פועלים: עקומי התשואות בעולם הולאמו

לאורך הדרך המדיניות של בנק ישראל דומה לזו של הפד, כלומר שימוש בהכוונה מוניטרית ורכישות אג"ח ממשלתיות, על מנת לשמור על עקום תשואות שטוח, מבלי להתחייב ליעד ספציפי

חדשות ספונסר 05/07/2020 15:45

א+א-

כלכלני בנק  הפועלים מתייחסים היום בסקירת המאקרו השבועית לעלייה במספר חולי הקורונה החדשים שגבוה יותר עתה מאשר בשיא ההתפרצות בחודשים מרץ-אפריל ומעריכים כי רמת הפעילות הכלכלית במשק כעת נמוכה בלפחות עשרה אחוזים מזו של תחילת השנה

 

ישראל

 

ההוצאות בכרטיסי אשראי בשבועיים האחרונים של חודש יוני היו עדיין נמוכות ב-8% מאלו של ראשית השנה. לזה יש להוסיף את אי-כניסת התיירים לישראל שגורעת כ-1.5% מהתוצר, ואת הירידה החדה ביצוא התעשייתי. מעגלי הפגיעה במשק מתרחבים גם לענפים שלכאורה לא נפלו תחת המגבלות. הפגיעה בהשקעות בציוד ותוכנה פוגעת לדוגמה בהיי-טק, מדד ה-tech-pulse index שמפרסמת שלוחת הפד בסן-פרנציסקו, מצביע על חודשיים של ירידה. בד בבד אנו רואים שחברות בענפי ההיי-טק והפיננסים מצמצמות את מספר העובדים. לאור העלייה המחודשת במספר הנדבקים, הפגיעה בצמיחת המשק בישראל צפויה להיות דומה לזו של מדינות אירופה וארה"ב והתוצר צפוי להתכווץ השנה ב-6% ואולי אף יותר.

 

העובדים בשכר נמוך הוצאו לחל"ת, והשכר הממוצע במשק בחודש אפריל עלה ב-14%. בחודש מאי התמונה צפויה להתהפך עם חזרתם של חלק מהעובדים מחל"ת. אנו מעריכים כי בשנה הקרובה נראה ירידה בשכר, שהיא תוצאה של קיצוצי הטבות במגזר הציבורי, והתייעלות במגזר העסקי. העבודה מהבית מקטינה חלק מהוצאות השכר: סעיפים כמו נסיעות, אש“ל ושעות נוספות. בכירים באוצר התבטאו זה מכבר בדבר הצורך לקצץ בשנה הקרובה 15 מיליארד שקל בתקציב, והוצעו צעדים כמו הפחתת הטבות במגזר הציבורי ופנסיות תקציביות. אם נתבסס על ניסיון העבר, אז במשבר האחרון בו המשק היה במיתון, בשנים 2003-2002, הממשלה הצליחה אז להביא לקיצוץ חד בתקציב והשכר במגזר הציבורי ירד אז בשיעור נומינלי של 3.1%. הגירעון התקציבי השנה צפוי להיות גבוה בהרבה מזה של שנת 2003 (13% לעומת 5.6%), אולם החוב הממשלתי נמוך יותר, ושירות החוב זול בהרבה מאשר בשנת 2003.

 

אנו מותירים את תחזית האינפלציה לשנה קדימה על שיעור של 0.7%. אי-הוודאות סביב התחזית גבוהה – לא כל השירותים נמדדים וגם שיטות הדגימה הותאמו לקורונה. שיעור האבטלה צפוי להיוותר כנראה דו-ספרתי עד סוף השנה, וזה צפוי להשפיע בעיקר על מחירי השירותים. אנו מעריכים כי מחירי שכר-הדירה הם הרגישים ביותר לירידה בהכנסות משקי הבית, והם צפויים לרדת. מנגד, הגבלות הקורונה צפויות להביא לעליה במחירי המלונות לדוגמא. האינפלציה בשנה הקרובה עשויה גם להיות מושפעת ממדיניות מסים שתאמץ הממשלה.

