תמונת מצב: ירושלים גרסת 2020

בשנים האחרונות, נמצאת ירושלים בשיא התפתחותה. הנוף ההררי ורמת החיים הגבוהה בה, לצד הבניה שמצויה בתנופה מתמדת – הופכים אותה לאטרקטיבית במיוחד למגורים. תמונת מצב

תוכן מקודם 05/07/2020 17:03

א+א-

נכון לשלב זה בשנה הנוכחית, שומרת ירושלים על מקומה כעיר המגוונת והגדולה בארץ ששיעור האוכלוסייה בה גבוה במיוחד. בשנים האחרונות, היא אף חווה תנופה והתפתחות בכיוונים רבים שהמרכזיים שבהם הם תיירות החוץ ששוברת שיאים, ההיי טק וריכוזי העבודה המתפתחים, מקומות הבילוי המגוונים ותנופת הבנייה שמבטיחה איכות ורמת חיים גבוהות, במיוחד לצד נופיה המרהיבים והייחודיים.

 

אלו מכם המעוניינים להנות הן מאווירתה הרוחנית והן מהמודרניזציה המתחוללת בעיר, יוכלו למצוא דירות למכירה בירושלים בפרויקטים רבים וחדשניים, המציאים בנייה חדשנית ורחבה אל מול נופי העיר הקסומים והריה המרהיבים.

 

שוק הדיור בשיאו

עם כניסתו של ראש העיר החדש לתפקיד, חל שינוי מהותי גם בתחום הבניה בעיר. אם עד לפני מספר שנים עצרה בנייתן של דירות חדשות ותשומת הלב הופנתה לרוב לבנייה תעסוקתית, הדבר השתנה וכיום חווה העיר תנופת בנייה משמעותית הכוללת פרויקטים רבים כמו מחיר למשתכן וכאלו שמטרתם היא חידוש עירוני.

 

הבנייה הירושלמית, המתאפיינת לרוב בסגנונות בנייה ייחודיים ובבתים בעלי מספר נמוך של קומות, משתנה וכיום ניתן למצוא לא מעט פרויקטים יוקרתיים שעיקרם הוא בנייה לגובה שמשלבים את הטופוגרפיה הייחודית של העיר שחלקה מתחת לקומה אפס, במדרונות ההרים.

 

נוסף על בניית דירות למגורים, מחדשת ירושלים גם את שטחיה הירוקים והאזורים הציבוריים. כך למשל מאפשרות תוכניות שונות לנתב מבנה שחלקו האחד יועד למגורים ובחלקו האחר לשירותים קהילתיים, מסחר, פנאי ותעסוקה.

 

רק בשנת 2019, החלו בבנייתן של כ- 2452 דירות חדשות כאשר המחיר הממוצע לדירה בה עמד על 2,150,000 שקלים – יקר מהממוצע הארצי העומד על 1,830,000. בסוף שנה זו, עמד מלאי הדירות למגורים בה על 233,200 כאשר 171,900 מהן ממוקמות באזורים היהודיים של העיר וגודלן הממוצע הוא 82 מ"ר לדירה. חלק גדול מהדירות החדשות – כ-55%, כוללות 4,5,6 חדרים ואף יותר.

 

גם בתקופה זו של הסגר עקב הקורונה, מכירת הדירות לא פסקה ונמכרו בירושלים שבע דירות יוקרה – יותר מאשר בכל עיר אחרת בארץ. העסקה הגבוהה ביותר הייתה מכירת דירת גג במרכז העיר בת 6 חדרים המתפרסת על שטח של 250 מ"ר ועוד 160 מ"ר של גג.

 

האוכלוסייה המגוונת ביותר בישראל

ירושלים היא העיר הגדולה במדינת ישראל – הן מבחינת מספר התושבים בה והן מבחינת השטח המוניציפאלי. נכון לסוף שנת 2018, מתגוררים בה 919,400 תושבים, מספר הכפול מזה של תל אביב, העיר השנייה בגודלה הארץ. מתוך תושביה הבגירים, כשליש ערבים ושני שליש יהודים ועד לשנת 2016, עלה שיעור התושבים הערבים בעיר בהתמדה. עם זאת, מגמה זו השתנתה בשנים האחרונות: לצד עלייה בילודה בקרב האוכלוסייה היהודית וממוצע של 4.4 ילדים במשפחה, חלה ירידה בזו שבקרב האוכלוסייה הערבית בעיר עם ממוצע של 3.2 ילדים למשפחה.  

 

האוכלוסייה היהודית בה אף היא מתפלגת באופן שונה מזו הכללית הקיימת בארץ: כשליש ממנה חרדים, שליש דתיים ושליש חילוניים וזאת בהשוואה ל-10% החרדים שמהווים חלק מכלל האוכלוסייה בארץ. 3% ממשקי הבית בירושלים מורכבים מזוגות מעורבים בהם רמת הדתיות שונה בין בני הזוג.

 

למרות שמתגוררים בה 84,400 מבוגרים מעל לגיל 65 – ריכוז המבוגרים הגבוה במדינה, הגיל החציוני של תושבי ירושלים הוא 24 ונמוך יחסית בהשוואה לזה הקיים בתל אביב ובחיפה העומד על 36 ו-38 בהתאמה. הגיל החציוני הנמוך עומד ביחס ישר למספר הילדים בירושלים שכן מספר התלמידים בעיר עולה על מספר כלל התושבים בחיפה.

 

ב-2018 היה מאזן ההגירה השלילית מהעיר הנמוך מזה עשור: לעומת 18,800 שעזבו את העיר, במיוחד לערים המקיפות את ירושלים, 12,800 היגרו אליה – נתון מרשים במיוחד.

 

תיירות ותעסוקה

בשנת 2019, עקפה ירושלים את העיר אילת במספר חדרי המלון בעיר ומרבית תפוסתם היא תוצאה של תיירות החוץ – כ- 80%. מלבד ענף התיירות המפותח, גם היותה של ירושלים מרכז שלטוני הופך אותה למוקד תעסוקתי  עבור ענפי המנהל הציבורי. תחום תעסוקתי נוסף בו מככבת העיר הוא תחום החינוך, בעיקר בשל כמות הילדים הרבה בעיר.

 

אם כן, נראה כי קצב התפתחותה של ירושלים אינו מאט ועומד ביחס ישר עם תוכנית המתאר לפיה אוכלוסיית העיר עתידה כמעט להכפיל את גודלה הנוכחי עד לשנת 2040. לצד עידוד תוכניות לחידוש עירוני מפותחים, ישנם גם שטחי הציבור והריאות הירוקות של העיר וכן התחבורה שמקשרת  את חלקיה השונים. בנוסף, פיתוח מרכזי תעסוקה בשולי העיר ושגשוגם של ענפי התיירות והשלטון, המספקים תעסוקה לתושבי העיר יביאו לשביעות רצונם ובעיקר – להגירה שלילית נמוכה.  

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה