוסיף קליין, שכל עוד הערכות האינפלציה כה נמוכות אין מניעה שהבנק ימשיך לפעול באגרסיביות. הבנק יפעל בכדי למנוע עלייה מהירה במרווחי התשואות באג"ח החברות, וגם לא יאפשר עלייה משמעותית בתשואות האג"ח הממשלתיות דבר שיאפשר לממשלה להמשיך ולגייס אג"ח בזול.

 

ההשבתה החלקית של המשק, שהגיעה לשיא של כמעט 50 אחוזים במהלך אפריל, גרעה קרוב למיליון משרות מהמשק שרובן הוצאו לחל"ת. ע"פ נתוני הביטוח הלאומי סך משרות השכיר של עובדים ישראלים ירד קרוב ל-30 אחוזים בהשוואה לאפריל אשתקד. אך אובדן המשרות לא היה מידתי בכל הענפים, והוא בולט במיוחד לשלילה בענפי התיירות והאוכל (מינוס 76%) ושירותי האומנות הבידור והפנאי (מינוס 65%), להם שכר נמוך מהממוצע.

 

לכן, בדומה לארה"ב הדבר מעוות את הנתונים הממוצעים השוטפים, כך שראינו באפריל דווקא עלייה חריגה של כ-17 אחוזים בשכר הממוצע של עובדים ישראלים. בחודשיים הבאים נקבל תמונת מראה של הנתונים עם החזרה ההדרגתית של העובדים מחל"ת.

 

 

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  מה עושים עם יתרות מט"ח כאלה גדולות?

  150 מיליארד דולר. בשביל מה צריך כל כך הרבה? אולי פשוט לשחרר אותו, לתת לדולר ליפול לפי מה שהשוק קובע. ולעזור ליצואנים. וחוץ מזה צריך בדחיפות לקצץ כמעט בכל המשרדים. בקיצור אפשר לטפל, אם רוצים כמובן...
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Danielone 07/07/2020 12:29

 2. 2
  אין מה לדאוג, היא תקבל 0.3% צמוד

  מבנק ישראל על 15 מיליארד שקל... נכתב כבר לפני חודשיים-שלושה שאנחנו לא יודעים איך ומתי נצא מהמשבר הזה וכל החגיגות על פתיחת המלונות, חדרי הכושר ואיקאה היו מוקדמים מדי. המדינה עוד יכולה להנפיק חוב ולגייס כסף בעתיד, העסקים הקטנים שחוטפים, העצמאיים, המסעדות... אלו לא בטוח שיצליחו ויותר חשוב לתמוך בהם כרגע (לדעתי כמובן...) כשהמדינה תתחיל לטפל בגירעון הזה, אז יתחיל להיות פה שמח. ראינו השבוע את התכנית של כץ לגבי המגזר הציבורי ובהסתדרות כבר משחיזים סכינים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ArchAngel 07/07/2020 11:58