 

הבנקים המרכזיים מנסים לשלוט בעקומי התשואות, גם אם לא באופן פורמלי. פרוטוקול החלטת הריבית של הפד חשף את הדיונים בנושא כלי המדיניות של הפד, החל מרכישות אג"ח, הכוונת מדיניות (forward guidance), ושליטה בעקום התשואות(YCC) . יפן ואוסטרליה בחרו לקבוע יעדים לעקום התשואות – ביפן המדיניות מכוונת לתשואת עשר שנים אפסית, ובאוסטרליה תשואה של 0.25% לטווח של שלוש שנים. הפד בחר בשלב זה לא להציב יעד רשמי לתשואות, בין השאר בגלל חשש, שבתרחישים מסוימים זה יאלץ אותו לרכוש אג"ח בהיקפים גדולים מאוד. לאורך הדרך המדיניות של בנק ישראל דומה לזו של הפד, כלומר שימוש בהכוונה מוניטרית ורכישות אג"ח ממשלתיות, על מנת לשמור על עקום תשואות שטוח, מבלי להתחייב ליעד ספציפי. אנו מעריכים כי מדיניות זו צפויה להימשך ורכישות האג"ח הממשלתיות יעלו מעבר לרמה של 50 מיליארד שקל שעליהן כבר הוכרז.

  

גלובל

 

הפתיחה המחודשת של הכלכלה, שהחלה במרבית המדינות בעולם בחודש מאי, הביאה לעלייה בפעילות הכלכלית והחזירה עובדים רבים לשוק העבודה, אך במקביל במדינות רבות, ובעיקר בארה"ב ובישראל, נרשמה עלייה חדה במספר הנדבקים. נתוני המקרו החיוביים יחסית והאופטימיות לגבי מציאת חיסון נגד הקורונה גברו על החשש מגל שני של הדבקות והובילו לעליות במרבית מדדי המניות בעולם. מדד מנהלי הרכש הגלובלי של ענפי התעשייה עלה בחודש יוני לרמה של 47.8 נקודות לעומת 42.4 נקודות במאי. מדדי המניות העיקריים בארה"ב ובאירופה עלו בשיעור ממוצע של כ-3.0%. גם מחירי הנפט רשמו עליות של כ-4% בשבוע האחרון. מחיר חבית נפט מסוג ברנט הגיע ל-42.8 דולר, לעומת 19.3 דולר בשפל באפריל.

 

נמשכת ההתפשטות המחודשת של נגיף הקורונה, בעיקר בארה"ב

בכל אחד משלושת הימים האחרונים של השבוע האחרון אובחנו בארה"ב מעל ל-50 אלף מקרי קורונה חדשים ביום. העלייה במספר הנדבקים בלטה במדינות פלורידה, אריזונה, קליפורניה, וטקסס. כתוצאה מכך, הוחזרו חלק מהמגבלות על הפעילות. עם זאת, תוצאות מעודדות יחסית באשר לניסוי של חיסון אפשרי ע"י החברות Pfizer ו-BioNTech יצרו אופטימיות מסוימת לגבי ההתפתחויות בעתיד.

 

ארה"ב: נתוני המקרו לחודש יוני הפתיעו לחיוב

דוח התעסוקה לחודש יוני הצביע על התאוששות בפעילות כאשר למשק האמריקני נוספו 4.8 מיליון משרות, מספר גבוה בהרבה מהתחזיות שעמדו על 2.9 מיליון משרות חדשות. שיעור האבטלה ירד מרמה של 13.3% במאי ל-11.1%, ושיעור ההשתתפות עלה לרמה של 61.5% לעומת 60.8% בחודש הקודם. הנתון האחרון של הדרישות השבועיות החדשות לדמי אבטלה ירד ל-1.43 מיליון מ-1.48 מיליון בשבוע הקודם. סך כל דרישות האבטלה המתמשכות מגיע ל- 19.3 מיליון. במקביל, מדד אמון הצרכנים של הקונפרנס בורד עלה בחודש יוני ב-12 נקודות, אך הוא עדיין נמוך באופן ניכר מרמתו בחודש פברואר. 

 

מדד ה-ISM לפעילות התעשייתית הפתיע גם כן כשעלה לרמה של 52.6 נקודות ביוני- רמה המאותתת על התרחבות בפעילות. עלייה חודשית זאת עקבית עם העלייה במדד מנהלי הרכש של התעשייה ע"י IHS Markit מ-39.8 במאי ל-49.8 ביוני. שוק הנדל"ן התאושש מעט בחודש יוני, אך רמת הפעילות נותרה נמוכה ביחס לתקופה של טרום הקורונה. בחודש מאי נרשמה עלייה חדה של 44.3% במספר החוזים החדשים, לאחר שאלו ירדו באפריל בשיעור של 21.8%. עם זאת, לעומת מאי אשתקד הרמה עדיין נמוכה ב-10.4%.

 

התמיכה המוניטרית תימשך עוד זמן ארוך - הפד יוסיף לרכוש אג"ח ובמידת הצורך ינקוט צעדים נוספים על מנת להגביל את הנזק המתמשך לכלכלה האמריקנית. מפרוטוקול ישיבת הפד האחרונה, עולה שחלק מרכזי מדיוני הישיבה האחרונה, בה הוחלט להותיר את הריבית ללא שינוי בטווח של 0%-0.25%, הוקדשו לסוגיה של יעד תשואות מקסימלי בשוק האג"ח הממשלתי, ולהשפעה של תוכנית כזו על יציבות המחירים והתעסוקה. החשש מעליית תשואות באג"ח הממשלתיות כתוצאה מהזרמת הכספים העצומה לשווקים בחודשים האחרונים, הביא את בכירי הפד לדון בסוגיה זו. בינתיים הפד מעדיף לשטח את עקום התשואות מבלי לקבל החלטה פורמלית שתחייב אותו לזה.

 

גוש האירו: נמשך השיפור ההדרגתי בפעילות

לצד הבלימה בהדבקות במרבית המדינות באירופה נרשמת גם התאוששות בפעילות הכלכלית. מדד מנהלי הרכש הממוצע בגוש האירו של מגזר התעשייה עלה ביוני לרמה של 47.4 נקודות מ- 39.4 נקודות במאי. בלט במיוחד מדד מנהלי הרכש בצרפת שעלה לרמה של 52.3 נקודות, המצביעה על התרחבות בפעילות התעשייתית. המדד בגרמניה עלה לרמה של 45.2 נקודות, אך הוא עדיין מצביע על התכווצות בפעילות.

 

שיעור האבטלה בגוש האירו נותר יציב יחסית 

שיעור האבטלה הממוצע בגוש האירו עלה רק במעט מרמה של 7.3% באפריל-7.4% במאי. הממשלות בגוש האירו הצליחו לרסן את העלייה בשיעור האבטלה עם מגוון רחב של תוכניות תמיכה לעובדים ועסקים, בין היתר ע"י תשלום חלקי של המשכורת, לעובדים שהוצאו לחל"ת או לעובדים במשרה חלקית. שיעור האבטלה בגרמניה ממשיך להיות נמוך יחסית, אם כי גם בו נרשמה עלייה מרמה של 5.0% במרץ ל-6.4% ביוני.

 

סין: האינדיקטורים חיוביים, אבל זאת ביחס לנקודת פתיחה נמוכה

הציבור עדיין חושש לעלות לרכבות ולטיסות פנימיות. מדד מנהלי הרכש הרשמי של התעשייה עלה ביוני ל-50.9 נקודות, מעל לתחזית, והמדד המתייחס לענפי השירותים עלה ל- 54.4 נקודות. מדד מנהלי הרכש המקביל המתפרסם ע"י Caixin עלה ביוני לרמה של 51.2 מ- 50.7 נקודות במאי. זה כבר שלושה חודשים ברציפות שמדדי מנהלי הרכש נמצאים מעל לרמה של 50, המפרידה בין התכווצות להתרחבות של הפעילות. בנוסף, דווח גם שבמאי חלה עלייה שנתית של 6% ברווחים של חברות התעשייה, לאחר ירידה שנתית של 4.3% באפריל. הבנק המרכזי בסין הפחית ברבע אחוז את הריביות המשפיעות בין היתר על עלות האשראי לעסקים קטנים ובינוניים.

 

יפן: נתוני מקרו מעורבים

משקי הבית רשמו התאוששות קלה בתקופה האחרונה שהתבטאה בעלייה במדד אמון הצרכנים בחודש יוני, ובעלייה במכירות הקמעונאיות במאי לעומת אפריל. עם זאת, מגזר התעשייה מוסיף להתכווץ. מדד טאנקן לאמון התעשיינים ירד ממינוס 8 במרץ למינוס 34 ביוני, הרמה הנמוכה מיוני 2009, והייצור התעשייתי הוסיף לרדת.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה